O prospěšnosti vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe

  • 24.10.2019 13:43
Výstavba vodních děl podpoří vznik desítek tisíc pracovních míst
 
"O prospěšnosti vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe jsme přesvědčeni," říká předseda OS dopravy Luboš Pomajbík. V posledních deseti letech se v České republice velice intenzivně diskutuje o potřebě vybudovat vodní koridor Dunaj-Odra-Labe (DOL).

Jak ven z pasti levné práce

  • 24.10.2019 13:25
Vyrovnání mzdové úrovně v nedohlednu
 
Na zářijovém mítinku Konec levné práce byla veřejnosti představena exkluzivní studie ČMKOS nazvaná Šance na přibližování českých mezd vyspělé EU. Na její tvorbě spolupracoval tým makroekonomů ČMKOS se zahraničním expertem a českou socioložkou.

Stát může přijít o odborníky

  • 16.09.2019 16:21
Rozhovor magazínu Sondy REVUE
 
Odborový svaz státních orgánů a organizací vnímá se značným znepokojením přípravu rušení systemizovaných míst ve státní správě. Před škrty za každou cenu, jež by mohly způsobit nenapravitelné škody, a hrozícím kolapsem některých činností státních orgánů a orgánů samosprávy varuje předseda svazu Pavel BEDNÁŘ.

Pracujících na digitálních platformách rychle přibývá

  • 16.09.2019 16:05
Zaměstnanci v odměňování bodovali, levná práce ale nekončí
 
Uplynulá léta, charakterizovaná silnou poptávkou po pracovní síle, nepřinesla jen historická minima v počtu nezaměstnaných. Výsledkem jsou i další změny trhu práce, mimo jiné v odměňování zaměstnanců a v nových formách zaměstnávání – zejména narostl počet lidí, zaměstnávaných prostřednictvím tzv. digitálních platforem.

Výzvy současnosti – nový pohled

  • 07.07.2019 08:56
Co přinesou revoluční změny v automobilovém průmyslu
 
Christian Brunkhorst je sektorovým pověřencem německého kováckého odborového svazu IG Metall pro automobilový průmysl a jeho dodavatele ve štábu pro plánování a koordinaci při předsednictvu tohoto svazu. Automobilový průmysl prochází významným přerodem. O důsledcích transfortmačních změn zejména pro zaměstnance s ním hovořila Claudia Ehing.

Odliv německého kapitálu z Česka, ale jen optický

  • 05.07.2019 17:51

V žebříčku největších zahraničních vlastníků Německo stále vede

Z pohledu objemu investovaného kapitálu v základním jmění českých firem jsou Němci již od roku 2016 největšími zahraničními investory v ČR. Podle výpočtů Bisnode se ale objem německého kapitálu v českých společnostech meziročně propadl o 42 % na 166,8 miliard korun.

Tři scénáře pro třetí důchodový pilíř

  • 05.07.2019 17:28
Komise pro spravedlivé důchody přišla s návrhy výrazných změn
 
Komise pro spravedlivé důchody projednávala koncem června tzv. třetí důchodový pilíř a přišla novými návrhy na změnu jeho fungování. Jedním z hlavních cílů třetího pilíře důchodového systému je zajistit dodatečné pravidelné příjmy seniorů v důchodu.

Více než pětina Čechů změnila v uplynulých 6 měsících zaměstnání

  • 11.04.2019 15:26
Z nejnovějšího globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že v uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání 20,5 % Čechů. Další pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží.

Hledáme lidi: Roboti vás potřebují

  • 02.04.2019 15:53
Revoluce dovedností 4.0
 
Personální společnost ManpowerGroup provedla již 3. ročník celosvětového průzkumu Revoluce dovedností, který se uskutečnil ve 44 zemích včetně ČR na vzorku 19 000 zaměstnavatelů. Zjišťovala mj. jaký bude pravděpodobný dopad automatizace na počet jejich zaměstnanců v následujících 2 letech.

Posilování kapacit sociálních partnerů a sociálního dialogu

  • 11.03.2019 14:14
Ze zahraničí: Společný projekt Mezinárodní organizace práce
 
Zahajovací Workshop sociálních partnerů v rámci společného projektu Mezinárodní organizací práce a Evropské komise na téma „Posilování kapacit sociálních partnerů a sociálního dialogu v novém světě práce“ se konalv Ženevě. Projekt se zaměřuje na výzkum, získávání a prohlubování znalostí a sdílení národní praxe v 36 evropských zemí.