Top manažeři jednali o zlepšení firemní kultury

  • 01.04.2014 13:26

V Senátu Parlamentu ČR se setkaly významné manažerské osobnosti, aby diskutovaly, jak podnítit změnu v oblasti etiky v podnikání. Mezi panelisty vystoupili například senátorka

Alena Gajdůšková, ředitel Transparency International David Ondráčka či šéfredaktorka Mladé fronty Sabina Slonková. Panel moderoval vydavatel Fleet sheetu Erik Best. V auditoriu se sešlo na 120 významných ředitelů společností operujících v ČR spolu se zástupci státní správy.

České stavebnictví zatím marně čeká na státní zakázky

  • 14.02.2014 11:07

Stavebnictví, které je na tom čím dál hůře se zakázkami, v loňském roce nepomohly ani sezónní práce. Kupříkladu loni v květnu se propadlo meziročně o 15,5 procenta. Laik tomu příliš nerozumí. Údaj, že větší stavební firmy kvůli tomu propustily téměř devět procent zaměstnanců, už je srozumitelnější. Stavbaři zoufale potřebují zakázky, novou „hladovou zeď“, jejímž prostřednictvím svého času řešil bídu pražského podhradí císař Karel IV. Na státní zakázky od nové vlády čeká i Stanislav Antoniv, předseda Odborového svazu Stavba ČR.

Milý Ježíšku, přál bych si, aby pošta nepropouštěla...

  • 23.12.2013 12:46

V předvánočním čase je originální poštovna na Božím Daru zavalena dopisy s přáním dárků pod stromeček. Ježíšek ta psaní malých i velkých řádně přečte a pokud možno i splní. S balíčky oblečení, elektroniky či s hračkami problémy jistě nemá, ale zaručit někomu práci u pošty, to už je oříšek. Natož pak ochránit sociální práva zaměstnanců. Na to je na rozdíl od Ježíška zaměřený Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb (OS ZPTNS) v čele s předsedkyní Jindřiškou Petříčkovou.

Povodně 2013 – několik měsíce poté

  • 06.11.2013 12:13

Letošní záplavy si opět vzaly lidské životy, přesto nepatřily k těm nejsilnějším za poslední dvě desetiletí. I tak ovšem zase byly symbolem lidského utrpení, slz a ztrát, stejně jako solidarity, hrdinství a nesmírně obětavého nasazení příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR. Ti často i na úkor osobních problémů, kdy v mnoha případech měli sami zatopené domy, do úmoru pomáhali spoluobčanům. Situace byla zlá zvláště ve středních Čechách, kam jsme se vypravili za velitelem stanice HZS Mělník Janem Hadrbolcem, profesionálním hasičem a dlouholetým odborářem.

Ve firmě SKANSKA se pracuje nejbezpečněji

  • 12.07.2013 10:59

Největší stavební seskupení v České republice, mezinárodní firma SKANSKA AB se sídlem ve Švédsku, dává práci více než 50 tisícům zaměstnanců nejen v evropských zemích, ale i v USA či v Latinské Americe. U nás v této společnosti pracuje kolem pěti tisíc lidí. Rizikovost práce ve stavebnictví je bohužel velká a společnosti SKANSKA patří také prvenství mezi stavebními firmami, kde bezpečnost zaměstnanců je skutečně na prvním místě. V této činnosti plně využívá aktivity odborů, které považuje za jedinečného partnera.

Úspěšná VEBA si zakládá na firemní kultuře

  • 15.04.2013 14:50

Řeč je o jedné z pětice textilek v ČR. Tato stará dobrá česká značka patří k největším podnikům tohoto druhu i v celoevropském kontextu jak dosahovanými tržbami, tak počtem pracovníků, který přesahuje 1200 osob. Firma má kombinátní charakter s vlastní přípravnou, barevnou přízí, tkalcovnami, úpravnou a konfekcí. Dceřiná společnost VEBATRADE-PLUS je známá svou chráněnou dílnou s výrobky z textilu, šitím a výšivkami. VEBA, a.s., ctí firemní kulturu a vedení společnosti aktivně spolupracuje s odborovou organizací.

Pomoc v krizi: participace zaměstnanců na vedení firmy?

  • 06.02.2013 12:58

Spoluúčast zaměstnanců na majetku, hospodářských výsledcích a řízení podniků. To není science fiction, takové podniky fungují v Německu, ve Spojených státech, v Japonsku, ve Francii nebo v Austrálii. Také v Česku se našel záblesk ve sklárnách Květná, ten ale brzy uhasl. Přitom lze hledat inspiraci v historii – u Bati.

Firmám v krizi začne stát posílat evropské peníze

  • 27.11.2012 13:55

Se značnými odchylkami od původního plánu i od německého vzoru odstartovala od poloviny září česká verze kurzarbeitu. Projekt Vzdělávejte se pro stabilitu má podle předkladatele – ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) – pomoci udržet zaměstnanost v podnicích a posílit odborné znalosti zaměstnanců. Na projekt, který bude probíhat do konce srpna 2015, je v první fázi určeno 400 milionů korun z evropských fondů. Po vyhodnocení výsledků se předpokládá uvolnění dalších 400 milionů korun.

Šicí stroje jako vyšité

  • 27.11.2012 13:46

Pro materiál do dnešní rubriky jsme si zajeli na Moravu, do Boskovic. Zde se dlouhá desetiletí vyráběly šicí stroje historické české značky pro domácnost a od roku 1968 průmyslové šicí stroje na šití kůže či těžkých textilií. Minerva se i v těchto hospodářsky nelehkých časech může chlubit úspěšnou produkcí. Závod má další prioritu, a tou je silná odborová organizace, fungující takříkajíc na jedničku. V jejím čele stojí dlouholetý uvolněný předseda Jiří Bartoš, jehož pozvání jsme s díky přijali.

PSJ odolává krizi ve stavebnictví

  • 07.08.2012 13:54

Ve stavebnictví v loňském roce přišlo o práci na 40 000 zaměstnanců. Dokončeno bylo o 6 procent méně bytů oproti předminulému roku. Velmi závažná z hlediska budoucí nabídky práce je skutečnost, že v roce 2011 klesl počet nově zahájených bytů o čtvrtinu ve srovnání s rokem 2010.