Proč se odbory v Amazonu nenosí

  • 07.04.2014 12:12

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují.

Amazon, nebo pracovní Dramazon?

  • 24.02.2014 16:28

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují. Je všeobecně známo, že Amazon je pověstný drsnými pracovními podmínkami a asi právě proto i silnou averzí k odborům. Odborová centrála ČMKOS a Odborový svaz obchodu mají od svých kolegů z Německa, Velké Británie i USA podrobné informace o praktikách, které v Amazonu panují.

Masivní porušování odborových a zaměstnaneckých práv v roce 2013

  • 14.02.2014 10:41

V roce 2013 se situace v dodržování pracovněprávních vztahů a odborových práv v Česku výrazně zhoršila. Česká společnost v důsledku bývalé vládní politiky zchudla a rychle se zvyšuje příjmová nerovnost. Nečasova vláda v daleko větší míře omezovala sociální i ekonomická práva zaměstnanců.

Obecné referendum má v Parlamentu šanci, ale jaké referendum?

  • 30.12.2013 09:32

Rozlouskne stávající Parlament dlouholetý oříšek – obecné referendum? V minulosti se to zatím nikdy nepodařilo. S ohledem na výsledky stávajících voleb do dolní komory by to tentokrát klapnout mohlo. Otázkou je, v jaké podobě by byl prováděcí ústavní zákon o obecném referendu schválen. Ve hře je totiž vůbec poprvé referendum bez výjimek…

Odbory: Kolektivní vyjednávání navýšilo loni průměrné mzdy o 34 188 korun!

  • 18.12.2013 16:05

Ani letos nedošlo v žádné kolektivní smlouvě ke snižování průměrné mzdy. K rostoucí důvěryhodnosti odborů v očích občanů bezesporu přispívá i fakt, že odbory jsou jediným skutečným obhájcem pracovněprávních, sociálních a mzdových nároků zaměstnanců. A to dokonce i zaměstnanců, kteří v odborech nejsou a pouze se „vezou“. Je veřejným tajemstvím, že ve firmách, kde odbory působí a kolektivně vyjednávají, jsou příjmy zaměstnanců vyšší než ve firmách, kde odbory nejsou. Potvrzuje to i podrobné šetření o průběhu kolektivního vyjednávání na vyšším stupni a na podnikové úrovni v roce 2013, které projednal listopadový sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Jaké jsou výsledky kolektivního vyjednávání odborů v roce 2013?

Nemocnice na pokraji krachu

  • 28.11.2013 14:29

Dlouhé čekání, nekomunikativní lékař, neochotná zdravotní sestra, která na nás cosi vyštěkne. To nás ve zdravotnictví často naštve. Jsme z toho otrávení a v tu chvíli je nám úplně jedno, že dnešní lékaři dokážou hotové zázraky a jiné sestry jsou takřka andělé. Navíc vůbec netušíme, že tyto pociťované nepříjemnosti jsou ničím proti vskutku osudovým dějům, které se odehrávají v zákulisí rezortu a nemocnic.

Analytici ČMKOS prognózují v roce 2014 inflaci do 1,8 %

  • 28.11.2013 14:14

Inflace je nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Má za následek pokles kupní síly peněz, protože za stejnou částku lze koupit méně zboží a služeb. Příčin vzniku inflace je několik. Za hlavní se považuje růst objemu peněz v ekonomice. Více peněz zvyšuje poptávku, která tak tlačí na růst cen. Inflace se standardně měří indexem spotřebitelských cen. Ten sestavuje Český statistický úřad na základě spotřebitelského koše, do něhož je v Česku zahrnuto přes 700 druhů zboží a služeb.

Nová vláda by mohla prosadit potřebný zákon o sociálním bydlení

  • 22.11.2013 15:32

Příští Poslanecká sněmovna by mohla rozhodnout o návrhu zákona o sociálním bydlení, který chystá ČSSD ve spolupráci se Sdružením nájemníků a Radou seniorů. O potřebě zákona se hovoří již od roku 2004, úkol však zatím žádná vláda nesplnila. Pokud bude nová vláda vstřícná, podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby lze s návrhem jít do Parlamentu tak do dvou měsíců.

Budeme stárnout - no a co má být?

  • 07.11.2013 12:38

Každých deset let Český statistický úřad detailně sčítá obyvatelstvo. Díky tomu naprosto přesně víme nejen to, kolik lidí bydlí prakticky v každé obci od Aše po Jablunkov, ale také jaké je jejich věkové složení v rozdělení na muže a ženy a na „domácí“ a cizince. Právě ten druhý údaj je důležitý pro vytvoření dokumentu zvaného projekce obyvatelstva, z něhož je pak možné vyčíst spoustu užitečných informací. Třeba odpovědět na otázku, zda někdy v daleké budoucnosti ještě vůbec „bude na důchody“.

Moravskoslezský kraj ovládl strach o práci

  • 10.09.2013 15:35

Bakala si z OKD udělal zlatý důl, doly ale zadlužil

V Moravskoslezském kraji tiká časovaná bomba v podobě hromadného propouštění. Každý měsíc potvrzuje Úřad práce v Ostravě i několik stovek výpovědí v průmyslových firmách. A bude hůř. Krize dostihla i největšího zaměstnavatele v kraji, největší tuzemskou těžební společnost OKD, a.s. Ostrava. Ta dává práci asi 13 000 kmenovým zaměstnancům a dalším z dodavatelských firem převážně z Polska. Podle nejchmurnějších prognóz by mohlo přijít v Moravskoslezském kraji o práci více než 10 000 lidí, což by byla katastrofa, která by měla nedozírné důsledky nejen pro region, ale i pro tuzemskou ekonomiku a národní hospodářství.