Konkurzní mafie vyhání české podnikatele do zahraničí

  • 13.08.2014 15:24

Stát toleruje nejisté právní prostředí?

O problému s insolvenčními správci a soudy se mluví již mnoho let, v poslední době však stále více nabývá na aktuálnosti. Tato praxe ohrožuje zaměstnavatele stejně jako jejich zaměstnance, a tak zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) společně s odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zvažují, že toto téma prosadí jako jeden z bodů jednání s vládou na některém příštím jednání Rady sociální a hospodářské dohody (tripartity).

Odbory KOVO uzavřely kolektivní smlouvy s agenturami práce

  • 16.06.2014 10:09

Agenturní zaměstnanci pracující v agenturách práce systému Master Vendor ve ŠKODA AUTO mají nyní díky Odborům KOVO sociální výhody podobné jako ostatní zaměstnanci automobilky ŠKODA. Zároveň se jim o slušnou hodnotu zvýšila mzda. Je to výsledek kolektivního vyjednávání, které uzavřely odbory KOVO s agenturami práce působícími ve firmě – ManPower, Trenkwalder a DP Work. Zástupci agentur na konci května smlouvy podepsali společně s předsedou Podnikové rady KOVO Mladá Boleslav Jaroslavem Povšíkem. Informoval o tom týdeník Škodovácký odborář.

Pružné odbory v Pérovně Praha

  • 04.06.2014 14:04

Zainteresovaní a loajální pracovníci jsou nejcennějším firemní zdrojem pro výkon a produktivitu podniku. Dobrý podnikatel o tom nepochybuje a hledá všechny formy spolupráce vedoucí k efektivní výrobě. Jednou z cest je i fungující odborová organizace, ve které majitel společnosti nevidí nepřítele, nýbrž aktivního partnera. Tak je tomu v podniku Pérovna, s.r.o, v Praze-Hostivaři.

Top manažeři jednali o zlepšení firemní kultury

  • 01.04.2014 13:26

V Senátu Parlamentu ČR se setkaly významné manažerské osobnosti, aby diskutovaly, jak podnítit změnu v oblasti etiky v podnikání. Mezi panelisty vystoupili například senátorka

Alena Gajdůšková, ředitel Transparency International David Ondráčka či šéfredaktorka Mladé fronty Sabina Slonková. Panel moderoval vydavatel Fleet sheetu Erik Best. V auditoriu se sešlo na 120 významných ředitelů společností operujících v ČR spolu se zástupci státní správy.

České stavebnictví zatím marně čeká na státní zakázky

  • 14.02.2014 11:07

Stavebnictví, které je na tom čím dál hůře se zakázkami, v loňském roce nepomohly ani sezónní práce. Kupříkladu loni v květnu se propadlo meziročně o 15,5 procenta. Laik tomu příliš nerozumí. Údaj, že větší stavební firmy kvůli tomu propustily téměř devět procent zaměstnanců, už je srozumitelnější. Stavbaři zoufale potřebují zakázky, novou „hladovou zeď“, jejímž prostřednictvím svého času řešil bídu pražského podhradí císař Karel IV. Na státní zakázky od nové vlády čeká i Stanislav Antoniv, předseda Odborového svazu Stavba ČR.

Milý Ježíšku, přál bych si, aby pošta nepropouštěla...

  • 23.12.2013 12:46

V předvánočním čase je originální poštovna na Božím Daru zavalena dopisy s přáním dárků pod stromeček. Ježíšek ta psaní malých i velkých řádně přečte a pokud možno i splní. S balíčky oblečení, elektroniky či s hračkami problémy jistě nemá, ale zaručit někomu práci u pošty, to už je oříšek. Natož pak ochránit sociální práva zaměstnanců. Na to je na rozdíl od Ježíška zaměřený Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb (OS ZPTNS) v čele s předsedkyní Jindřiškou Petříčkovou.

Povodně 2013 – několik měsíce poté

  • 06.11.2013 12:13

Letošní záplavy si opět vzaly lidské životy, přesto nepatřily k těm nejsilnějším za poslední dvě desetiletí. I tak ovšem zase byly symbolem lidského utrpení, slz a ztrát, stejně jako solidarity, hrdinství a nesmírně obětavého nasazení příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR. Ti často i na úkor osobních problémů, kdy v mnoha případech měli sami zatopené domy, do úmoru pomáhali spoluobčanům. Situace byla zlá zvláště ve středních Čechách, kam jsme se vypravili za velitelem stanice HZS Mělník Janem Hadrbolcem, profesionálním hasičem a dlouholetým odborářem.

Ve firmě SKANSKA se pracuje nejbezpečněji

  • 12.07.2013 10:59

Největší stavební seskupení v České republice, mezinárodní firma SKANSKA AB se sídlem ve Švédsku, dává práci více než 50 tisícům zaměstnanců nejen v evropských zemích, ale i v USA či v Latinské Americe. U nás v této společnosti pracuje kolem pěti tisíc lidí. Rizikovost práce ve stavebnictví je bohužel velká a společnosti SKANSKA patří také prvenství mezi stavebními firmami, kde bezpečnost zaměstnanců je skutečně na prvním místě. V této činnosti plně využívá aktivity odborů, které považuje za jedinečného partnera.

Úspěšná VEBA si zakládá na firemní kultuře

  • 15.04.2013 14:50

Řeč je o jedné z pětice textilek v ČR. Tato stará dobrá česká značka patří k největším podnikům tohoto druhu i v celoevropském kontextu jak dosahovanými tržbami, tak počtem pracovníků, který přesahuje 1200 osob. Firma má kombinátní charakter s vlastní přípravnou, barevnou přízí, tkalcovnami, úpravnou a konfekcí. Dceřiná společnost VEBATRADE-PLUS je známá svou chráněnou dílnou s výrobky z textilu, šitím a výšivkami. VEBA, a.s., ctí firemní kulturu a vedení společnosti aktivně spolupracuje s odborovou organizací.

Pomoc v krizi: participace zaměstnanců na vedení firmy?

  • 06.02.2013 12:58

Spoluúčast zaměstnanců na majetku, hospodářských výsledcích a řízení podniků. To není science fiction, takové podniky fungují v Německu, ve Spojených státech, v Japonsku, ve Francii nebo v Austrálii. Také v Česku se našel záblesk ve sklárnách Květná, ten ale brzy uhasl. Přitom lze hledat inspiraci v historii – u Bati.