Ve firmě SKANSKA se pracuje nejbezpečněji

  • 12.07.2013 10:59

Největší stavební seskupení v České republice, mezinárodní firma SKANSKA AB se sídlem ve Švédsku, dává práci více než 50 tisícům zaměstnanců nejen v evropských zemích, ale i v USA či v Latinské Americe. U nás v této společnosti pracuje kolem pěti tisíc lidí. Rizikovost práce ve stavebnictví je bohužel velká a společnosti SKANSKA patří také prvenství mezi stavebními firmami, kde bezpečnost zaměstnanců je skutečně na prvním místě. V této činnosti plně využívá aktivity odborů, které považuje za jedinečného partnera.

Úspěšná VEBA si zakládá na firemní kultuře

  • 15.04.2013 14:50

Řeč je o jedné z pětice textilek v ČR. Tato stará dobrá česká značka patří k největším podnikům tohoto druhu i v celoevropském kontextu jak dosahovanými tržbami, tak počtem pracovníků, který přesahuje 1200 osob. Firma má kombinátní charakter s vlastní přípravnou, barevnou přízí, tkalcovnami, úpravnou a konfekcí. Dceřiná společnost VEBATRADE-PLUS je známá svou chráněnou dílnou s výrobky z textilu, šitím a výšivkami. VEBA, a.s., ctí firemní kulturu a vedení společnosti aktivně spolupracuje s odborovou organizací.

Pomoc v krizi: participace zaměstnanců na vedení firmy?

  • 06.02.2013 12:58

Spoluúčast zaměstnanců na majetku, hospodářských výsledcích a řízení podniků. To není science fiction, takové podniky fungují v Německu, ve Spojených státech, v Japonsku, ve Francii nebo v Austrálii. Také v Česku se našel záblesk ve sklárnách Květná, ten ale brzy uhasl. Přitom lze hledat inspiraci v historii – u Bati.

Firmám v krizi začne stát posílat evropské peníze

  • 27.11.2012 13:55

Se značnými odchylkami od původního plánu i od německého vzoru odstartovala od poloviny září česká verze kurzarbeitu. Projekt Vzdělávejte se pro stabilitu má podle předkladatele – ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) – pomoci udržet zaměstnanost v podnicích a posílit odborné znalosti zaměstnanců. Na projekt, který bude probíhat do konce srpna 2015, je v první fázi určeno 400 milionů korun z evropských fondů. Po vyhodnocení výsledků se předpokládá uvolnění dalších 400 milionů korun.

Šicí stroje jako vyšité

  • 27.11.2012 13:46

Pro materiál do dnešní rubriky jsme si zajeli na Moravu, do Boskovic. Zde se dlouhá desetiletí vyráběly šicí stroje historické české značky pro domácnost a od roku 1968 průmyslové šicí stroje na šití kůže či těžkých textilií. Minerva se i v těchto hospodářsky nelehkých časech může chlubit úspěšnou produkcí. Závod má další prioritu, a tou je silná odborová organizace, fungující takříkajíc na jedničku. V jejím čele stojí dlouholetý uvolněný předseda Jiří Bartoš, jehož pozvání jsme s díky přijali.

PSJ odolává krizi ve stavebnictví

  • 07.08.2012 13:54

Ve stavebnictví v loňském roce přišlo o práci na 40 000 zaměstnanců. Dokončeno bylo o 6 procent méně bytů oproti předminulému roku. Velmi závažná z hlediska budoucí nabídky práce je skutečnost, že v roce 2011 klesl počet nově zahájených bytů o čtvrtinu ve srovnání s rokem 2010.

České lyže z Moravy do celého světa

  • 28.07.2010 15:59
"

V této době vrcholí výroba a distribuce lyží a snowboardů před zimní sezonou 2010/11. Děje se tak ve společnosti Sporten, což je největší český výrobce tohoto specifického sportovního náčiní. Letos bylo vyrobeno téměř 180 000 párů lyží a „sněžných prken“. Z celkového objemu bude asi devadesát procent vyvezeno do světa, včetně USA, Austrálie, Japonska nebo severských zemí.

"

Spokojenost hostů vytvářejí spokojení zaměstnanci

  • 28.07.2010 15:58

Kdo jednou nahlédl do zázemí pohostinských zařízení, ví, že jsou zde nemalé problémy. Zejména se zaměstnanci. Ač navenek musí hotel působit vstřícně, uvnitř to někdy vře. Příčin je mnoho, ale to hosty nezajímá. Oni si zaplatí a požadují za to adekvátní služby. Obrovský boom cestovního ruchu po roce 1989 znamenal také příliv nezkušených zaměstnanců do tohoto odvětví. S vidinou snadného zisku přišla do „branže“ řada laiků. O to těžší to měli poctiví restauratéři a hoteliéři.

Jednou rukou tleskat nelze

  • 05.01.2010 13:13

Co se to děje s kapitalizmem posledního půl století? Je jeho neoliberální směr pro lidstvo prospěšný? Podniky se stěhují za levnější pracovní silou a nechávají za sebou tisíce nezaměstnaných, chátrající stavby a desítky hektarů prázdných vyasfaltovaných parkovišť. Tento kapitalizmus zpustošil regiony v Itálii, Portugalsku a Španělsku. Dnes se pasou tito nomádi v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Ale už si připravují prostor v dalších, ještě levnějších lokalitách na východ od nás. Tento současný bezohledný systém je však na hony vzdálen gründerskému kapitalizmu z konce 19. století. Vypadá to, že neoliberální globální manipulátoři se chtějí vrátit na začátek 19. století. Je otázkou, zda krize tento systém zabrzdí.

Je třeba něco dělat, a ne se nervovat

  • 02.06.2009 14:54

Firma AQUITA GROUP, a.s., přestože to název nenapovídá, má ryze české kořeny a domácí pracovníky, kteří ve výrobcích nabízejí špičkové světové poznatky a suroviny. I když kromě jiného vyrábějí a prodávají koncentrovanou šťávu z aloe vera na podporu imunity, samotná firma není imunní vůči dopadům světové krize. Jak se proti ní účinně bránit a přitom si zachovat pružnost a odolnost firemního organizmu? O tom jsme hovořili s Michalem ERBENEM, generálním ředitelem a předsedou představenstva akciové společnosti AQUITA GROUP.