Analytici ČMKOS prognózují v roce 2014 inflaci do 1,8 %

  • 28.11.2013 14:14

Inflace je nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Má za následek pokles kupní síly peněz, protože za stejnou částku lze koupit méně zboží a služeb. Příčin vzniku inflace je několik. Za hlavní se považuje růst objemu peněz v ekonomice. Více peněz zvyšuje poptávku, která tak tlačí na růst cen. Inflace se standardně měří indexem spotřebitelských cen. Ten sestavuje Český statistický úřad na základě spotřebitelského koše, do něhož je v Česku zahrnuto přes 700 druhů zboží a služeb.

Nová vláda by mohla prosadit potřebný zákon o sociálním bydlení

  • 22.11.2013 15:32

Příští Poslanecká sněmovna by mohla rozhodnout o návrhu zákona o sociálním bydlení, který chystá ČSSD ve spolupráci se Sdružením nájemníků a Radou seniorů. O potřebě zákona se hovoří již od roku 2004, úkol však zatím žádná vláda nesplnila. Pokud bude nová vláda vstřícná, podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby lze s návrhem jít do Parlamentu tak do dvou měsíců.

Budeme stárnout - no a co má být?

  • 07.11.2013 12:38

Každých deset let Český statistický úřad detailně sčítá obyvatelstvo. Díky tomu naprosto přesně víme nejen to, kolik lidí bydlí prakticky v každé obci od Aše po Jablunkov, ale také jaké je jejich věkové složení v rozdělení na muže a ženy a na „domácí“ a cizince. Právě ten druhý údaj je důležitý pro vytvoření dokumentu zvaného projekce obyvatelstva, z něhož je pak možné vyčíst spoustu užitečných informací. Třeba odpovědět na otázku, zda někdy v daleké budoucnosti ještě vůbec „bude na důchody“.

Moravskoslezský kraj ovládl strach o práci

  • 10.09.2013 15:35

Bakala si z OKD udělal zlatý důl, doly ale zadlužil

V Moravskoslezském kraji tiká časovaná bomba v podobě hromadného propouštění. Každý měsíc potvrzuje Úřad práce v Ostravě i několik stovek výpovědí v průmyslových firmách. A bude hůř. Krize dostihla i největšího zaměstnavatele v kraji, největší tuzemskou těžební společnost OKD, a.s. Ostrava. Ta dává práci asi 13 000 kmenovým zaměstnancům a dalším z dodavatelských firem převážně z Polska. Podle nejchmurnějších prognóz by mohlo přijít v Moravskoslezském kraji o práci více než 10 000 lidí, což by byla katastrofa, která by měla nedozírné důsledky nejen pro region, ale i pro tuzemskou ekonomiku a národní hospodářství.

Odborový svaz pracovníků obchodu chce vrátit prestiž prodavačům a upravit pracovní dobu o svátcích

  • 10.09.2013 14:02

Odborový svaz pracovníků obchodu chce vrátit prestiž profesi prodavaček a prodavačů. Podle předsedkyně OSPO Renáty Burianové je totiž v současnosti na úbytě učňovské školství, které by oboru naučilo. Svaz chce zároveň nejen ulevit prodávajícím, ale také přispět k tomu, aby veřejnost netrávila svátky jen nákupy. Proto ve spolupráci se senátorem Františkem Bublanem (ČSSD) prosazuje zákon, který by po sedm dnů v roce omezil prodej v obchodních řetězcích. Odborový svaz pracovníků obchodu působí v nadnárodních obchodních společnostech, spotřebním družstevnictví, maloobchodu i velkoobchodu.

Kdo si chce přivlastnit státní správu?

  • 21.08.2013 14:41

Zatímco služební zákon, který byl přijat již v roce 2002, ale doposud nenabyl účinnosti, byl veřejnoprávní normou, nový zákon o státních úřednících, který nachystala bývalá Nečasova vláda, je soukromoprávní norma. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Jana ROVENSKÉHO nezvyšuje ochranu a stabilizaci zaměstnanců.

Prekarizace práce přináší zaměstnancům chudobu

  • 12.07.2013 10:37

Snadné a flexibilní zaměstnávání je jedním z léků na nezaměstnanost, hlásali před nedávnem vládní politici. Paradoxem je, že nyní, kdy české pracovní právo umožňuje takřka všechny flexibilní normy práce, je u nás vysoká nezaměstnanost na historickém rekordu. A naopak krize se stává zástěrkou k šíření „nedobrovolně“ flexibilních zaměstnanců. V této souvislosti se v mnoha západních zemích už léta hovoří o takzvané prekarizaci práce a o „pracujících chudých“ (working poverty).

Rekordní propad české ekonomiky nevěstí nic dobrého

  • 08.07.2013 15:16

Martin Fassmann, makroekonom ČMKOS varuje:

To nejhorší je ještě před námi a za pravdu mu dává MMF
Pokles HDP by měl v Česku zpomalit, znělo ještě nedávno ujišťování z úst odpovědných politiků. Na „optimistických“ číslech také ministr financí postavil letošní státní rozpočet. Makroekonomové ČMKOS měli naopak zcela jiné predikce, odhadovali pokles ekonomiky pro letošní rok o 1,5 %. Zdůrazňovali, že ti, co tvrdí, že česká ekonomika se usazuje na dně recese a hodlá mířit vzhůru, se velmi mýlí. Odbory naopak od počátku roku na tripartitě varují před návratem dalšího kola krize a vyzývali vládu k urychlenému přijetí prorůstových opatření.

OSVČ versus zaměstnanci aneb vláda prohlubuje daňovou nespravedlnost

  • 04.07.2013 10:08

Když stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek na březnovém sjezdu strany v Ostravě nešťastně označil živnostníky za parazity, rozproudil emotivní celospolečenskou diskusi, zda by osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) neměly více přispívat do státního rozpočtu – ať už na daních, nebo na sociálním a zdravotním pojištění. Mládek svým nešťastným výrokem určitě nechtěl naznačit, kterak hodlá sociální demokracie po vyhraných volbách zatočit s živnostníky, jak ho farizejsky obvinil premiér Nečas. Nakonec Mládek sám působí jako OSVČ. Za vlád vedených socialisty se OSVČ vedlo velice dobře. Byla to právě Nečasova vláda, která částečně výhody OSVČ omezila... Nečas tak zahájil předvolební boj.

Změnami v sociální oblasti trpí i nemocné děti

  • 04.07.2013 09:56

Na nemocné děti i dospělé negativně dopadá nové nastavení posuzování nároku na příspěvek na péči, které je účinné od začátku roku 2012. Lidem s postižením jsou při posudkových kontrolách postupně odebírány ZTP a ZTP/P průkazy. Změny prosadil exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.