Porušování zaměstnaneckých a odborových práv v roce 2014

  • 20.02.2015 14:40

Ústavní soud se zastal propuštěného zaměstnance

V závěru každého roku projednává Rada ČMKOS neradostnou zprávu o tom, jak, kde a v čem jsou v ČR porušována zaměstnanecká a odborová práva. Také letošní informace nebylo příliš radostné čtení, ale náladu českým zaměstnancům mohla zlepšit informace, kterou v prosinci přinesla média a kterou výše uvedená zpráva nestačila zaznamenat. Jde o průlomovou kauzu, která má šťastný povzbudivý konec. Ústavní soud se totiž zastal zaměstnance bojujícího proti výpovědi z české pobočky německé firmy.

Josef Středula: Kurzarbeit je v čase krize výhodný pro všechny

  • 19.01.2015 15:49

Vláda schválila základní parametry tzv. kurzarbeitu. Zaměstnanci firem, které kvůli hospodářské krizi či přírodní katastrofě nebudou mít pro své lidi práci na plný úvazek, by měli za dobu výpadku dostávat 70 procent mzdy. 50 procent výdělku má hradit zaměstnavatel a 20 procent stát. O každé žádosti firem o tuto podporu má rozhodovat kabinet.

Pozor, křehké zboží!

  • 13.11.2014 12:02

Světoznámá porcelánka Thun 1794, a.s., v Nové Roli patří k největším zaměstnavatelům v karlovarském regionu. Dává práci téměř sedmi stovkám lidí, i když bývalo lépe - v časech, kdy v jejích provozech pracovaly dvě tisícovky zaměstnanců. Bylo ale i mnohem hůř, a to po vyhlášení konkurzu v prvním desetiletí nového tisíciletí, kdy insolvenční správce přišel s požadavkem okamžitě výrobu zastavit. Díky dohodě krizového managementu s ním se ale podařilo běh podniku zachovat až do nalezení nových investorů, kteří produkci porcelánu v části výrobních provozů obnovili. Velice významnou roli v tomto těžkém období sehrálo vedení Odborového svazu skla, keramiky a porcelánu (OS SKP) ve spolupráci s jeho místními organizacemi. Díky jejich angažovanosti bylo realizováno i předání finanční podpory města Karlovy Vary zaměstnancům, kteří nechtěli ztratit práci a přežili nejhorší období se symbolickými platy.

Společně proti zneužití agenturní práce a prekérních smluv

  • 13.11.2014 10:14

Německé a české odbory se brání špatným pracovním podmínkám

Předseda Německého svazu odborů (DGB) Reiner Hoffmann zavítal v srpnu do České republiky na jednání s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Setkání v Praze bylo první návštěvou letos v květnu zvoleného předsedy DGB a stejně tak nově zvoleného českého kolegy. Cílem schůzky bylo navázat na dosavadní oboustranně prospěšnou a tradiční spolupráci obou organizací. Vzhledem k provázanosti značné části české ekonomiky na německé podniky je pro české odbory znalost pracovních podmínek v německých mateřských firmách klíčová.
„Mzdy zaměstnanců v České republice nemohou dlouhodobě pokulhávat za německými platy. V některých podnicích za naprosto srovnatelnou práci dostávají zaměstnanci u nás dokonce o 20 % méně, než je minimální mzda v Německu,“ uvedl hned v úvodu setkání Josef Středula.
Reiner Hoffmann poskytl Sondám na závěr návštěvy krátký rozhovor.

Psychický teror na pracovišti - neviditelná ruka trhu práce

  • 12.11.2014 15:54

Pomalu každý den si můžeme přečíst zprávy o tom, jak Češi a Češky pracují více, řeší pracovní úkoly o své dovolené, nosí si práci domů, zaměstnání ničí rodinnou pohodu a partnerské vztahy. Jaký je výsledek? Mzdy a platy třikrát nižší než v Rakousku a Německu, přes půl milionu nezaměstnaných, minimální mzda jedna z nejnižších v Evropě, zaměstnanci přetížení v neustálém stresu. Proč se pracovní podmínky v České republice, která se řadí mezi vyspělé státy světa, blíží spíše podmínkám asijských zemí? Odpověď je jednoduchá: naši zaměstnavatelé využívají praktiky z naší minulosti, kdy StB, VB a další složky státu občany zastrašovaly a zneužívaly své moci.

Konkurzní mafie vyhání české podnikatele do zahraničí

  • 13.08.2014 15:24

Stát toleruje nejisté právní prostředí?

O problému s insolvenčními správci a soudy se mluví již mnoho let, v poslední době však stále více nabývá na aktuálnosti. Tato praxe ohrožuje zaměstnavatele stejně jako jejich zaměstnance, a tak zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) společně s odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zvažují, že toto téma prosadí jako jeden z bodů jednání s vládou na některém příštím jednání Rady sociální a hospodářské dohody (tripartity).

Odbory KOVO uzavřely kolektivní smlouvy s agenturami práce

  • 16.06.2014 10:09

Agenturní zaměstnanci pracující v agenturách práce systému Master Vendor ve ŠKODA AUTO mají nyní díky Odborům KOVO sociální výhody podobné jako ostatní zaměstnanci automobilky ŠKODA. Zároveň se jim o slušnou hodnotu zvýšila mzda. Je to výsledek kolektivního vyjednávání, které uzavřely odbory KOVO s agenturami práce působícími ve firmě – ManPower, Trenkwalder a DP Work. Zástupci agentur na konci května smlouvy podepsali společně s předsedou Podnikové rady KOVO Mladá Boleslav Jaroslavem Povšíkem. Informoval o tom týdeník Škodovácký odborář.

Pružné odbory v Pérovně Praha

  • 04.06.2014 14:04

Zainteresovaní a loajální pracovníci jsou nejcennějším firemní zdrojem pro výkon a produktivitu podniku. Dobrý podnikatel o tom nepochybuje a hledá všechny formy spolupráce vedoucí k efektivní výrobě. Jednou z cest je i fungující odborová organizace, ve které majitel společnosti nevidí nepřítele, nýbrž aktivního partnera. Tak je tomu v podniku Pérovna, s.r.o, v Praze-Hostivaři.

Top manažeři jednali o zlepšení firemní kultury

  • 01.04.2014 13:26

V Senátu Parlamentu ČR se setkaly významné manažerské osobnosti, aby diskutovaly, jak podnítit změnu v oblasti etiky v podnikání. Mezi panelisty vystoupili například senátorka

Alena Gajdůšková, ředitel Transparency International David Ondráčka či šéfredaktorka Mladé fronty Sabina Slonková. Panel moderoval vydavatel Fleet sheetu Erik Best. V auditoriu se sešlo na 120 významných ředitelů společností operujících v ČR spolu se zástupci státní správy.

České stavebnictví zatím marně čeká na státní zakázky

  • 14.02.2014 11:07

Stavebnictví, které je na tom čím dál hůře se zakázkami, v loňském roce nepomohly ani sezónní práce. Kupříkladu loni v květnu se propadlo meziročně o 15,5 procenta. Laik tomu příliš nerozumí. Údaj, že větší stavební firmy kvůli tomu propustily téměř devět procent zaměstnanců, už je srozumitelnější. Stavbaři zoufale potřebují zakázky, novou „hladovou zeď“, jejímž prostřednictvím svého času řešil bídu pražského podhradí císař Karel IV. Na státní zakázky od nové vlády čeká i Stanislav Antoniv, předseda Odborového svazu Stavba ČR.