Společně stavějí mosty mezi lidmi

  • 07.03.2016 13:55

Navštívili jsme v Praze-Karlíně sídlo významné stavební firmy SMP CZ, a.s., která je součástí mezinárodní skupiny Vinci, jež působí v oblasti stavebnictví ve více než 90 zemích světa a jejíž roční obrat přesahuje několik miliard dolarů. SMP CZ je tradičním dodavatelem mostních a inženýrských konstrukcí, které také opravuje, realizuje ale i náročná vodohospodářská díla, podzemní stavby, energetické stavby nebo ekologické projekty.

Proč se zaměstnanci Metrostavu vracejí

  • 05.11.2015 11:05

Průmyslové a stavební firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem technických dělnických profesí. Jsou však i společnosti, které pouze nenaříkají na nedostatek elektrikářů, instalatérů, zámečníků, zedníků a dalších profesí. Sondy několikrát přinesly příklady firem, které aktivně podporují učňovské a střední technické školy, včetně jejich studentů, a získávají tak budoucí kvalitní odborníky.Mezi takové společnosti patří i Metrostav Praha, a. s.,

Sociální dialog s odbory je základem firemní kultury i ve WITTE Nejdek

  • 03.06.2015 09:47

Ať jsou to mechanické, respektive mechatronické zámky dveří a kapoty, kloubové závěsy a aretace, klíčové garnitury nebo bezpečnostní produkty do sedadel vozů – to vše a ještě mnohem více nabízí společnost WITTE Automotive automobilovému světu. Svoje kořeny má v německém Velbertu, v západočeském Nejdku působí od roku 1992. Kromě montáže je tu i vývojový tým, což dává najevo, že majitelům firmy jde o víc než o pouhé využití české pracovní síly.

Představitelé ČMKOS sfárali do tisícimetrové hloubky

  • 02.06.2015 16:15

Poznali velká rizika hornické práce

Takřka denně se v médiích hovoří o tom, zda prolomit či neprolomit územní limity na Mostecku, nebo o předčasných odchodech hlubinných horníků do starobního důchodu. A tak se v OKD netrhnou dveře s politiky, mnozí dokonce fárají do podzemí, aby se na vlastní oči přesvědčili, že vydržet rubat uhlí v prostředí, které se nepodobá žádnému jinému, do 65 let věku je s prominutím pěkná blbost.

To tu ještě nebylo: odbory v Bosch Diesel Jihlava vyjednaly luxusní sociální program

  • 02.06.2015 15:51

Tři roky před důchodem práce na půl úvazek a za plnou mzdu!

V jihlavské společnosti Bosch Diesel se kovákům podařilo v rámci kolektivního vyjednávání dohodnout zcela výjimečný sociální program, jaký v českých firmách zatím nemá obdobu. Pracovníci před starobním důchodem mohou pobírat plnou mzdu, i když budou pracovat na poloviční úvazek. Program funguje od počátku tohoto roku 2015.

Porušování zaměstnaneckých a odborových práv v roce 2014

  • 20.02.2015 14:40

Ústavní soud se zastal propuštěného zaměstnance

V závěru každého roku projednává Rada ČMKOS neradostnou zprávu o tom, jak, kde a v čem jsou v ČR porušována zaměstnanecká a odborová práva. Také letošní informace nebylo příliš radostné čtení, ale náladu českým zaměstnancům mohla zlepšit informace, kterou v prosinci přinesla média a kterou výše uvedená zpráva nestačila zaznamenat. Jde o průlomovou kauzu, která má šťastný povzbudivý konec. Ústavní soud se totiž zastal zaměstnance bojujícího proti výpovědi z české pobočky německé firmy.

Josef Středula: Kurzarbeit je v čase krize výhodný pro všechny

  • 19.01.2015 15:49

Vláda schválila základní parametry tzv. kurzarbeitu. Zaměstnanci firem, které kvůli hospodářské krizi či přírodní katastrofě nebudou mít pro své lidi práci na plný úvazek, by měli za dobu výpadku dostávat 70 procent mzdy. 50 procent výdělku má hradit zaměstnavatel a 20 procent stát. O každé žádosti firem o tuto podporu má rozhodovat kabinet.

Pozor, křehké zboží!

  • 13.11.2014 12:02

Světoznámá porcelánka Thun 1794, a.s., v Nové Roli patří k největším zaměstnavatelům v karlovarském regionu. Dává práci téměř sedmi stovkám lidí, i když bývalo lépe - v časech, kdy v jejích provozech pracovaly dvě tisícovky zaměstnanců. Bylo ale i mnohem hůř, a to po vyhlášení konkurzu v prvním desetiletí nového tisíciletí, kdy insolvenční správce přišel s požadavkem okamžitě výrobu zastavit. Díky dohodě krizového managementu s ním se ale podařilo běh podniku zachovat až do nalezení nových investorů, kteří produkci porcelánu v části výrobních provozů obnovili. Velice významnou roli v tomto těžkém období sehrálo vedení Odborového svazu skla, keramiky a porcelánu (OS SKP) ve spolupráci s jeho místními organizacemi. Díky jejich angažovanosti bylo realizováno i předání finanční podpory města Karlovy Vary zaměstnancům, kteří nechtěli ztratit práci a přežili nejhorší období se symbolickými platy.

Společně proti zneužití agenturní práce a prekérních smluv

  • 13.11.2014 10:14

Německé a české odbory se brání špatným pracovním podmínkám

Předseda Německého svazu odborů (DGB) Reiner Hoffmann zavítal v srpnu do České republiky na jednání s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Setkání v Praze bylo první návštěvou letos v květnu zvoleného předsedy DGB a stejně tak nově zvoleného českého kolegy. Cílem schůzky bylo navázat na dosavadní oboustranně prospěšnou a tradiční spolupráci obou organizací. Vzhledem k provázanosti značné části české ekonomiky na německé podniky je pro české odbory znalost pracovních podmínek v německých mateřských firmách klíčová.
„Mzdy zaměstnanců v České republice nemohou dlouhodobě pokulhávat za německými platy. V některých podnicích za naprosto srovnatelnou práci dostávají zaměstnanci u nás dokonce o 20 % méně, než je minimální mzda v Německu,“ uvedl hned v úvodu setkání Josef Středula.
Reiner Hoffmann poskytl Sondám na závěr návštěvy krátký rozhovor.

Psychický teror na pracovišti - neviditelná ruka trhu práce

  • 12.11.2014 15:54

Pomalu každý den si můžeme přečíst zprávy o tom, jak Češi a Češky pracují více, řeší pracovní úkoly o své dovolené, nosí si práci domů, zaměstnání ničí rodinnou pohodu a partnerské vztahy. Jaký je výsledek? Mzdy a platy třikrát nižší než v Rakousku a Německu, přes půl milionu nezaměstnaných, minimální mzda jedna z nejnižších v Evropě, zaměstnanci přetížení v neustálém stresu. Proč se pracovní podmínky v České republice, která se řadí mezi vyspělé státy světa, blíží spíše podmínkám asijských zemí? Odpověď je jednoduchá: naši zaměstnavatelé využívají praktiky z naší minulosti, kdy StB, VB a další složky státu občany zastrašovaly a zneužívaly své moci.