Firmám v krizi začne stát posílat evropské peníze

  • 27.11.2012 13:55

Se značnými odchylkami od původního plánu i od německého vzoru odstartovala od poloviny září česká verze kurzarbeitu. Projekt Vzdělávejte se pro stabilitu má podle předkladatele – ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) – pomoci udržet zaměstnanost v podnicích a posílit odborné znalosti zaměstnanců. Na projekt, který bude probíhat do konce srpna 2015, je v první fázi určeno 400 milionů korun z evropských fondů. Po vyhodnocení výsledků se předpokládá uvolnění dalších 400 milionů korun.

Šicí stroje jako vyšité

  • 27.11.2012 13:46

Pro materiál do dnešní rubriky jsme si zajeli na Moravu, do Boskovic. Zde se dlouhá desetiletí vyráběly šicí stroje historické české značky pro domácnost a od roku 1968 průmyslové šicí stroje na šití kůže či těžkých textilií. Minerva se i v těchto hospodářsky nelehkých časech může chlubit úspěšnou produkcí. Závod má další prioritu, a tou je silná odborová organizace, fungující takříkajíc na jedničku. V jejím čele stojí dlouholetý uvolněný předseda Jiří Bartoš, jehož pozvání jsme s díky přijali.

PSJ odolává krizi ve stavebnictví

  • 07.08.2012 13:54

Ve stavebnictví v loňském roce přišlo o práci na 40 000 zaměstnanců. Dokončeno bylo o 6 procent méně bytů oproti předminulému roku. Velmi závažná z hlediska budoucí nabídky práce je skutečnost, že v roce 2011 klesl počet nově zahájených bytů o čtvrtinu ve srovnání s rokem 2010.

České lyže z Moravy do celého světa

  • 28.07.2010 15:59
"

V této době vrcholí výroba a distribuce lyží a snowboardů před zimní sezonou 2010/11. Děje se tak ve společnosti Sporten, což je největší český výrobce tohoto specifického sportovního náčiní. Letos bylo vyrobeno téměř 180 000 párů lyží a „sněžných prken“. Z celkového objemu bude asi devadesát procent vyvezeno do světa, včetně USA, Austrálie, Japonska nebo severských zemí.

"

Spokojenost hostů vytvářejí spokojení zaměstnanci

  • 28.07.2010 15:58

Kdo jednou nahlédl do zázemí pohostinských zařízení, ví, že jsou zde nemalé problémy. Zejména se zaměstnanci. Ač navenek musí hotel působit vstřícně, uvnitř to někdy vře. Příčin je mnoho, ale to hosty nezajímá. Oni si zaplatí a požadují za to adekvátní služby. Obrovský boom cestovního ruchu po roce 1989 znamenal také příliv nezkušených zaměstnanců do tohoto odvětví. S vidinou snadného zisku přišla do „branže“ řada laiků. O to těžší to měli poctiví restauratéři a hoteliéři.

Jednou rukou tleskat nelze

  • 05.01.2010 13:13

Co se to děje s kapitalizmem posledního půl století? Je jeho neoliberální směr pro lidstvo prospěšný? Podniky se stěhují za levnější pracovní silou a nechávají za sebou tisíce nezaměstnaných, chátrající stavby a desítky hektarů prázdných vyasfaltovaných parkovišť. Tento kapitalizmus zpustošil regiony v Itálii, Portugalsku a Španělsku. Dnes se pasou tito nomádi v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Ale už si připravují prostor v dalších, ještě levnějších lokalitách na východ od nás. Tento současný bezohledný systém je však na hony vzdálen gründerskému kapitalizmu z konce 19. století. Vypadá to, že neoliberální globální manipulátoři se chtějí vrátit na začátek 19. století. Je otázkou, zda krize tento systém zabrzdí.

Je třeba něco dělat, a ne se nervovat

  • 02.06.2009 14:54

Firma AQUITA GROUP, a.s., přestože to název nenapovídá, má ryze české kořeny a domácí pracovníky, kteří ve výrobcích nabízejí špičkové světové poznatky a suroviny. I když kromě jiného vyrábějí a prodávají koncentrovanou šťávu z aloe vera na podporu imunity, samotná firma není imunní vůči dopadům světové krize. Jak se proti ní účinně bránit a přitom si zachovat pružnost a odolnost firemního organizmu? O tom jsme hovořili s Michalem ERBENEM, generálním ředitelem a předsedou představenstva akciové společnosti AQUITA GROUP.

Čas letních táborů se blíží

  • 26.03.2009 11:41

Tradice dětských táborů je u nás velmi silná. Ovšem, jak se vyznat v nabídce? Zvláště, když potřebujeme na tábor umístit i nepříliš zdravé dítě. Lépe řečeno, dítě se zdravotním znevýhodněním. Řady spokojených rodičů doslova z celé republiky doporučují služby CK Zdraví – a Klubu tří pé čili Poruchy přijmu potravy.

Zdravé zaměstnanecké benefity

  • 09.03.2009 10:33

Nef de Santé, a s. je výrobcem doplňků stravy – vitaminů a řady dalších přírodních preparátů. Zájem společnosti se soustřeďuje hlavně na prodej do lékárenské sítě, navíc má za sebou zajímavé zkušenosti s produkty jako součástí systému „závodní preventivní péče“.

Pro „výučák“ i bez studií

  • 24.02.2009 10:34
Koncem roku 2007 vznikl zákon č.179/2006, který umožňuje získat osvědčení o uznání tzv. dílčí kvalifikace na základě zkouškou prokázaných dovedností a znalostí. Tato právní norma zavádí jednotný, transparentní a objektivní způsob ověřování a uznávání dovedností a vědomostí jedince bez ohledu na to, jakým způsobem je získal – zdali studiem, či prací. Tato možnost do této doby neexistovala, přesto, že se jedná o klíčový prvek dalšího vzdělávání.