(Ne)zaměstnanost zůstává celosvětovým problémem

  • 05.06.2014 09:51

Mezinárodní organizace práce (MOP) vydává pravidelné zprávy zaměřené na celosvětový vývoj v zaměstnanosti a souvisejících oblastech. Tyto výstupy poskytují poměrně spolehlivou informaci o aktuálních vývojových trendech a umožňují zamyslet se i nad otázkou, do jaké míry se (ne)podařilo vyrovnat se s důsledky krizového vývoje. Zároveň zde můžeme nalézt i dlouhodobější predikce do budoucnosti a předpokládaném vývoji v příštích několika letech.

Mládek versus Babiš: Kdo zachránil Důl Paskov a tisíce pracovních míst a za kolik?

  • 04.06.2014 14:32

Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci při útlumu těžby černého uhlí v Dole Paskov. Těžba v dole bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Na tiskové konferenci to 22. dubna oznámil ředitel legislativního odboru ministerstva financí Robert Pelikán.

Tikající bomba: snížení důchodového věku u horníků a dalších profesí

  • 07.04.2014 13:00

Předčasné důchody horníků a dalších profesí v těžkém průmyslu jsou tikající bombou, kterou je třeba uhasit. Rychle je nutné novelizovat nařízení vlády, které by řešilo snížení důchodového věku pro horníky. Následně je třeba přijmout novelu zákona o důchodovém pojištění, která by stanovovala snížení důchodového věku i pro další namáhavé profese – slévače, hutníky či třeba skláře.

Proč se odbory v Amazonu nenosí

  • 07.04.2014 12:23

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují.

Proč se odbory v Amazonu nenosí

  • 07.04.2014 12:12

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují.

Amazon, nebo pracovní Dramazon?

  • 24.02.2014 16:28

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují. Je všeobecně známo, že Amazon je pověstný drsnými pracovními podmínkami a asi právě proto i silnou averzí k odborům. Odborová centrála ČMKOS a Odborový svaz obchodu mají od svých kolegů z Německa, Velké Británie i USA podrobné informace o praktikách, které v Amazonu panují.

Masivní porušování odborových a zaměstnaneckých práv v roce 2013

  • 14.02.2014 10:41

V roce 2013 se situace v dodržování pracovněprávních vztahů a odborových práv v Česku výrazně zhoršila. Česká společnost v důsledku bývalé vládní politiky zchudla a rychle se zvyšuje příjmová nerovnost. Nečasova vláda v daleko větší míře omezovala sociální i ekonomická práva zaměstnanců.

Obecné referendum má v Parlamentu šanci, ale jaké referendum?

  • 30.12.2013 09:32

Rozlouskne stávající Parlament dlouholetý oříšek – obecné referendum? V minulosti se to zatím nikdy nepodařilo. S ohledem na výsledky stávajících voleb do dolní komory by to tentokrát klapnout mohlo. Otázkou je, v jaké podobě by byl prováděcí ústavní zákon o obecném referendu schválen. Ve hře je totiž vůbec poprvé referendum bez výjimek…

Odbory: Kolektivní vyjednávání navýšilo loni průměrné mzdy o 34 188 korun!

  • 18.12.2013 16:05

Ani letos nedošlo v žádné kolektivní smlouvě ke snižování průměrné mzdy. K rostoucí důvěryhodnosti odborů v očích občanů bezesporu přispívá i fakt, že odbory jsou jediným skutečným obhájcem pracovněprávních, sociálních a mzdových nároků zaměstnanců. A to dokonce i zaměstnanců, kteří v odborech nejsou a pouze se „vezou“. Je veřejným tajemstvím, že ve firmách, kde odbory působí a kolektivně vyjednávají, jsou příjmy zaměstnanců vyšší než ve firmách, kde odbory nejsou. Potvrzuje to i podrobné šetření o průběhu kolektivního vyjednávání na vyšším stupni a na podnikové úrovni v roce 2013, které projednal listopadový sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Jaké jsou výsledky kolektivního vyjednávání odborů v roce 2013?

Nemocnice na pokraji krachu

  • 28.11.2013 14:29

Dlouhé čekání, nekomunikativní lékař, neochotná zdravotní sestra, která na nás cosi vyštěkne. To nás ve zdravotnictví často naštve. Jsme z toho otrávení a v tu chvíli je nám úplně jedno, že dnešní lékaři dokážou hotové zázraky a jiné sestry jsou takřka andělé. Navíc vůbec netušíme, že tyto pociťované nepříjemnosti jsou ničím proti vskutku osudovým dějům, které se odehrávají v zákulisí rezortu a nemocnic.