Více peněz, nebo více volného času?

  • 14.12.2018 14:04

Ze zahraničí

190 000 zaměstnanců německého kovozpracujícího a elektroprůmyslu, kteří mají děti, starají se o své blízké příbuzné nebo pracují na směny, si v příštím roce přeje raději osm dodatečných dnů volna než více peněz za svoji práci. Ukazují to první výsledky ankety odborového svazu IG Metall, které se zúčastnili členové závodních rad z 1400 podniků v těchto branžích.

Práce v knihovnictví je nedoceněná

  • 26.11.2018 16:04

Co povede ke zlepšení podmínek pro práci knihovníků

V Národní knihovně se v první polovině listopadu uskutečnilo setkání lidí (převážně žen) pracujících v knihovnictví. Jednali o neutěšených platových podmínkách, možnostech nápravy včetně odborové činnosti. A také o tom, jak zvýšit společenskou prestiž této odborné práce, která je nedoceněná. Ukázány byly i příklady knihovnických protestů ze zahraničí.

Aliance Renault-Nissan v problémech

  • 23.11.2018 14:25

Podvody velkého šéfa automobilek Japonci nechtějí tolerovat

Šéf aliance automobilek Renault-Nissan Carlos Ghosn (64) přijde kvůli porušení japonských finančních zákonů o svůj post v Nissanu. Kromě jiného je mu vytýkáno, že v rozporu se zákonem na burze v Tokiu uvedl mnohem nižší osobní příjmy, než má ve skutečnosti. Nissan v této souvislosti hovoří o závažném pochybení a požaduje, aby odstoupil z funkce v této firmě.

Vánoční brigády 2018 - nabídka rychle roste

  • 01.11.2018 11:09

Firmy začínají nabírat zaměstnance, aby zvládly vánoční nápor

Konec roku se tradičně nese ve znamení předvánočního shonu a horečného shánění dárků na poslední chvíli. Už teď ale můžeme pozorovat zvyšující se počet brigád všeho druhu, které nabízejí báječný přivýdělek před Vánocemi – a tím i možnost obdarovat své blízké bohatou nadílkou. Jaká je letos situace na pracovním trhu a budou na něm mít vánoční brigády vůbec místo?

Pozor na nekalé praktiky "šedých agentur"

  • 19.10.2018 14:52

Zhruba desetina agentur na českém trhu práce nepůsobí legálně

Zhruba desetina personálních agentur, působících na českém trhu práce, jsou tzv. šedé agentury, které při zaměstnávání využívají legislativních mezer a okrádají jak samotné zaměstnance, tak i stát. V jejich područí se aktuálně nachází asi 103 000 pracovníků. Jedná se zejména pracovníky, kteří působí ve výrobních společnostech, logistických centrech a skladech. Zájemci o práci přes agenturu by si proto měli vždy před akceptací nabídky ověřit, zda se jedná o legální agenturu disponující platnou licencí a dobrými mravy.

Rodinný podnik uvnitř koncernu

  • 11.10.2018 11:10

Valeo Rakovník bude největší lisovnou v Evropě

Francouzská nadnárodní společnost Valeo patří v celosvětovém měřítku mezi deset největších dodavatelů pro automobilový průmysl. Působí v 33 zemích světa, ve 184 výrobních závodech a více než padesáti vývojových centrech zaměstnává 115 000 lidí. 

V zemích V4 mají řetězce o svátcích zavřeno

  • 05.09.2018 15:59

Regulace otevírací doby tématem zasedání Visegrádské skupiny

Regulace otevírací doby zejména o státních svátcích byla hlavním tématem 25. zasedání zástupců zaměstnanců obchodu ze zemí skupiny V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), které proběhlo 3. a 4. září v Praze.

S odboráři jde v Continentalu Brandýs všechno lépe

  • 07.02.2018 14:10

Přinášíme dobré zprávy z firmy Continental Automotive Czech Republic, s.r.o., v Brandýse nad Labem. Koncem října zde proběhlo valorizační jednání mezi Základní organizací OS KOVO Brandýs a vedením společnosti. Výsledkem je navýšení celkového mzdového rozpočtu o 8 procent. U dělnických profesí dojde k 1. lednu k navýšení o 7,5 procenta. Bude také zvýšen příplatek za práci v noci, a to z 15 na 20 korun za hodinu. U technicko-hospodářských pracovníků základní mzdy vzrostou o 2 procenta, což odpovídá inflaci, dalších 5 procent bude ročně rozděleno na základě pracovních výkonů.

ČSOB: Banka, ve které odbory sanují zaměstnavatele

  • 07.02.2018 10:06

Československá obchodní banka, a.s., známá pod zkratkou ČSOB, je bankovní institucí působící na českém a slovenském trhu finančních služeb. Specializuje se na bankovní služby pro fyzické osoby a podnikatelské subjekty. Banka je dnes vlastněna belgickou bankou KBC spadající do finanční skupiny KBC Group N.V. Belgické bance patří 100 % akcií ČSOB.

Na jednání Evropské rady zaměstnanců firmy Skanska zaznělo:

  • 07.02.2018 09:43

Klíčem k úspěchu je stabilizace kvalitních zaměstnanců
Jedním z významných institutů evropského pracovního práva jsou Evropské rady zaměstnanců (European Works Council, ve zkratce EWC). Jejich posláním je zajišťovat práva zaměstnanců na informace a konzultace v rámci podnikatelských skupin s působností na území více členských států EU. Členové evropských rad, tedy zástupci zaměstnanců (v našem případě předsedové firemních odborových organizací), jsou tak rozhodujícími činiteli při rozvoji nadnárodních společností. To platí i o EWC nadnárodního koncernu Skanska AB se sídlem ve Švédsku, který patří mezi světové stavební a developerské. V současnosti zaměstnává celkem 40 642 lidí.