Učení dospělých

  • 04.01.2021 06:00
Celoživotní vzdělávání se stává již nutností
 
Inovace v technologiích, digitalizace a demografické změny mění rychle svět. Lidé potřebují nové dovednosti a nové způsoby, jak se učit. Získávání znalostí a dovedností tradičním způsobem, ve škole nebo na univerzitě, již nestačí.  

Prekérní práce cizinců bují i za koronakrize

  • 23.12.2020 06:54
V Česku pracuje více než šest set tisíc cizinců. Tvoří zhruba 13 procent všech zdejších zaměstnanců, přitom ještě v roce 2010 to bylo jen šest procent. Lze říci, že Česko spoléhá stále více na pracovníky s cizí státní příslušností, podobně jako jiné vyspělé státy Evropy. Nejčastěji pocházejí ze Slovenska (199,24 tisíc) a Ukrajiny (133 tisíc). Jde o údaje platné k 30. 6. 2020.

Němci diskutují o zákonném nároku na home office

  • 11.12.2020 06:18
Ze zahraničí
 
Německý ministr práce Hubertus Heil chce dát zaměstnancům zákonný nárok na to, aby nejméně 24 dní ročně mohli pracovat z domova. Díky zákonu o mobilní práci, jak se mu v Německu říká, by zaměstnanec získal nárok na home office automaticky, pokud by jeho zaměstnavatel nedoložil pádné důvody, proč to nejde. „Pekař nemůže péct rohlíky z domova. Ale je tu mnoho profesí, kde to lze,“ hájí nápad ministr. Jeho cílem je zajistit zaměstnancům, aby měli nejen možnost pracovat z domova, ale zároveň počet takto odpracovaných hodin regulovat.

Státní pomoc aeroliniím: souhlas i právní spory

  • 19.10.2020 15:35
Ze zahraničí
 
Koronavirová krize těžce zasáhla leteckou přepravu po celém světě. Následky postihly všechny, od nejmenších dopravců po ty největší. Z domácího prostředí je znám případ letecké skupiny Smartwings (do které patří i České aerolinie). Pracuje v ní na 2500 lidí, propuštěno jich může být až 600. Firma uvedla, že ke své záchraně potřebuje kolem dvou miliard korun. Vládu žádala o poskytnutí státní garance za komerční úvěr v hodnotě kolem 800 milionů korun.
 

Negativní dopady stravovacího paušálu budou nevratné

  • 03.09.2020 15:20
Rozhodnutí vlády zavést zaměstnanecký výdajový paušál na stravování s sebou nese množství hrozeb a rizik. Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) cítí povinnost na ně upozornit a vyzvat vládu a Poslaneckou sněmovnu, která má o návrhu v září hlasovat, aby tento návrh zvážila a přehodnotila. Reforma bude mít řadu negativních dopadů a dramaticky dopadne nejen na celý gastronomický sektor, ale nastartuje řadu nezvratných změn v oblasti zaměstnaneckého stravování.

Co prosazují evropské odbory ke zmírnění krize

  • 25.06.2020 10:45
Ze zahraničí
Většina evropských odborových centrál se obává předčasného otevření firem a tím i ohrožení zdraví zaměstnanců. Bojují za vyšší mzdy pro ty, kteří jsou v první linii a jejichž místa jsou mnohdy tzv. prekarizovaná.

"Erpéčka" kováků pomáhají tam, kde je potřeba

  • 18.02.2020 09:07
Specialisté z regionálních pracovišť pro základní organizace (dále jen ZO) zpracovávají např. mzdové analýzy firem, aby si vyjednávací týmy dokázaly učinit obrázek, jak se jejich podnikům vede, a učí je, kde si k tomu sehnat potřebné údaje. Zájem o službu je značný

Které profese se vytratí a které vzniknou

  • 01.02.2020 06:33
Firemní kultura
 
Průmysl 4.0 je spojován především s průmyslovými odvětvími a jejich očekávanou proměnou. „Technologická revoluce“ ale citelně zasáhne i trh práce: podle jedné z tezí zmizí do roku 2025 až 30 % současných profesí a nahradí je zcela jiné.

Kováci podporují šikovné mládí

  • 03.01.2020 14:11
Firemní kultura
 
Vítězem jihočeského krajského kola 5. ročníku soutěže T-Profi – Talenty pro firmy, které se uskutečnilo v listopadu na českobudějovickém výstavišti v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo, se stal tým strojírenské společnosti Kern-Liebers CR. Druhé místo obsadilo družstvo MOTOR JIKOV GROUP a třetí celek Groz-Beckert Czech.