Odborový svaz pracovníků obchodu chce vrátit prestiž prodavačům a upravit pracovní dobu o svátcích

  • 10.09.2013 14:02

Odborový svaz pracovníků obchodu chce vrátit prestiž profesi prodavaček a prodavačů. Podle předsedkyně OSPO Renáty Burianové je totiž v současnosti na úbytě učňovské školství, které by oboru naučilo. Svaz chce zároveň nejen ulevit prodávajícím, ale také přispět k tomu, aby veřejnost netrávila svátky jen nákupy. Proto ve spolupráci se senátorem Františkem Bublanem (ČSSD) prosazuje zákon, který by po sedm dnů v roce omezil prodej v obchodních řetězcích. Odborový svaz pracovníků obchodu působí v nadnárodních obchodních společnostech, spotřebním družstevnictví, maloobchodu i velkoobchodu.

Kdo si chce přivlastnit státní správu?

  • 21.08.2013 14:41

Zatímco služební zákon, který byl přijat již v roce 2002, ale doposud nenabyl účinnosti, byl veřejnoprávní normou, nový zákon o státních úřednících, který nachystala bývalá Nečasova vláda, je soukromoprávní norma. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Jana ROVENSKÉHO nezvyšuje ochranu a stabilizaci zaměstnanců.

Prekarizace práce přináší zaměstnancům chudobu

  • 12.07.2013 10:37

Snadné a flexibilní zaměstnávání je jedním z léků na nezaměstnanost, hlásali před nedávnem vládní politici. Paradoxem je, že nyní, kdy české pracovní právo umožňuje takřka všechny flexibilní normy práce, je u nás vysoká nezaměstnanost na historickém rekordu. A naopak krize se stává zástěrkou k šíření „nedobrovolně“ flexibilních zaměstnanců. V této souvislosti se v mnoha západních zemích už léta hovoří o takzvané prekarizaci práce a o „pracujících chudých“ (working poverty).

Rekordní propad české ekonomiky nevěstí nic dobrého

  • 08.07.2013 15:16

Martin Fassmann, makroekonom ČMKOS varuje:

To nejhorší je ještě před námi a za pravdu mu dává MMF
Pokles HDP by měl v Česku zpomalit, znělo ještě nedávno ujišťování z úst odpovědných politiků. Na „optimistických“ číslech také ministr financí postavil letošní státní rozpočet. Makroekonomové ČMKOS měli naopak zcela jiné predikce, odhadovali pokles ekonomiky pro letošní rok o 1,5 %. Zdůrazňovali, že ti, co tvrdí, že česká ekonomika se usazuje na dně recese a hodlá mířit vzhůru, se velmi mýlí. Odbory naopak od počátku roku na tripartitě varují před návratem dalšího kola krize a vyzývali vládu k urychlenému přijetí prorůstových opatření.

OSVČ versus zaměstnanci aneb vláda prohlubuje daňovou nespravedlnost

  • 04.07.2013 10:08

Když stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek na březnovém sjezdu strany v Ostravě nešťastně označil živnostníky za parazity, rozproudil emotivní celospolečenskou diskusi, zda by osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) neměly více přispívat do státního rozpočtu – ať už na daních, nebo na sociálním a zdravotním pojištění. Mládek svým nešťastným výrokem určitě nechtěl naznačit, kterak hodlá sociální demokracie po vyhraných volbách zatočit s živnostníky, jak ho farizejsky obvinil premiér Nečas. Nakonec Mládek sám působí jako OSVČ. Za vlád vedených socialisty se OSVČ vedlo velice dobře. Byla to právě Nečasova vláda, která částečně výhody OSVČ omezila... Nečas tak zahájil předvolební boj.

Změnami v sociální oblasti trpí i nemocné děti

  • 04.07.2013 09:56

Na nemocné děti i dospělé negativně dopadá nové nastavení posuzování nároku na příspěvek na péči, které je účinné od začátku roku 2012. Lidem s postižením jsou při posudkových kontrolách postupně odebírány ZTP a ZTP/P průkazy. Změny prosadil exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Může ještě školství zachránit český průmysl?

  • 30.05.2013 15:10

Ivan Fišera exkluzivně pro Sondy Revue

Ivan Fišera, sociolog vyučující strategický management, v médiích několikrát varoval, že české školství působí ve své ulitě a potřeby ekonomiky a zaměstnatelnosti jsou pro něho naprosto mimo reálný čas a prostor. Dokonce uváděl, že ČR hrozí ztráta konkurenceschopnosti lehkomyslným přebujením humanitních oborů na úkor technického a přírodovědeckého vzdělání. Sondy se proto zeptaly: Je situace opravdu tak nebezpečná?

ČMKOS varuje: Nevstupujte do pasti jménem II. pilíř

  • 30.05.2013 14:47

V rámci náborových a reklamních kampaní penzijních fondů se nyní objevují velmi zavádějící informace, polopravdy až nesmysly, proto se ČMKOS rozhodla zveřejnit, proč nedoporučuje vstupovat do důchodového spoření ve II. pilíři. Chce tak veřejnosti umožnit objektivně zvážit všechna pro a proti.

Skryté kouzlo předdůchodů

  • 30.05.2013 14:24

Sondy rozebírají nenápadnou součást penzijní reformy

ČMKOS dlouhodobě požadovala speciální úpravu nároků na starobní důchod pro zaměstnance, kterým v roce 1992 skončily výhody pro určité pracovní kategorie. Ty byly zrušeny již zákonem č. 235/1992 Sb. a do letošního roku za ně nebyla adekvátní náhrada. Odbory požadovaly, aby pro různé profesní skupiny (např. pro pracovníky železniční dopravy, energetiky, hutnictví, hornictví, ale i pro profese jako jsou tanečníci, piloti letadel nebo báňští záchranáři) byla s ohledem na rychlý pokles jejich pracovní výkonnosti v souvislosti s vyčerpávajícím charakterem práce stanovena nižší věková hranice pro nárok na starobní důchod. Jestli je nyní obecná nezaměstnanost po padesátce asi 2,5krát vyšší než v průměru, u těchto ohrožených skupin je ještě vyšší.

ČMKOS: Analýza státního rozpočtu 2012 = obžalovací spis hospodářské politiky vlády

  • 12.04.2013 13:31

Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci počátkem roku prezentoval předběžný odhad výsledků hospodaření státního rozpočtu za rok 2012. Prezentace se nesla v pohodovém, optimistickém duchu. Makroekonomové ČMKOS zprávu ministerstva financí podorobili analýze, ve které odhalují fakta, se kterými se Kalousek novinářům nechlubil. Výsledky rozpočtu za rok 2012 jsou podle nich veřejnou obžalobou hospodářské politiky vlády.