Kratší pracovní doba a zkrácená pracovní doba

  • 17.11.2018 20:24

Můžete, prosím, vysvětlit základní rozdíly mezi kratší a zkrácenou pracovní dobou? Mám pocit, že v tom řada lidí nemá úplně jasno. "Máte pravdu. V praxi se tyto pojmy často zaměňují nebo jsou považovány za jedno a totéž, což je hluboký omyl..."

Kratší pracovní úvazek a minimální mzda. Jak se dopočítat

  • 16.11.2018 10:42

Kratší pracovní dobu, tedy pod rozsah běžné týdenní pracovní doby 40 hodin, si může dohodnout pouze konkrétní zaměstnanec individuálně se zaměstnavatelem. Naproti tomu zkrácenou pracovní dobu předepisuje zákoník práce pro určité druhy prací nebo provozy: U zaměstnanců pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně, s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem rovněž 37,5 hodiny týdně, s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně.

Pracovní úraz zaměstnance jiného zaměstnavatele

  • 06.11.2018 13:16

Jak správně postupovat, aby došlo k naplnění ustanovení § 105 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., kde je mimo jiné napsáno, že o pracovním úrazu zaměstnance jiného zaměstnavatele je zaměstnavatel podle věty první (u něhož k pracovnímu úrazu došlo) povinen bez zbytečného odkladu uvědomit zaměstnavatele úrazem postiženého zaměstnance, umožnit mu účast na objasnění příčin a okolností... Jsme např. povinni šetřit pracovní i úrazy zaměstnanců cizích firem?

Co odbory mohou a mají dělat při organizačních změnách u zaměstnavatele

  • 09.10.2018 15:27

Naše odborová organizace se zaměstnavatelem často projednává organizační změny směřující k propuštění zaměstnankyň vracejících se z rodičovské dovolené. Váže se k tomu několik otázek. Může zaměstnavatel zrušit například jen jednu z deseti stejných pozic a dát z tohoto důvodu výpověď? Slyšeli jsme názor, že výpověď je platná, jen když se ruší všechny určité pracovní pozice u zaměstnavatele. Co když odmítneme organizační změnu označit za projednanou?

Přesčas v sobotu

  • 07.02.2018 09:35

U našeho zaměstnavatele se běžně pracuje v pracovních dnech, soboty a neděle jsou volné. Před časem jsme najížděli na nový software, nestíhali jsme a zaměstnavatel nařídil přesčas na sobotu. Následně rozhodl, že za přesčas dostaneme náhradní volno. Jak je to s příplatkem za práci v sobotu? Podle vyjádření naší personalistky na příplatek nemáme právo, když jsme za přesčas dostali náhradní volno.

Změna pracovní smlouvy z doby neurčité na dobu určitou

  • 07.02.2018 09:34

Zaměstnanec nastoupil do naší organizace v roce 2000, a to na základě pracovní smlouvy na dobu neurčitou. V roce 2016 mu vznikl nárok na invalidní důchod II. stupně. Byl převeden na jinou práci a byla mu změněna pracovní smlouva, a to na dobu určitou. Je tento postup správný?

Pracovní úrazy odborových funkcionářů

  • 07.02.2018 09:32

Jak se pohlíží na úraz, který se funkcionáři přihodí při výkonu funkce odborového orgánů, při výkonu jiné odborové činnosti a při účasti na školení – tedy při činnostech, na které pamatují ustanovení § 203 odst. 2 písm. a), b) a c) zákoníku práce?

Co je nelegální práce

  • 07.02.2018 09:31

Vzhledem k tomu, že výkon tzv. nelegální práce může mít pro občana velmi nepříznivé důsledky, můžete mi vysvětlit, co se tímto termínem přesně myslí?

Fúze právnických osob

  • 07.02.2018 09:27

Naše firma bude fúzovat s jinou firmou. V naší firmě je pracovní doba 7,5 hodiny a ve druhé firmě je 8 hodin. V budoucnu by měla být všude stejná, 8hodinová. Lze to udělat, aniž by nám zvýšili mzdy? A ještě doplňující druhý dotaz: je teoreticky možné mít v takto zfúzované firmě dvojí pracovní dobu podle toho, jak tomu v jednotlivých částech společnosti bylo před fúzí, tedy 7,5hodinovou a 8hodinovou?

Předání kopie výpovědi

  • 07.02.2018 09:24

Zaměstnavatel mi předal minulý měsíc výpověď z pracovního poměru a nyní běží výpovědní doba. Všimla jsem si však, že mi zaměstnavatel předal pouze kopii výpovědi, kde tedy není originální podpis osoby oprávněné jednat za zaměstnavatele, ale pouze jeho kopie. Originál byl založen do mého osobního spisu. Bojím se, aby to nebyl problém třeba na úřadu práce. Je taková výpověď vůbec platná?