Výstava ke 100 letům prvního knihovnického zákona upozorňuje i na nízké platy

  • 25.10.2019 10:51
Měli byste vědět
 
Přesně v den výročí, tedy letos 22. července, byla v prostorách Národní knihovny ČR v Klementinu otevřena výstava s názvem 100 let prvního zákona o veřejných knihovnách. Zájemci si ji tam mohli prohlédnout až do 12. října, nyní bude putovat dál. Má nejen připomenout historii knihovnictví, ale i upozornit na stále nedostatečné ohodnocení lidí pracujících v oboru.

Bezpečné dny v práci

  • 07.07.2019 09:16
Mladí lesáci si v soutěži poměřili své znalosti
 
Střední lesnická škola ve Žluticích na Karlovarsku ožila v měsíci dubnu nezvyklým ruchem – konalo se zde celonárodní kolo prvního ročníku soutěže Bezpečné dny v práci, kterou vyhlásil a organizoval Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v České republice za podpory sponzorů z řad zaměstnavatelů, zaměstnavatelských svazů, Ministerstva zemědělství ČR, státního podniku Lesy České republiky a dalších.

Vítkovice Heavy Machinery oživily zlepšovatelství

  • 05.07.2019 16:23
Zlepšovatelé šetří společnosti miliony
 
Vítkovice Heavy Machinery (VHM) obnovily systém zlepšovacích návrhů podávaných zaměstnanci firmy. V posledních dvou letech systém skomíral, nyní v rámci reorganizace šetří strojírenské společnosti miliony korun. Za prvních pět měsíců podali zaměstnanci 24 zlepšovacích návrhů.

Zahájena kampaň Za knihovny!

  • 17.06.2019 15:24
Knihovnice a knihovníci bojují za vyšší platy
 
Celostátní kampaň Za knihovny! probíhá od 10. do 14. 6. 2019. Zaměstnanci knihoven v ní upozorňují na nízké ohodnocení své práce. Prohlášení určené zřizovatelům knihoven na www.zaknihovny.cz podepsalo už více než 600 knihovnic a knihovníků z celé ČR.

Josef Středula: Nezneužívejme těžké situace ukrajinských zaměstnanců

  • 11.03.2019 13:50
Z iniciativy odborových konfederací zemí Visegrádské skupiny (Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česko) se 13. a 14. února uskutečnila zvláštní mise Pan-European trade union council na Ukrajinu. „Měli jsme vážné informace o situaci zaměstnanců v této zemi,“ řekl nám Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, který se mise zúčastnil.

Co nám připomíná MDŽ

  • 11.03.2019 13:15
Ani po 160 letech problém rovnoprávnosti nevyřešen
 
V březnu roku 1857 stávkovaly americké ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí. Co se týče situace na trhu práce, je postavení žen a mužů dodnes velmi nevyrovnané z hlediska platů, přístupu k pracovním příležitostem a kariérního růstu.

Roboti lidem práci neberou (zatím)

  • 19.02.2019 15:58

Pokročilé technologie vyžadují jiné dovednosti, mění i pracovní úvazky

Nakolik ovlivní současná rychle se rozvíjející automatizace a digitalizace výroby (nazývaná též Průmysl 4.0) počty pracovních míst? Jak se změní práce v digitálním světě? Názory se různí, předpovědi liší.

Garance pěti týdnů dovolené i pro zaměstnance soukromého sektoru?

  • 17.02.2019 18:30

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová a další zákonodárci navrhli novelizaci Zákoníku práce, na základě které by bylo garantováno pět týdnů dovolené ročně všem zaměstnancům, tedy i těm pracujícím v soukromém sektoru, přičemž ve veřejném sektoru garance již existuje. Návrh je v Poslanecké sněmovně.

Job jumping je v módě

  • 22.01.2019 15:13

Nejste spokojeni v práci? Pak nastal čas na změnu zaměstnavatele

Statistici koncem minulého roku ohlásili překročení hranice 30 tisíc korun u průměrné mzdy. Za třetí čtvrtletí 2018 činí dokonce 31 516 Kč. Pokud se však číslo na vaší výplatní pásce ani zdaleka nepřibližuje průměru, nedivte se. To je spíš statistická finta. Do celostátního průměru se počítá jak váš plat, tak plat vašeho šéfa, poslanců… Daleko poctivější je tedy uvést takzvaný medián.

Největší pracovní motivací je možnost pomáhat druhým

  • 22.01.2019 14:44

Co ukázalo dotazníkové šetření MZ ČR mezi nelékařským zdravotnickým personálem 

S cílem zmapovat situaci a spokojenost nelékařského zdravotnického personálu napříč všemi specializacemi, obory a zdravotnickými zařízeními připravilo Ministerstvo zdravotnictví internetové dotazníkové šetření, které probíhalo od srpna do konce října loňského roku.