Jen informovaný zaměstnanec ví, jak má hájit svá práva

  • 12.12.2018 15:40

banner hlavička(Klikněte na obrázek.)

Zaměstnavatelé hlásí nižší náborové plány

  • 12.12.2018 15:30

Nábory jsou však proti jiným letům stále nadprůměrné

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2019 nižší náborové plány, ve srovnání s předchozími lety jsou ale nadprůměrné. Čtyři procenta zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, dvě procenta naopak jejich snížení a celých 92 % zaměstnavatelů nepředpokládají žádné změny.

Děti z dětských domovů školu opouštějí, protože potřebují pracovat

  • 23.11.2018 22:48

S čím vstupují do samostatného života a zaměstnání mladí lidé z dětských domovů

Všeobecně se má za to, že mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového života a pro vstup na trh práce. Těmto mladým lidem chybí vzory, zkušenosti, mívají problémy v komunikaci, často jsou pro ně různé standardní životní situace hůře řešitelné.

Máme na európske platy? Máme!

  • 17.11.2018 20:38

Monika Uhlerová, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR, poskytla Sondám exkluzivní ekonomickou analýzu, která odhaluje závažnou skutečnost, že nezaostáváme za vyspělou EU jen v úrovni nízkých mezd a platů, ale tato propast existuje i v tom, co nám zůstává z našich příjmů po odečtení nezbytných životních nákladů, například na bydlení a energie. Tento rozbor boří mýty o nízkých životních nákladech ve východních zemích EU. (Text autorky zveřejňujeme ve slovenštině, blízkost našich společných problémů je podobná jako naše jazyky.)

Zbytečné strašení veřejnosti

  • 17.11.2018 17:08

Komentář

Národní rozpočtová rada (NRR) zveřejnila svou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí. Vzhledem k tomu, že se jedná o první zásadní dokument tohoto nově zřízeného nezávislého orgánu dohledu, očekávala ČMKOS se zájmem jeho výsledek. Bohužel první dokument očekávání zklamal.

V Rakousku jde o sociální smír

  • 16.11.2018 14:15

Ze zahraničí: Horký podzim u našich sousedů

Ačkoli to v českých médiích není patrné, Rakousko zažívá horký podzim. Důvodem jsou rozhodnutí tamní pravicové vlády, o které z českých mainstreamových médií víme vlastně jen to, že v otázce imigrace zaujímá postoje podobné těm našim. Prakticky vůbec se u nás nepíše o tom, že současná rakouská vláda dělá kroky, zhoršující postavení tamních zaměstnanců a měly by oslabit i odbory.

Přichází svět bez práce a naši politici to ignorují

  • 15.11.2018 15:49

V Česku se dohadujeme o pár stovek navýšení minimální mzdy 

V Německu navrhují celoroční placené volno pro zaměstnance

Tři měsíce trvalo dohadování, o kolik vláda zvedne minimální mzdu – jestli o patnáct set, jak navrhovaly odbory a ministryně Jana Maláčová, nebo o osm set, jak navrhovali čeští podnikatelé. Jenže celý tento spor začíná být k pláči, pokud se podíváme vedle do Německa, kde vládní sociální demokraté přiznávají, že placená práce časem přestane stačit k tomu, aby se lidé důstojně uživili. A přicházejí s něčím, co zní v Česku jako sci-fi: navrhují jednoroční placené volno pro zaměstnance.

Stres a šikana jsou na pracovištích stále přehlíženy

  • 07.11.2018 13:11

Neradostné výsledky průzkumu v 50 tisících podniků

Jsou bezpečnostní rizika na evropských pracovištích dostatečně monitorována a jak zodpovědně k nim zaměstnavatelé i zaměstnanci přistupují? A jak k těmto rizikům přistupuje Česká republika? Na tyto i jiné další otázky dává odpověď Evropský průzkum podniků na téma nových a vznikajících rizik ESENER 2, realizovaný Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

S mandatorními výdaji v rozpočtu může být potíž, jsou nutné reformy

  • 06.11.2018 13:44

Ekonomové diskutují o strategii hospodářské politiky do budoucna

Návrh rozpočtu na příští rok počítá s výdaji 1,5 biliónu korun. Z více než poloviny tuto částku tvoří platy zaměstnanců státu, příspěvky na chod sociálních zařízení, důchody, sociální dávky a další. Tedy tzv. mandatorní výdaje, které je ze zákona nutné vyplatit, ať jsou ekonomická situace a příjmy státu jakékoliv. Jakou hospodářskou politikuje zapotřebí přijmout, aby se potřebné peníze v ekonomice vybraly i v příštích letech, bez ohledu na ekonomický cyklus?

Rovnováha mezi prací a osobním životem nabývá na důležitosti

  • 03.11.2018 13:57

I ve směnném režimu jde skloubit práce s rodinou, důležitý je přístup zaměstnavatele

Work-life balance, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem, je v současné době pro uchazeče o zaměstnání jedním z rozhodujících kritérií. Firmy proto mění svůj postoj a přicházejí na to, že individuální přístup, větší volnost a vycházení vstříc požadavkům, je způsob, jak si stávající zaměstnance udržet, nebo přilákat nové.