Jednou rukou tleskat nelze

  • 05.01.2010 13:13

Co se to děje s kapitalizmem posledního půl století? Je jeho neoliberální směr pro lidstvo prospěšný? Podniky se stěhují za levnější pracovní silou a nechávají za sebou tisíce nezaměstnaných, chátrající stavby a desítky hektarů prázdných vyasfaltovaných parkovišť. Tento kapitalizmus zpustošil regiony v Itálii, Portugalsku a Španělsku. Dnes se pasou tito nomádi v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Ale už si připravují prostor v dalších, ještě levnějších lokalitách na východ od nás. Tento současný bezohledný systém je však na hony vzdálen gründerskému kapitalizmu z konce 19. století. Vypadá to, že neoliberální globální manipulátoři se chtějí vrátit na začátek 19. století. Je otázkou, zda krize tento systém zabrzdí.

Je třeba něco dělat, a ne se nervovat

  • 02.06.2009 14:54

Firma AQUITA GROUP, a.s., přestože to název nenapovídá, má ryze české kořeny a domácí pracovníky, kteří ve výrobcích nabízejí špičkové světové poznatky a suroviny. I když kromě jiného vyrábějí a prodávají koncentrovanou šťávu z aloe vera na podporu imunity, samotná firma není imunní vůči dopadům světové krize. Jak se proti ní účinně bránit a přitom si zachovat pružnost a odolnost firemního organizmu? O tom jsme hovořili s Michalem ERBENEM, generálním ředitelem a předsedou představenstva akciové společnosti AQUITA GROUP.

Čas letních táborů se blíží

  • 26.03.2009 11:41

Tradice dětských táborů je u nás velmi silná. Ovšem, jak se vyznat v nabídce? Zvláště, když potřebujeme na tábor umístit i nepříliš zdravé dítě. Lépe řečeno, dítě se zdravotním znevýhodněním. Řady spokojených rodičů doslova z celé republiky doporučují služby CK Zdraví – a Klubu tří pé čili Poruchy přijmu potravy.

Zdravé zaměstnanecké benefity

  • 09.03.2009 10:33

Nef de Santé, a s. je výrobcem doplňků stravy – vitaminů a řady dalších přírodních preparátů. Zájem společnosti se soustřeďuje hlavně na prodej do lékárenské sítě, navíc má za sebou zajímavé zkušenosti s produkty jako součástí systému „závodní preventivní péče“.

Pro „výučák“ i bez studií

  • 24.02.2009 10:34
Koncem roku 2007 vznikl zákon č.179/2006, který umožňuje získat osvědčení o uznání tzv. dílčí kvalifikace na základě zkouškou prokázaných dovedností a znalostí. Tato právní norma zavádí jednotný, transparentní a objektivní způsob ověřování a uznávání dovedností a vědomostí jedince bez ohledu na to, jakým způsobem je získal – zdali studiem, či prací. Tato možnost do této doby neexistovala, přesto, že se jedná o klíčový prvek dalšího vzdělávání.

 

Le Che`que Déjeuner: Benefity už nejsou jen stravenky

  • 15.01.2009 00:00

O zkušenostech i záměrech jsme hovořili s obchodním ředitelem Ing. Petrem PACASEM.

Přestože se v odměňování a motivování zaměstnanců i u nás stále více prosazují zaměstnanecké výhody (benefity), stále zaostáváme za vyspělými státy Evropské unie. Zde tento způsob odměňování představuje až patnáct procent podílu na mzdových nákladech firem. Proto se chceme v rozhovoru podívat pod pokličku firemní strategie a vnímání firemní kultury francouzské společnosti Le Che`que Déjeuner, která má více než čtyřicetiletou tradici na evropském trhu a která od roku 1995 úspěšně působí v České republice.

Firemní (ne)kultura: Gastarbeitři? To je slabé slovo. U nás pracují otroci!

  • 20.11.2008 00:00

Některé z asi 310 000 u nás nyní zaměstnávaných cizinců poznáme na první pohled (Vietnamce, Mongoly), ale jiné (Slováky, Ukrajince, Poláky a Bulhary) identifikujeme, až když promluví svou mateřštinou. Všichni bez rozdílu se už mohli setkat s tím, že část veřejnosti jim není nakloněna v domnění, že prý tihle „gastarbeitři“ berou Čechům práci. Ale to není pravda, protože za takových pracovních, mzdových, zdravotních a životních podmínek by našinci na práci nesáhli. Agenturní zaměstnávání pracovníků totiž někdy představuje otroctví se vším, co k tomu patří. Zatím se kolem něj přešlapuje jako kolem horké kaše, jako by se kompetentní orgány a instituce nechtěly popálit. Možná i kvůli tomu, že se tomuto novodobému otroctví u nás daří víc, než je zdrávo a než jsou si ochotny a schopny připustit. Jak se říká: kde není žalobce, není ani soudce…

Nejdůležitějším aktivem pro ČEZ jsou její zaměstnanci

  • 21.10.2008 20:32

Skupina ČEZ je největším výrobcem a distributorem elektřiny v České republice a zároveň hraje prim v rámci evropských zemí. Strategickým cílem skupiny je stát se lídrem na trzích s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy. A k tomuto cíli má dobře našlápnuto. Skupina ČEZ obsluhuje dnes již téměř sedm milionů zákazníků. Na téma, jak se významný zaměstnavatel stará o své zaměstnance, hovořila Revue Sondy s ředitelem mediálního útvaru ČEZ, a.s. Ladislavem KŘÍŽEM.