OSVČ versus zaměstnanci aneb vláda prohlubuje daňovou nespravedlnost

  • 04.07.2013 10:08

Když stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek na březnovém sjezdu strany v Ostravě nešťastně označil živnostníky za parazity, rozproudil emotivní celospolečenskou diskusi, zda by osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) neměly více přispívat do státního rozpočtu – ať už na daních, nebo na sociálním a zdravotním pojištění. Mládek svým nešťastným výrokem určitě nechtěl naznačit, kterak hodlá sociální demokracie po vyhraných volbách zatočit s živnostníky, jak ho farizejsky obvinil premiér Nečas. Nakonec Mládek sám působí jako OSVČ. Za vlád vedených socialisty se OSVČ vedlo velice dobře. Byla to právě Nečasova vláda, která částečně výhody OSVČ omezila... Nečas tak zahájil předvolební boj.

Změnami v sociální oblasti trpí i nemocné děti

  • 04.07.2013 09:56

Na nemocné děti i dospělé negativně dopadá nové nastavení posuzování nároku na příspěvek na péči, které je účinné od začátku roku 2012. Lidem s postižením jsou při posudkových kontrolách postupně odebírány ZTP a ZTP/P průkazy. Změny prosadil exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Může ještě školství zachránit český průmysl?

  • 30.05.2013 15:10

Ivan Fišera exkluzivně pro Sondy Revue

Ivan Fišera, sociolog vyučující strategický management, v médiích několikrát varoval, že české školství působí ve své ulitě a potřeby ekonomiky a zaměstnatelnosti jsou pro něho naprosto mimo reálný čas a prostor. Dokonce uváděl, že ČR hrozí ztráta konkurenceschopnosti lehkomyslným přebujením humanitních oborů na úkor technického a přírodovědeckého vzdělání. Sondy se proto zeptaly: Je situace opravdu tak nebezpečná?

ČMKOS varuje: Nevstupujte do pasti jménem II. pilíř

  • 30.05.2013 14:47

V rámci náborových a reklamních kampaní penzijních fondů se nyní objevují velmi zavádějící informace, polopravdy až nesmysly, proto se ČMKOS rozhodla zveřejnit, proč nedoporučuje vstupovat do důchodového spoření ve II. pilíři. Chce tak veřejnosti umožnit objektivně zvážit všechna pro a proti.

Skryté kouzlo předdůchodů

  • 30.05.2013 14:24

Sondy rozebírají nenápadnou součást penzijní reformy

ČMKOS dlouhodobě požadovala speciální úpravu nároků na starobní důchod pro zaměstnance, kterým v roce 1992 skončily výhody pro určité pracovní kategorie. Ty byly zrušeny již zákonem č. 235/1992 Sb. a do letošního roku za ně nebyla adekvátní náhrada. Odbory požadovaly, aby pro různé profesní skupiny (např. pro pracovníky železniční dopravy, energetiky, hutnictví, hornictví, ale i pro profese jako jsou tanečníci, piloti letadel nebo báňští záchranáři) byla s ohledem na rychlý pokles jejich pracovní výkonnosti v souvislosti s vyčerpávajícím charakterem práce stanovena nižší věková hranice pro nárok na starobní důchod. Jestli je nyní obecná nezaměstnanost po padesátce asi 2,5krát vyšší než v průměru, u těchto ohrožených skupin je ještě vyšší.

ČMKOS: Analýza státního rozpočtu 2012 = obžalovací spis hospodářské politiky vlády

  • 12.04.2013 13:31

Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci počátkem roku prezentoval předběžný odhad výsledků hospodaření státního rozpočtu za rok 2012. Prezentace se nesla v pohodovém, optimistickém duchu. Makroekonomové ČMKOS zprávu ministerstva financí podorobili analýze, ve které odhalují fakta, se kterými se Kalousek novinářům nechlubil. Výsledky rozpočtu za rok 2012 jsou podle nich veřejnou obžalobou hospodářské politiky vlády.

Metylalkoholová aféra: Noční můra, která stále trvá a zabíjí

  • 12.04.2013 13:17

Silvestrovské oslav se v závěru roku 2012 tradičně nesly v duchu přípitku „na zdraví“, tentokrát však opepřeného kapkou lidového humoru typu „rád tě vidím“, což však již nemůže říci řada osob, které kvůli pančovanému alkoholu mají potíže se zrakem či o něj rovnou přišli. Dá se však licitovat, že při vší smůle mají štěstí, že žijí. Na rozdíl od dalších více než čtyř desítek občanů, kteří kvůli konzumaci laciné, leč jedovaté vodky nebo tuzemáku zemřeli. Pod lavinou novoročního zdražování základních potřeb a dalších hospodářských potíží společnosti by se mohlo zdát, že je vše zapomenuto. Ale nemylme se.

Proč chce ministr dopravy Stanjura zrušit ředitelství vodních cest?

  • 09.04.2013 12:45

Podle interních informací z ministerstva dopravy připravuje ministr Zbyněk Stanjura (ODS) koncem příštího týdne zrušení Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC). Tento krok má být zřejmě proveden "potichu" vzhledem k množství negativních reakcí na tento plánovaný krok ze strany odborníků, opozičních, ale i některých koaličních politiků. Negativně se k tomuto plánovanému kroku vyjádřil i prezident Miloš Zeman: "Snahu o zrušení Ředitelství vodních cest samozřejmě hodnotím jako tragickou chybu".

Ochrání nás novela zákona o spotřebitelském úvěru?

  • 12.03.2013 14:29

Bez sankce bude možné do čtrnácti dnů od podpisu odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru. Spotřebitel nebude „ždímán“ telefonáty na předražené linky. Písmo v obchodních podmínkách, které jsou u úvěrové smlouvy, nebude smět být menší než písmo ve smlouvě. S těmito a dalšími změnami počítá novela zákona o spotřebitelském úvěru, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Pokud ji posvětí i Senát a prezident, vstoupí v účinnost v průběhu roku 2013.

Více nadnárodních firem do ČR přiláká transparentní podnikatelské prostředí

  • 12.02.2013 11:36

Nadnárodní firmy si pro umístění svých regionálních sídel v poslední době stále častěji vybírají Prahu i další česká města. Oceňují především její výhodnou polohu, průmyslovou základnu i dobrou kvalifikaci zaměstnanců. Coca Cola, IBM, Bosch Rexroth či Honeywell. To jsou jen některé nadnárodní společnosti, jejichž regionální sídla nalezneme v České republice, píše server Euractiv.