Minimální mzda v nejméně 17 členských státech EU nechrání zaměstnance před chudobou

  • 28.01.2020 13:31
Prohlášení Evropské odborové konfederace:

Podle nejnovějších oficiálních údajů jsou lidé pobírající zákonnou minimální mzdu ve většině členských států EU ohroženi chudobou. Dvacet dva členských států Evropské unie má zákonem stanovenu výši minimální mzdy, ale ve většině z nich nedosahuje ani hranice rizika chudoby – 60 % mediánové mzdy (střední hodnota mezd, vždy je nižší než průměrná mzda).

Poslanci v 1. čtení podpořili novelu Zákoníku práce

  • 24.01.2020 18:17
Upravuje například sdílené pracovní místo
 
Poslanci na svém zasedání v pátek 24. ledna podpořili v 1. čtení návrh novely Zákoníku práce předkládaný Ministerstvem práce a sociálních věcí. Jeho součástí je ukotvení sdíleného pracovního místa, navýšení finanční náhrady pro pozůstalé po zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci

Ministryně: Chci obnovit důvěru v důchodový systém

  • 21.01.2020 15:40
Ministryně Maláčová diskutovala s předsedy odborových svazů
 
Evropská minimální mzda, růst minimální mzdy, superhrubá mzda, stravenkový paušál, pět týdnů dovolené, zákoník práce, podpora rodin a další témata zazněla ve velmi podnětné diskusi ministryně práce Jany Maláčové s předsedy odborových svazů na Radě ČMKOS.

Česká republika - Švýcarsko východní Evropy

  • 17.01.2020 10:34
Každý osmý pracující v Česku je cizinec
 
Česká ekonomika se stále více spoléhá na zaměstnance s cizím státním občanstvím. Většinu celkového počtu cizinců u nás tvoří občané Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu, významný podíl zaujímají také občané Ruska, Polska, Bulharska a Rumunska. V počtu usazených převyšují občané třetích zemí nad občany EU.

Ekonomika padne, pokud mzdy neporostou dost

  • 03.01.2020 14:43
Rozhovor předsedy ČMKOS Josefa Středuly v MF DNES
 
Odboráři požadují, aby mzdy letos rostly v ekonomice o šest až sedm procent. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula říká, že si to firmy navzdory očekávanému zpomalení mohou dovolit. Pokud mzdy dostatečně neporostou, může to ohrozit celou ekonomiku. „Spotřeba obyvatel dnes tvoří HDP více než z poloviny,“ míní Josef Středula.

Daňově nejvýhodnější stravenka pro rok 2020

  • 03.01.2020 06:35
Nová hodnota stravného na pracovních cestách - 103 Kč na den
 
„Zaměstnancům se stravenka vyplatí víc než příspěvek ke mzdě, který by musel být zdaněn,“ říká Jan Matoušek, marketingový manažer pro stravenky ze společnosti Sodexo Benefity. Hodnota nejvýhodnější stravenky meziročně vzrostla o 8 Kč. Cena průměrného oběda podle společnosti Sodexo dosahuje 127 Kč, a hodnota daňově nejvýhodnější stravenky tak víceméně kopíruje reálnou situaci na trhu.

 

Projekt eNeschopenka běží naplno

  • 02.01.2020 12:12

Co se změní pro pacienty a co pro lékaře...

Elektronická neschopenka se od 1. 1. 2020 rozběhla naplno. Pro pacienty tak končí období, kdy museli v horečce obíhat s papírem v ruce lékaře a zaměstnavatele. Zaměstnavatelé budou mít přehled o pracovní neschopnosti prakticky ihned...