Metylalkoholová aféra: Noční můra, která stále trvá a zabíjí

  • 12.04.2013 13:17

Silvestrovské oslav se v závěru roku 2012 tradičně nesly v duchu přípitku „na zdraví“, tentokrát však opepřeného kapkou lidového humoru typu „rád tě vidím“, což však již nemůže říci řada osob, které kvůli pančovanému alkoholu mají potíže se zrakem či o něj rovnou přišli. Dá se však licitovat, že při vší smůle mají štěstí, že žijí. Na rozdíl od dalších více než čtyř desítek občanů, kteří kvůli konzumaci laciné, leč jedovaté vodky nebo tuzemáku zemřeli. Pod lavinou novoročního zdražování základních potřeb a dalších hospodářských potíží společnosti by se mohlo zdát, že je vše zapomenuto. Ale nemylme se.

Proč chce ministr dopravy Stanjura zrušit ředitelství vodních cest?

  • 09.04.2013 12:45

Podle interních informací z ministerstva dopravy připravuje ministr Zbyněk Stanjura (ODS) koncem příštího týdne zrušení Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC). Tento krok má být zřejmě proveden "potichu" vzhledem k množství negativních reakcí na tento plánovaný krok ze strany odborníků, opozičních, ale i některých koaličních politiků. Negativně se k tomuto plánovanému kroku vyjádřil i prezident Miloš Zeman: "Snahu o zrušení Ředitelství vodních cest samozřejmě hodnotím jako tragickou chybu".

Ochrání nás novela zákona o spotřebitelském úvěru?

  • 12.03.2013 14:29

Bez sankce bude možné do čtrnácti dnů od podpisu odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru. Spotřebitel nebude „ždímán“ telefonáty na předražené linky. Písmo v obchodních podmínkách, které jsou u úvěrové smlouvy, nebude smět být menší než písmo ve smlouvě. S těmito a dalšími změnami počítá novela zákona o spotřebitelském úvěru, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Pokud ji posvětí i Senát a prezident, vstoupí v účinnost v průběhu roku 2013.

Více nadnárodních firem do ČR přiláká transparentní podnikatelské prostředí

  • 12.02.2013 11:36

Nadnárodní firmy si pro umístění svých regionálních sídel v poslední době stále častěji vybírají Prahu i další česká města. Oceňují především její výhodnou polohu, průmyslovou základnu i dobrou kvalifikaci zaměstnanců. Coca Cola, IBM, Bosch Rexroth či Honeywell. To jsou jen některé nadnárodní společnosti, jejichž regionální sídla nalezneme v České republice, píše server Euractiv.

Hospodářská komora plánuje elektronické karty pracovníka: Velký bratr tě vidí!

  • 06.02.2013 13:01

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) usiluje o zavedení elektronické karty pracovníka, ve které by byl zaznamenán průběh zaměstnání, jestli má zaměstnanec v pořádku lékařské prohlídky či zda je řádně proškolen, a to včetně bezpečnosti práce. Elektronická karta by rovněž evidovala, odkdy je pracovník zaměstnán, a mnoho dalších údajů.

Česká pošta v roce 2013 přijde o své výsadní postavení

  • 16.01.2013 14:58

Co předcházelo liberalizaci poštovní služby v EU a co to bude znamenat pro ČR? O tom Sondy hovořily s místopředsedou Odborového svazu zaměstnanců pošt, telekomunikací a novinových služeb a předsedou podnikového odborového výboru České pošty Karlem Koukalem.

Jak (ne)spáchat rozpočtové harakiri

  • 16.01.2013 14:30

Nečasova koaliční vláda si sama vykopala jámu, do které teď malátně padá. Opakovaným ujišťováním českých spotřebitelů o hrozbě „řecké cesty“ v případě, že nebudou patřičně šetřit, dosahuje pravého opaku. K truchlivému osudu dnes krizí těžce zasaženého Řecka máme nyní bohužel o krok blíž.

OSVČ versus zaměstnanci aneb o hledání daňové spravedlnosti

  • 29.11.2012 11:47

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) uspořádala v říjnu v Praze veřejnou konferenci pod názvem Co chtějí odbory pro Českou republiku. Pozvání na tuto mimořádnou událost přijali veřejně známé a významné osobnosti, jako sociolog Jan Keller, politolog Jiří Pehe, filozof a politolog Václav Bělohradský nebo ekonomové Ilona Švihlíková a Pavel Mertlík. Jejich diskusní příspěvky Sondy uveřejnily v minulém čísle. Na konferenci také vystoupil Ing. Vladimír STEHNO, člen dozorčí rady Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, s velmi podnětnou analýzou na téma daňové odvody osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), daňové úniky a zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí v obchodech. S jeho vystoupením, které mělo velký ohlas, chceme seznámit i čtenáře Sond.

Nezaměstnaní povinně na Czech POINT: účinná kontrola, nebo buzerace?

  • 27.11.2012 14:43

Od října 2011 existuje v České republice takzvaná Docházka nezaměstnaných (DONEZ), která podle ministerstva práce a sociálních věcí slouží jako kontrolní mechanismus Úřadu práce ČR. DONEZ byl spuštěn v rámci novely zákona o zaměstnanosti. Spočívá v tom, že se vybraní uchazeči o zaměstnání, kteří jsou vedeni v evidenci úřadu práce, musejí na vyzvání dostavit na kontaktní místo Czech POINT na České poště.

Komu se nelíbí majetková přiznání

  • 27.11.2012 13:59

V Poslanecké sněmovně se stále nedaří prosadit majetková přiznání pro lidi s vyššími příjmy a objemnějším majetkem. Přitom se jedná už o letitou trvalku, která je opakovaně shazována pod stůl. Jen ve stávajícím volebním období už pohořely dva návrhy ČSSD, nyní jsou ve hře další dvě normy – jedna z dílny Věcí veřejných, druhá od KSČM. I k těm však vláda ODS, TOP 09 a nezařazených poslanců LIDEM vydala odmítavá stanoviska.