Co se děje a bude dít v ČMKOS?

  • 13.08.2014 15:10

V aktuálním rozhovoru Sondám odpovídá Josef Středula, předseda odborové centrály

ČMKOS tradičně dobře zvládala vyjednávání a komunikaci s vládou a zaměstnavateli v tripartitě. Jste novým předsedou, vaši předchůdci se ale paradoxně často potýkali s problémy, které vyplývaly z nedostatečné interní komunikace mezi ČMKOS, odborovými svazy a členskou základnou. Máte představu, jak toto chcete napravit?

Jak dlouho bude Českem obcházet strašidlo exekucí?

  • 09.07.2014 15:34

Českou republikou stále obchází strašidlo exekucí. Politici slibují, že s problémem, který dostává plno občanů do neřešitelných situací, pohnou. Problém se totiž dotýká více než milionu lidí. Poslanecká sněmovna v květnu jednu novelu zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti, tedy exekučního řádu, vrátila k dopracování navrhovatelům. Politici by se měli zabývat dalšími dvěma novelami.

(Ne)zaměstnanost zůstává celosvětovým problémem

  • 05.06.2014 09:51

Mezinárodní organizace práce (MOP) vydává pravidelné zprávy zaměřené na celosvětový vývoj v zaměstnanosti a souvisejících oblastech. Tyto výstupy poskytují poměrně spolehlivou informaci o aktuálních vývojových trendech a umožňují zamyslet se i nad otázkou, do jaké míry se (ne)podařilo vyrovnat se s důsledky krizového vývoje. Zároveň zde můžeme nalézt i dlouhodobější predikce do budoucnosti a předpokládaném vývoji v příštích několika letech.

Mládek versus Babiš: Kdo zachránil Důl Paskov a tisíce pracovních míst a za kolik?

  • 04.06.2014 14:32

Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci při útlumu těžby černého uhlí v Dole Paskov. Těžba v dole bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Na tiskové konferenci to 22. dubna oznámil ředitel legislativního odboru ministerstva financí Robert Pelikán.

Tikající bomba: snížení důchodového věku u horníků a dalších profesí

  • 07.04.2014 13:00

Předčasné důchody horníků a dalších profesí v těžkém průmyslu jsou tikající bombou, kterou je třeba uhasit. Rychle je nutné novelizovat nařízení vlády, které by řešilo snížení důchodového věku pro horníky. Následně je třeba přijmout novelu zákona o důchodovém pojištění, která by stanovovala snížení důchodového věku i pro další namáhavé profese – slévače, hutníky či třeba skláře.

Proč se odbory v Amazonu nenosí

  • 07.04.2014 12:23

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují.

Proč se odbory v Amazonu nenosí

  • 07.04.2014 12:12

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují.

Amazon, nebo pracovní Dramazon?

  • 24.02.2014 16:28

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují. Je všeobecně známo, že Amazon je pověstný drsnými pracovními podmínkami a asi právě proto i silnou averzí k odborům. Odborová centrála ČMKOS a Odborový svaz obchodu mají od svých kolegů z Německa, Velké Británie i USA podrobné informace o praktikách, které v Amazonu panují.

Masivní porušování odborových a zaměstnaneckých práv v roce 2013

  • 14.02.2014 10:41

V roce 2013 se situace v dodržování pracovněprávních vztahů a odborových práv v Česku výrazně zhoršila. Česká společnost v důsledku bývalé vládní politiky zchudla a rychle se zvyšuje příjmová nerovnost. Nečasova vláda v daleko větší míře omezovala sociální i ekonomická práva zaměstnanců.

Obecné referendum má v Parlamentu šanci, ale jaké referendum?

  • 30.12.2013 09:32

Rozlouskne stávající Parlament dlouholetý oříšek – obecné referendum? V minulosti se to zatím nikdy nepodařilo. S ohledem na výsledky stávajících voleb do dolní komory by to tentokrát klapnout mohlo. Otázkou je, v jaké podobě by byl prováděcí ústavní zákon o obecném referendu schválen. Ve hře je totiž vůbec poprvé referendum bez výjimek…