Anonymní členství odborářů ve firmách prolamuje strach

  • 11.08.2016 14:07

Univerzální systém mohou využívat všechny odborové svazy

Strach z represí ze strany zaměstnavatelů je podle statistik Odborového svazu KOVO nejčastější příčinou obav ze zakládání nových odborových organizací. Odborový svaz proto ve snaze pomoci zaměstnancům v těchto situacích umožnil „anonymní“ členství ve svých řadách. Vpravdě revoluční řešení chrání odvážné iniciátory založení odborových organizací i další zakládající členy před výhružkami a postihy. Mezi nejčastější patří pod různými záminkami rovnou vyhazov.

Odborové popelky potvrzují: Klíčem k úspěchu je stálý kontakt se zaměstnanci

  • 07.03.2016 14:43

Pracují v oboru, který si jen málokdo spojí s kováky. Místem jejich působení je společnost SAKO Brno, která se zabývá svozem komunálního odpadu a jeho dalším zpracováním. Dává práci zhruba čtyřem stovkám lidí. Více než čtvrtina z nich je v kováckých odborech. Jsou zatím spíše ojedinělým příkladem toho, že na druhu práce v odborech zase až tak nezáleží.

Firemní kultuře se v HOCHTIEF CZ i díky odborům daří

  • 07.03.2016 14:13

Stavební společnost HOCHTIEF CZ patří ke špičkám ve svém oboru. V současnosti zaměstnává cca 1100 pracovníků, kteří realizují stavby v segmentech stavebního trhu celé České republiky. Jde o bytovou, občansko-administrativní, průmyslovou, ekologickou a vodohospodářskou výstavbu, včetně projektů dopravní a liniové infrastruktury. Už čtrnáctým rokem je součástí významné nadnárodní společnosti HOCHTIEF. Spolupracuje s jeho pobočkami z Evropy a zámoří. Společnost HOCHTIEF CZ, a.s., byla v žebříčku soutěže 100 obdivovaných firem České republiky 2014 zvolena nejobdivovanější firmou v odvětví stavebnictví. Za dosahované úspěchy vděčí HOCHTIEF i trvalému důrazu na firemní kulturu a v jejím rámci na sociální dialog se zástupci zaměstnanců, tedy s odbory.

Společně stavějí mosty mezi lidmi

  • 07.03.2016 13:55

Navštívili jsme v Praze-Karlíně sídlo významné stavební firmy SMP CZ, a.s., která je součástí mezinárodní skupiny Vinci, jež působí v oblasti stavebnictví ve více než 90 zemích světa a jejíž roční obrat přesahuje několik miliard dolarů. SMP CZ je tradičním dodavatelem mostních a inženýrských konstrukcí, které také opravuje, realizuje ale i náročná vodohospodářská díla, podzemní stavby, energetické stavby nebo ekologické projekty.

Proč se zaměstnanci Metrostavu vracejí

  • 05.11.2015 11:05

Průmyslové a stavební firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem technických dělnických profesí. Jsou však i společnosti, které pouze nenaříkají na nedostatek elektrikářů, instalatérů, zámečníků, zedníků a dalších profesí. Sondy několikrát přinesly příklady firem, které aktivně podporují učňovské a střední technické školy, včetně jejich studentů, a získávají tak budoucí kvalitní odborníky.Mezi takové společnosti patří i Metrostav Praha, a. s.,

Sociální dialog s odbory je základem firemní kultury i ve WITTE Nejdek

  • 03.06.2015 09:47

Ať jsou to mechanické, respektive mechatronické zámky dveří a kapoty, kloubové závěsy a aretace, klíčové garnitury nebo bezpečnostní produkty do sedadel vozů – to vše a ještě mnohem více nabízí společnost WITTE Automotive automobilovému světu. Svoje kořeny má v německém Velbertu, v západočeském Nejdku působí od roku 1992. Kromě montáže je tu i vývojový tým, což dává najevo, že majitelům firmy jde o víc než o pouhé využití české pracovní síly.

Představitelé ČMKOS sfárali do tisícimetrové hloubky

  • 02.06.2015 16:15

Poznali velká rizika hornické práce

Takřka denně se v médiích hovoří o tom, zda prolomit či neprolomit územní limity na Mostecku, nebo o předčasných odchodech hlubinných horníků do starobního důchodu. A tak se v OKD netrhnou dveře s politiky, mnozí dokonce fárají do podzemí, aby se na vlastní oči přesvědčili, že vydržet rubat uhlí v prostředí, které se nepodobá žádnému jinému, do 65 let věku je s prominutím pěkná blbost.

To tu ještě nebylo: odbory v Bosch Diesel Jihlava vyjednaly luxusní sociální program

  • 02.06.2015 15:51

Tři roky před důchodem práce na půl úvazek a za plnou mzdu!

V jihlavské společnosti Bosch Diesel se kovákům podařilo v rámci kolektivního vyjednávání dohodnout zcela výjimečný sociální program, jaký v českých firmách zatím nemá obdobu. Pracovníci před starobním důchodem mohou pobírat plnou mzdu, i když budou pracovat na poloviční úvazek. Program funguje od počátku tohoto roku 2015.

Porušování zaměstnaneckých a odborových práv v roce 2014

  • 20.02.2015 14:40

Ústavní soud se zastal propuštěného zaměstnance

V závěru každého roku projednává Rada ČMKOS neradostnou zprávu o tom, jak, kde a v čem jsou v ČR porušována zaměstnanecká a odborová práva. Také letošní informace nebylo příliš radostné čtení, ale náladu českým zaměstnancům mohla zlepšit informace, kterou v prosinci přinesla média a kterou výše uvedená zpráva nestačila zaznamenat. Jde o průlomovou kauzu, která má šťastný povzbudivý konec. Ústavní soud se totiž zastal zaměstnance bojujícího proti výpovědi z české pobočky německé firmy.

Josef Středula: Kurzarbeit je v čase krize výhodný pro všechny

  • 19.01.2015 15:49

Vláda schválila základní parametry tzv. kurzarbeitu. Zaměstnanci firem, které kvůli hospodářské krizi či přírodní katastrofě nebudou mít pro své lidi práci na plný úvazek, by měli za dobu výpadku dostávat 70 procent mzdy. 50 procent výdělku má hradit zaměstnavatel a 20 procent stát. O každé žádosti firem o tuto podporu má rozhodovat kabinet.