Zbytečné strašení veřejnosti

  • 17.11.2018 17:08

Komentář

Národní rozpočtová rada (NRR) zveřejnila svou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí. Vzhledem k tomu, že se jedná o první zásadní dokument tohoto nově zřízeného nezávislého orgánu dohledu, očekávala ČMKOS se zájmem jeho výsledek. Bohužel první dokument očekávání zklamal.

V Rakousku jde o sociální smír

  • 16.11.2018 14:15

Ze zahraničí: Horký podzim u našich sousedů

Ačkoli to v českých médiích není patrné, Rakousko zažívá horký podzim. Důvodem jsou rozhodnutí tamní pravicové vlády, o které z českých mainstreamových médií víme vlastně jen to, že v otázce imigrace zaujímá postoje podobné těm našim. Prakticky vůbec se u nás nepíše o tom, že současná rakouská vláda dělá kroky, zhoršující postavení tamních zaměstnanců a měly by oslabit i odbory.

Přichází svět bez práce a naši politici to ignorují

  • 15.11.2018 15:49

V Česku se dohadujeme o pár stovek navýšení minimální mzdy 

V Německu navrhují celoroční placené volno pro zaměstnance

Tři měsíce trvalo dohadování, o kolik vláda zvedne minimální mzdu – jestli o patnáct set, jak navrhovaly odbory a ministryně Jana Maláčová, nebo o osm set, jak navrhovali čeští podnikatelé. Jenže celý tento spor začíná být k pláči, pokud se podíváme vedle do Německa, kde vládní sociální demokraté přiznávají, že placená práce časem přestane stačit k tomu, aby se lidé důstojně uživili. A přicházejí s něčím, co zní v Česku jako sci-fi: navrhují jednoroční placené volno pro zaměstnance.

Stres a šikana jsou na pracovištích stále přehlíženy

  • 07.11.2018 13:11

Neradostné výsledky průzkumu v 50 tisících podniků

Jsou bezpečnostní rizika na evropských pracovištích dostatečně monitorována a jak zodpovědně k nim zaměstnavatelé i zaměstnanci přistupují? A jak k těmto rizikům přistupuje Česká republika? Na tyto i jiné další otázky dává odpověď Evropský průzkum podniků na téma nových a vznikajících rizik ESENER 2, realizovaný Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

S mandatorními výdaji v rozpočtu může být potíž, jsou nutné reformy

  • 06.11.2018 13:44

Ekonomové diskutují o strategii hospodářské politiky do budoucna

Návrh rozpočtu na příští rok počítá s výdaji 1,5 biliónu korun. Z více než poloviny tuto částku tvoří platy zaměstnanců státu, příspěvky na chod sociálních zařízení, důchody, sociální dávky a další. Tedy tzv. mandatorní výdaje, které je ze zákona nutné vyplatit, ať jsou ekonomická situace a příjmy státu jakékoliv. Jakou hospodářskou politikuje zapotřebí přijmout, aby se potřebné peníze v ekonomice vybraly i v příštích letech, bez ohledu na ekonomický cyklus?

Rovnováha mezi prací a osobním životem nabývá na důležitosti

  • 03.11.2018 13:57

I ve směnném režimu jde skloubit práce s rodinou, důležitý je přístup zaměstnavatele

Work-life balance, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem, je v současné době pro uchazeče o zaměstnání jedním z rozhodujících kritérií. Firmy proto mění svůj postoj a přicházejí na to, že individuální přístup, větší volnost a vycházení vstříc požadavkům, je způsob, jak si stávající zaměstnance udržet, nebo přilákat nové.

Až tu budou tři miliony důchodců...

  • 02.11.2018 16:08

Diskuse v pořadu Duel: Migranti problém s penzemi nevyřeší, varuje Národní rozpočtová rada

Až půjdou Husákovy děti do důchodu, čeká Českou republiku zvrat. Pokud se nezmění daně a penzijní systém, republika spadne do obřího dluhu, varuje Národní rozpočtová rada. Dojdou peníze na důchody a na zdravotní péči? Sledujte video pořadu Duel s předsedkyní rady Evou Zamrazilovou a poradcem premiéra Martinem Fassmannem, který je zároveň vedoucím makroekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Tolerance Čechů k dojíždění do práce klesá

  • 19.10.2018 10:25

Dvě třetiny Čechů by ke stěhování nepřiměla ani zajímavější práce, ani vyšší mzda

S délkou dojíždění do práce je nespokojených 30 % Čechů, což je o 7 procentních bodů více než v loňském roce. S rostoucím počtem pracovních nabídek také klesá ochota Čechů ke stěhování za prací. Dvě třetiny Čechů by ke stěhování nepřiměla ani zajímavější práce, ani vyšší mzda. Vyplývá to z průzkumu kandidátských preferencí personální agentury Grafton Recruitment.

Citlivost českého hospodářství na vnější prostředí vzrostla

  • 16.10.2018 16:16

Klíčový je export automobilů, jeho výpadek by byl nejcitlivější

Otevřenost české ekonomiky roste a s ní i citlivost hospodářství na vnější ekonomické podmínky. Vyplývá to z analýzy zahraničního obchodu ČR UniCredit Bank. Objem českého exportu vztaženého k celkovému HDP totiž vzrostl za posledních 20 let z 27 procent na 67 procent.

Objem čínského kapitálu v českých firmách na historickém maximu

  • 11.10.2018 11:49

Počet tuzemských společností s čínským vlastníkem naopak stále klesá

Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem přesáhl 6,5 miliardy korun, a je aktuálně na historicky nejvyšší úrovni. Naopak celkový počet tuzemských společností s čínským vlastníkem stále klesá, a je nejnižší od roku 2011. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou pravidelně zveřejňuje poradenská společnost Bisnode.