Julínek, nebo Heger: Kdo je lepší byznysmen se zdravím? Má zdravotnická loupež pokračování?

  • 21.08.2012 10:45

Když před volbami v roce 2005 představil Tomáš Julínek ještě coby stínový ministr reformu zdravotnictví pod názvem „Chtít zdraví“, vypadalo to, že Česko čeká léčba šokem. Jedinou výhodou jeho koncepce bylo, že ODS vlastně poprvé naprosto otevřeně a s detailním propracováním odkryla karty, se kterými chce s českými pacienty hrát o jejich zdraví. ČMKOS a Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče podrobily tento „zdravotnětržní“ záměr hluboké analýze a zorganizovaly kampaň „Zabraňme velké zdravotnické loupeži“. Nutno podotknout, že byla úspěšná. Ministr Julínek patřil mezi nejneoblíbenější ministry a pád Topolánkovy vlády jeho léčbu šokem pohřbil. Připomeňme si jen několik zásadních bodů Julínkovy zdravotní šance. Stojí totiž za zajímavost porovnat je s tím, co následně začal prosazovat současný ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Krizi léčíme tím, co ji vyvolalo, lidé se mají podřídit globálnímu osudu

  • 07.08.2012 13:40

Vypuknutí krize v roce 2008, spojené s pádem investiční banky Lehman Brothers, vedlo k domnění, že neoliberalizmus jako dominantní směr ekonomické politiky od 80. let definitivně selhal a potupně odchází ze scény. Všechna následná opatření šla v opačném směru, tedy proti neoliberální ideologii: silnější regulace finančních trhů, aktivní role vlád, znárodňování bank, snaha o obnovu ekonomického růstu atd. To ale netrvalo dlouho. Finanční trhy se nepodařilo zkrotit, ratingové agentury, ohodnocující pochybné balíčky s (h)různými typy úvěrů nejvyšším ratingem AAA, také ne. Mezinárodní měnový fond, který nikdy žádnou krizi nepředpověděl, byť to má v popisu práce, slaví s dluhovou krizí v Evropě návrat ke starým praktikám. Povedou k další krizi, neboť znovu léčíme tím, co ji vyvolalo.

Skončí kapitalizmus na úvěr? Rozhovor s Jaroslavem UNGERMANEM, makroekonomem ČMKOS

  • 27.01.2012 13:48

Velmi brzy po americké hypoteční krizi se objevily debaty na téma, zda to může znamenat konec současné fáze kapitalizmu. J. Ungerman nedávno pro jeden deník naznačil, že tři roky krize stačily, abychom se mohli domnívat, že může. Objevují se i názory, že jde o typickou cyklickou krizi, která přejde a globální kapitál z ní vyjde vítězně a vývoj půjde dál. Bude tomu tak skutečně?