Co odbory mohou a mají dělat při organizačních změnách u zaměstnavatele

  • 09.10.2018 15:27

Naše odborová organizace se zaměstnavatelem často projednává organizační změny směřující k propuštění zaměstnankyň vracejících se z rodičovské dovolené. Váže se k tomu několik otázek. Může zaměstnavatel zrušit například jen jednu z deseti stejných pozic a dát z tohoto důvodu výpověď? Slyšeli jsme názor, že výpověď je platná, jen když se ruší všechny určité pracovní pozice u zaměstnavatele. Co když odmítneme organizační změnu označit za projednanou?

Přesčas v sobotu

  • 07.02.2018 09:35

U našeho zaměstnavatele se běžně pracuje v pracovních dnech, soboty a neděle jsou volné. Před časem jsme najížděli na nový software, nestíhali jsme a zaměstnavatel nařídil přesčas na sobotu. Následně rozhodl, že za přesčas dostaneme náhradní volno. Jak je to s příplatkem za práci v sobotu? Podle vyjádření naší personalistky na příplatek nemáme právo, když jsme za přesčas dostali náhradní volno.

Změna pracovní smlouvy z doby neurčité na dobu určitou

  • 07.02.2018 09:34

Zaměstnanec nastoupil do naší organizace v roce 2000, a to na základě pracovní smlouvy na dobu neurčitou. V roce 2016 mu vznikl nárok na invalidní důchod II. stupně. Byl převeden na jinou práci a byla mu změněna pracovní smlouva, a to na dobu určitou. Je tento postup správný?

Pracovní úrazy odborových funkcionářů

  • 07.02.2018 09:32

Jak se pohlíží na úraz, který se funkcionáři přihodí při výkonu funkce odborového orgánů, při výkonu jiné odborové činnosti a při účasti na školení – tedy při činnostech, na které pamatují ustanovení § 203 odst. 2 písm. a), b) a c) zákoníku práce?

Co je nelegální práce

  • 07.02.2018 09:31

Vzhledem k tomu, že výkon tzv. nelegální práce může mít pro občana velmi nepříznivé důsledky, můžete mi vysvětlit, co se tímto termínem přesně myslí?

Fúze právnických osob

  • 07.02.2018 09:27

Naše firma bude fúzovat s jinou firmou. V naší firmě je pracovní doba 7,5 hodiny a ve druhé firmě je 8 hodin. V budoucnu by měla být všude stejná, 8hodinová. Lze to udělat, aniž by nám zvýšili mzdy? A ještě doplňující druhý dotaz: je teoreticky možné mít v takto zfúzované firmě dvojí pracovní dobu podle toho, jak tomu v jednotlivých částech společnosti bylo před fúzí, tedy 7,5hodinovou a 8hodinovou?

Předání kopie výpovědi

  • 07.02.2018 09:24

Zaměstnavatel mi předal minulý měsíc výpověď z pracovního poměru a nyní běží výpovědní doba. Všimla jsem si však, že mi zaměstnavatel předal pouze kopii výpovědi, kde tedy není originální podpis osoby oprávněné jednat za zaměstnavatele, ale pouze jeho kopie. Originál byl založen do mého osobního spisu. Bojím se, aby to nebyl problém třeba na úřadu práce. Je taková výpověď vůbec platná?

Pohotovost a odpočinek

  • 07.02.2018 09:23

Pracujeme u zaměstnavatele v nepřetržitém provozu, většinou v 8hodinových směnách. Zaměstnavatel někdy nařizuje zaměstnancům v době pracovního volna pracovní pohotovost. Zajímá mě, jestli je možné nařídit pohotovost na celý zbytek dne. Například když mám směnu od 6 do 14 hodin, může mi být nařízena pohotovost na celou dobu od 14 hodin do 6 hodin příštího dne, kdy mám další směnu? Je to v souladu s povinností dodržet odpočinek mezi směnami?

Přesčasová práce ve dnech pracovního klidu

  • 07.02.2018 09:21

Je možné zaměstnancům nařídit přesčas osm hodin týdně na sobotu, když ještě nepřekročili limit 150 hodin? Z provozních důvodů jsme potřebovali, aby zaměstnanci šli do práce v sobotu. Bylo jim to oznámeno v pátek.

Přestávky v práci a prostoj v nepřerušeném provozu

  • 07.02.2018 09:20

Pracuji v nepřetržitém provozu, moje směny jsou dvanáctihodinové. Je pravda, že mám po každých dvou odpracovaných hodinách nárok na desetiminutovou přestávku?
A druhý dotaz: Jestliže zaměstnavatel udělá odstávku na dobu, na kterou vycházela podle rozpisu směn moje směna, je povinen mi ji proplatit? Pokud ano, v jaké výši? Konkrétně v mém případě se jednalo o směnu v den státního svátku, tudíž mnohem lépe placenou než je směna běžná.