V Třineckých železárnách letos porostou mzdy

  • 02.11.2017 11:25

Werk investuje do technologií i do zaměstnanců
Třinecké železárny, kterým místní neřeknou jinak než Werk (toto původem německé slovo označuje závod, továrnu nebo dílo), patří k průmyslovým podnikům s nejdelší tradicí hutní výroby v České republice. Byl založen v roce 1839 Těšínskou komorou, kterou v té době vlastnil arcivévoda Karel Habsburský. Významným datem v historii Třineckých železáren (dále též TŽ) je především 1. duben 1839, kdy proběhl první odpich slévárenského železa v tehdejší dřevouhelné vysoké peci. Ocenění za kvalitní produkty se přitom dočkaly železárny velmi brzy, a to již v roce 1845 na průmyslové výstavě ve Vídni, kde obdržely zlatou medaili.

Šikana, vyhrožování zaměstnancům, hroucení dělníků z přepracování, to se děje v americké firmě Baxter

  • 06.06.2017 14:14

„S nástupem nového vedení se rozmohla ve firmě šikana, mobbing i stalking. Za téměř 14 let se nepovedlo odborářům vyjednat s českým managementem kolektivní smlouvu, neuspěli ani zástupci Odborového svazu KOVO,“ popisuje změnu pracovních podmínek v přerovské firmě Gambro (nyní Baxter) jeden z jejích bývalých zaměstnanců Jiří Iž, který stál u jejího vzniku na počátku 90. let. Ten kromě mnoha technických funkcí, které ve firmě zastával, působil i jako předseda odborů.

Ve společnosti EUROVIA CS se pro zaměstnance vše odvíjí od kolektivní smlouvy

  • 10.03.2017 10:57

Společnost EUROVIA CS, a. s., dříve Stavby silnic a železnic, a. s., patří k nejvýznamnějším stavebním firmám v České republice a je jedničkou v oblasti dopravního stavitelství. Staví na svých bohatých zkušenostech, špičkovém technologickém zázemí a výkonnosti regionálních závodů a dceřiných společností. Firma má vlastní surovinovou základnu. Skupina je organizována do šesti oblastí na území České a Slovenské republiky.

Stora Enso: Jak se na pile ve Ždírci piluje sociální dialog

  • 09.03.2017 10:30

Středoevropskou divizi Stora Enso Timber, která je světovou dvojkou v pořezu řeziva, tvoří dřevozpracující podniky, které patřily do roku 1998 pod firmu Holzindustrie Schweighofer, již vlastnila rodina Schweighoferů. V roce 1998 tato firma fúzovala s dřevařskými divizemi finského koncernu Enso a švédského Stora do společnosti Stora Enso Timber. Ta má podniky i ve střední Evropě. Patří k nim jedna z největších pil v objemu pořezu v Česku, která sídlí ve Ždírci nad Doubravou.

Odbory složily maturitu opět na výbornou, říká předseda SOO Sokolovské uhelné Jan Smolka

  • 09.03.2017 10:15

Při kolektivním vyjednávání je nejtěžší nalézt kompromis mezi představami odborů a zaměstnanců o výši mezd a reálnými možnostmi firmy. Na základě dlouholetých osobních zkušeností to tvrdí předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka. Projevilo se to i při vyjednávání kolektivní smlouvy na rok 2017. Sdružení je největší odborovou organizací na území Karlovarského kraje, Zastřešuje celkem tři odborové organizace. V závěru roku 2016 odbory hodnotily, jak se podařilo plnit kolektivní smlouvu a zároveň vyjednávaly smlouvu novou pro rok 2017. HGN se odborového předáka Jana Smolky zeptal, jak hodnocení dopadlo?

V P-D Refractories CZ je kolektivní smlouva alfou a omegou

  • 11.01.2017 16:00

K největším výrobcům žáruvzdorných materiálů u nás a prakticky i v celé střední Evropě v minulosti patřily Moravské šamotové a lupkové závody ve Velkých Opatovicích. První zmínky o těžbě v této oblasti pocházejí z roku 1666. Těžily se zde kyzové břidlice a později cenomanské uhlí. Do roku 1852 se těžilo jen povrchově, pak byla zahájena těžba důlní a kutací právo zde později získali i zakladatelé šamotové továrny ve Velkých Opatovicích. Hlavním odběratelem kusového jílu byly ostravské hutě.

Podniková kultura bez odborů nám nedává smysl

  • 11.01.2017 15:47

Nadnárodní společnost Bekaert se sídlem v belgickém Zwevegemu vznikla v roce 1880. Původně malý rodinný podnik dnes vyrábí v několika státech, obchodně působí ve zhruba 120 zemích a zaměstnává na 30 000 lidí.

Anonymní členství odborářů ve firmách prolamuje strach

  • 11.08.2016 14:07

Univerzální systém mohou využívat všechny odborové svazy

Strach z represí ze strany zaměstnavatelů je podle statistik Odborového svazu KOVO nejčastější příčinou obav ze zakládání nových odborových organizací. Odborový svaz proto ve snaze pomoci zaměstnancům v těchto situacích umožnil „anonymní“ členství ve svých řadách. Vpravdě revoluční řešení chrání odvážné iniciátory založení odborových organizací i další zakládající členy před výhružkami a postihy. Mezi nejčastější patří pod různými záminkami rovnou vyhazov.

Odborové popelky potvrzují: Klíčem k úspěchu je stálý kontakt se zaměstnanci

  • 07.03.2016 14:43

Pracují v oboru, který si jen málokdo spojí s kováky. Místem jejich působení je společnost SAKO Brno, která se zabývá svozem komunálního odpadu a jeho dalším zpracováním. Dává práci zhruba čtyřem stovkám lidí. Více než čtvrtina z nich je v kováckých odborech. Jsou zatím spíše ojedinělým příkladem toho, že na druhu práce v odborech zase až tak nezáleží.

Firemní kultuře se v HOCHTIEF CZ i díky odborům daří

  • 07.03.2016 14:13

Stavební společnost HOCHTIEF CZ patří ke špičkám ve svém oboru. V současnosti zaměstnává cca 1100 pracovníků, kteří realizují stavby v segmentech stavebního trhu celé České republiky. Jde o bytovou, občansko-administrativní, průmyslovou, ekologickou a vodohospodářskou výstavbu, včetně projektů dopravní a liniové infrastruktury. Už čtrnáctým rokem je součástí významné nadnárodní společnosti HOCHTIEF. Spolupracuje s jeho pobočkami z Evropy a zámoří. Společnost HOCHTIEF CZ, a.s., byla v žebříčku soutěže 100 obdivovaných firem České republiky 2014 zvolena nejobdivovanější firmou v odvětví stavebnictví. Za dosahované úspěchy vděčí HOCHTIEF i trvalému důrazu na firemní kulturu a v jejím rámci na sociální dialog se zástupci zaměstnanců, tedy s odbory.