Generace X hledá jistotu práce, mileniálové kariérní růst a jejich mladší kolegové možnosti vzdělávání

  • 28.06.2020 14:50
Průzkum Ranstad
Rozdíly v prioritách při výběru nového zaměstnavatele se mezi jednotlivými generacemi stále více liší. I když dle aktuálního průzkumu zaměstnaneckých preferencí „Randstad Employer Brand Research“ považují všechny věkové skupiny za nejdůležitější výši mzdy a nefinančních benefitů, další příčky žebříčku faktorů se již u kandidátů různého věku liší.
 

Péče je taky práce. Lépe ji ohodnocovat může prospět lidem i přírodě

  • 19.06.2020 15:35
Výzvy současnosti – nový pohled
Pandemie poukázala na klíčový význam i neuspokojivý stav pečujících sektorů: zdravotnictví, vzdělávání či sociálních služeb. Jejich posílení by mohlo pomoci zlepšit kvalitu života a připravenost na krize i přejít k ekologičtější ekonomice.

I lidé s duševním onemocněním mohou pracovat v různých pozicích

  • 03.02.2020 06:07
Měli byste vědět

Thajská polévka z kokosového mléka, silný zázvorový čaj nebo třeba domácí hranolky s majonézou z citronové kůry. Ve vegetariánské kavárně Mlsná kavka, která se nachází se na pražské Florenci, je šrumec. Mezi zaměstnanci jsou i lidé s duševním onemocněním.

Věk odchodu do důchodu požadovaný francouzskou vládou je nespravedlivý

  • 30.01.2020 16:01
Ze zahraničí
 
„CFDT vás vyzývá, abyste podepsali a masivně sdíleli petici, která požaduje stažení tohoto návrhu kabinetu Emmanuela Macrona: Požadujeme spravedlivé řešení jeho reformního projektu!“ Tuto výzvu k podpisu petice zveřejnila na svých webových stránkách francouzská odborová ústředna CFDT, která ve Francii patří mezi umírněnější a ke stávce se v průběhu vánočního období nepřipojila. Velmi aktivní roli v přípravě generální stávky sehrávala radikálnější centrála CGT.

Jaroslav Souček: Neférová zahraniční konkurence drtí evropské ocelářství

  • 06.01.2020 14:27
Čím žijeme
 
Ocelářství a navazující průmyslová odvětví jsou v ohrožení. Odbory žádají, aby česká vláda a Evropská komise přijali opatření na ochranu odvětví, v opačném případě může dojít ke kolapsu, ohrožujícímu obrovské množství pracovních míst jak v Česku, tak v zahraničí.

Výzvy současnosti – nový pohled

  • 30.12.2019 14:02
Různé potřeby, stejný zájem
 
Otázka rozmanitých potřeb a diferencovaného přístupu k různým skupinám osob na pracovním trhu nabývá na významu a nebude tomu jinak ani do budoucna. V rámci Evropské unie a vnitřního trhu je tento aspekt zaměstnanecké populace výrazný a představuje pochopitelnou oblast zájmu jak Evropské odborové konfederace, tak odborů v jednotlivých státech.

Česká stopa v sociálním zabezpečení MOP

  • 27.12.2019 13:52
Ze zahraničí
 
V roce stého výročí založení Mezinárodní organizace práce (MOP) je vhodné si připomenout významnou českou účast v jedné ze stěžejních oblastí činnosti této organizace. Sociální pojištění, resp. sociální zabezpečení...

Čeká nás minimální důchod a zásluhová penze?

  • 15.12.2019 13:21
Sonda Sond
 
Ministerstvo práce a sociálních věcí na jednání Komise pro spravedlivé důchody představilo navrhovanou úpravu I. důchodového pilíře, která by znamenala nastavení základního důchodu pro všechny. Jeho výše by odpovídala minimálnímu životnímu standardu důchodců. Tato změna by pro občany znamenala také srozumitelnější výpočet důchodů.

Mzdy rostou, nedostatek lidí přesto dusí některé obory

  • 05.12.2019 16:11
Měli byste vědět
 
Rok 2019 se nese ve znamení očekávaného zpomalení růstu HDP, které by mohlo být způsobeno mimo jiné i vyčerpaným pracovním trhem. Nejvíce chybí lidé na řemeslnické a dělnické pozice, dále v technických oborech a informačních technologiích.

Co přineslo kolektivní vyjednávání v roce 2019

  • 02.12.2019 15:42
Trh a my
 
V roce 2019 pokračuje trend oživení kolektivního vyjednávání, zaměstnavatelé jsou sociálnímu dialogu více nakloněni, berou odbory jako partnera pro jednání, což je pozitivně ovlivněno i přístupem současné vlády k sociálnímu dialogu. Do výsledků kolektivního vyjednávání se příznivě promítá hospodářský růst doprovázený nedostatkem kvalifikované pracovní síly.