Ke zvládnutí epidemie covid-19 přispělo i zrušení karenční doby

  • 12.10.2020 15:44
Zrušení karenční doby přispělo ke zvládnutí epidemie covid-19. Rok poté, co byla zrušena, to konstatovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ztotožňují se s tím i odbory, které zrušení karenční doby dlouhodobě prosazovaly. Zástupci pravicových stran či Hospodářská komora naopak krok průběžně kritizují, podle nich vedl k růstu nemocenských.

Zaměstnanci jsou méně spokojení, než si jejich nadřízení myslí

  • 02.09.2020 13:29
Startup Survio porovnal názory 1 500 lidí se 100 zástupci českých firem a zjistil, v čem se jejich názory na pracovišti nejvíce rozcházejí. Šéfové firem se prý o své lidi zajímají, ti s tím ale souhlasí už méně. Jsou navíc daleko méně spokojení, než se jejich nadřízení domnívají.

EU musí z koronakrize vyjít silnější

  • 03.08.2020 06:06
Výzvy současnosti – nový pohled
 
Nesmíme nyní udělat stejné chyby jako při zvládání finanční krize, nabádá předseda Německé federace odborových svazů (DGB) Reiner Hoffmann v nesporně inspirativním aktuálním rozhovoru.

Evropské odbory ke strategii obnovy Evropské unie

  • 27.07.2020 14:10
Ze zahraničí
Pandemie covid-19 a její důsledky ohrožují evropský projekt a demokracii. Karanténa a opatření přijatá evropskými vládami v reakci na mimořádné události měly strašlivé důsledky – hospodářskou recesi, masivní nezaměstnanost, překážky ve volném pohybu, zhoršení pracovních podmínek a práv, zvýšenou nerovnost a sociální vyloučení. (Hlavní myšlenky z Prohlášení EOK k pandemii covid-19 a strategii obnovy ze dne 9. 6. 2020)

Fimy obnovují provoz, chtějí zpět i cizince

  • 30.06.2020 11:34
Zájem o zahraniční pracovníky roste, mnoho z nich však má problém s návratem do ČR
Karanténní opatření, zavedená kvůli šíření nového typu koronaviru, způsobila odliv zahraničních zaměstnanců. Dle šetření personální agentury Hofmann Personal bylo své zaměstnavatele z výrobního sektoru nuceno opustit až 30 % pracovníků z ciziny, z nichž mnozí mají nyní problém s návratem. Poté, co většina výrobních firem naplno obnovila svůj provoz a snaží se dohnat to, co kvůli karanténě zameškala, tito pracovníci znatelně chybí.

Generace X hledá jistotu práce, mileniálové kariérní růst a jejich mladší kolegové možnosti vzdělávání

  • 28.06.2020 14:50
Průzkum Ranstad
Rozdíly v prioritách při výběru nového zaměstnavatele se mezi jednotlivými generacemi stále více liší. I když dle aktuálního průzkumu zaměstnaneckých preferencí „Randstad Employer Brand Research“ považují všechny věkové skupiny za nejdůležitější výši mzdy a nefinančních benefitů, další příčky žebříčku faktorů se již u kandidátů různého věku liší.
 

Péče je taky práce. Lépe ji ohodnocovat může prospět lidem i přírodě

  • 19.06.2020 15:35
Výzvy současnosti – nový pohled
Pandemie poukázala na klíčový význam i neuspokojivý stav pečujících sektorů: zdravotnictví, vzdělávání či sociálních služeb. Jejich posílení by mohlo pomoci zlepšit kvalitu života a připravenost na krize i přejít k ekologičtější ekonomice.

I lidé s duševním onemocněním mohou pracovat v různých pozicích

  • 03.02.2020 06:07
Měli byste vědět

Thajská polévka z kokosového mléka, silný zázvorový čaj nebo třeba domácí hranolky s majonézou z citronové kůry. Ve vegetariánské kavárně Mlsná kavka, která se nachází se na pražské Florenci, je šrumec. Mezi zaměstnanci jsou i lidé s duševním onemocněním.

Věk odchodu do důchodu požadovaný francouzskou vládou je nespravedlivý

  • 30.01.2020 16:01
Ze zahraničí
 
„CFDT vás vyzývá, abyste podepsali a masivně sdíleli petici, která požaduje stažení tohoto návrhu kabinetu Emmanuela Macrona: Požadujeme spravedlivé řešení jeho reformního projektu!“ Tuto výzvu k podpisu petice zveřejnila na svých webových stránkách francouzská odborová ústředna CFDT, která ve Francii patří mezi umírněnější a ke stávce se v průběhu vánočního období nepřipojila. Velmi aktivní roli v přípravě generální stávky sehrávala radikálnější centrála CGT.

Jaroslav Souček: Neférová zahraniční konkurence drtí evropské ocelářství

  • 06.01.2020 14:27
Čím žijeme
 
Ocelářství a navazující průmyslová odvětví jsou v ohrožení. Odbory žádají, aby česká vláda a Evropská komise přijali opatření na ochranu odvětví, v opačném případě může dojít ke kolapsu, ohrožujícímu obrovské množství pracovních míst jak v Česku, tak v zahraničí.