Garance pěti týdnů dovolené i pro zaměstnance soukromého sektoru?

  • 17.02.2019 18:30

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová a další zákonodárci navrhli novelizaci Zákoníku práce, na základě které by bylo garantováno pět týdnů dovolené ročně všem zaměstnancům, tedy i těm pracujícím v soukromém sektoru, přičemž ve veřejném sektoru garance již existuje. Návrh je v Poslanecké sněmovně.

Job jumping je v módě

  • 22.01.2019 15:13

Nejste spokojeni v práci? Pak nastal čas na změnu zaměstnavatele

Statistici koncem minulého roku ohlásili překročení hranice 30 tisíc korun u průměrné mzdy. Za třetí čtvrtletí 2018 činí dokonce 31 516 Kč. Pokud se však číslo na vaší výplatní pásce ani zdaleka nepřibližuje průměru, nedivte se. To je spíš statistická finta. Do celostátního průměru se počítá jak váš plat, tak plat vašeho šéfa, poslanců… Daleko poctivější je tedy uvést takzvaný medián.

Největší pracovní motivací je možnost pomáhat druhým

  • 22.01.2019 14:44

Co ukázalo dotazníkové šetření MZ ČR mezi nelékařským zdravotnickým personálem 

S cílem zmapovat situaci a spokojenost nelékařského zdravotnického personálu napříč všemi specializacemi, obory a zdravotnickými zařízeními připravilo Ministerstvo zdravotnictví internetové dotazníkové šetření, které probíhalo od srpna do konce října loňského roku.

Německo: Nová pravidla pro výpočet minimální mzdy?

  • 21.01.2019 17:11

Téměř pětina obyvatel Německa ohrožena chudobou a sociálním vyloučením

Hrubá minimální mzda za hodinu práce v Německu se od 1. ledna 2019 zvyšuje o 35 centů a dosáhne 9,19 eura. Až dosud činila 8,84 eura. Rozhodla o tom počátkem listopadu spolková vláda. Vyhověla tak návrhu komise pro minimální mzdu, která v červnu 2018 na základě vývoje tarifních mezd doporučila navýšení spodní mzdové hranice ve dvou krocích. 

Nízká nezaměstnanost mění požadavky lidí i podnikovou kulturu

  • 14.12.2018 14:26

Zaměstnavatelé hledají různá řešení, přicházejí s novými nabíkami

Českým firmám chybí na 440 tisíc zaměstnanců a nezaměstnaných je nejméně v historii. Statistika z trhu práce dokonce překonala očekávání analytiků a prolomila nový rekord. Podíl nezaměstnaných se totiž v říjnu tohoto roku snížil proti předchozímu měsíci o dvě desetiny na 2,8 procenta. Předpokládá se, že nezaměstnanost ještě letos mírně poklesne...

Více peněz, nebo více volného času?

  • 14.12.2018 14:04

Ze zahraničí

190 000 zaměstnanců německého kovozpracujícího a elektroprůmyslu, kteří mají děti, starají se o své blízké příbuzné nebo pracují na směny, si v příštím roce přeje raději osm dodatečných dnů volna než více peněz za svoji práci. Ukazují to první výsledky ankety odborového svazu IG Metall, které se zúčastnili členové závodních rad z 1400 podniků v těchto branžích.

Práce v knihovnictví je nedoceněná

  • 26.11.2018 16:04

Co povede ke zlepšení podmínek pro práci knihovníků

V Národní knihovně se v první polovině listopadu uskutečnilo setkání lidí (převážně žen) pracujících v knihovnictví. Jednali o neutěšených platových podmínkách, možnostech nápravy včetně odborové činnosti. A také o tom, jak zvýšit společenskou prestiž této odborné práce, která je nedoceněná. Ukázány byly i příklady knihovnických protestů ze zahraničí.

Aliance Renault-Nissan v problémech

  • 23.11.2018 14:25

Podvody velkého šéfa automobilek Japonci nechtějí tolerovat

Šéf aliance automobilek Renault-Nissan Carlos Ghosn (64) přijde kvůli porušení japonských finančních zákonů o svůj post v Nissanu. Kromě jiného je mu vytýkáno, že v rozporu se zákonem na burze v Tokiu uvedl mnohem nižší osobní příjmy, než má ve skutečnosti. Nissan v této souvislosti hovoří o závažném pochybení a požaduje, aby odstoupil z funkce v této firmě.

Vánoční brigády 2018 - nabídka rychle roste

  • 01.11.2018 11:09

Firmy začínají nabírat zaměstnance, aby zvládly vánoční nápor

Konec roku se tradičně nese ve znamení předvánočního shonu a horečného shánění dárků na poslední chvíli. Už teď ale můžeme pozorovat zvyšující se počet brigád všeho druhu, které nabízejí báječný přivýdělek před Vánocemi – a tím i možnost obdarovat své blízké bohatou nadílkou. Jaká je letos situace na pracovním trhu a budou na něm mít vánoční brigády vůbec místo?

Pozor na nekalé praktiky "šedých agentur"

  • 19.10.2018 14:52

Zhruba desetina agentur na českém trhu práce nepůsobí legálně

Zhruba desetina personálních agentur, působících na českém trhu práce, jsou tzv. šedé agentury, které při zaměstnávání využívají legislativních mezer a okrádají jak samotné zaměstnance, tak i stát. V jejich područí se aktuálně nachází asi 103 000 pracovníků. Jedná se zejména pracovníky, kteří působí ve výrobních společnostech, logistických centrech a skladech. Zájemci o práci přes agenturu by si proto měli vždy před akceptací nabídky ověřit, zda se jedná o legální agenturu disponující platnou licencí a dobrými mravy.