Dostanou pošťáci zaplaceno?

  • 16.11.2018 11:31

Poštovní služby jsou službou veřejnosti

Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb obhájil 15. 11. 2018 v Senátu PČR „Petici za spravedlivou úhradu nákladů základních poštovních služeb“. Senát ve svém usnesení označil petici jako důvodnou a žádá ministerstvo vnitra a ministerstvo financí, aby ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem a Českou poštou našla a realizovala udržitelné řešení v případě ztrátových služeb. Je to další krok pro zlepšení pracovních a mzdových podmínek pošťáků.

Návrh novely zákona o státní službě je plný nedostatků

  • 14.11.2018 16:12

Odborový svaz státních orgánů a organizací: novelu v předložené podobě odmítáme

Senát bude projednávat návrh novely zákona o státní službě. Odborový svaz státních orgánů a organizací však nadále tento návrh odmítá v předložené podobě. Podle svazu hrozí destabilizací a posílením politického vlivu na státní správu. 

Vyčerpaný trh práce motivuje podniky k robotizaci

  • 12.11.2018 11:54

Nejvíce personální krize postihla logistiku a výrobu

Největší krizi kvůli nedostatku pracovních sil nyní zažívají podniky v oblasti výroby a logistiky, které se bez lidí prostě neobejdou. Mnohé firmy již v rámci boje o talenty vystřílely všechny dostupné zbraně. Stále více také začínají investovat do automatizace a robotizace.

Elektronické neschopenky přicházejí

  • 09.11.2018 10:18

Lékaři mají od července 2019 povinně odesílat část neschopenek elektronicky

Vláda schválila novelu zákona o nemocenském pojištění, podle kterého mají lékaři od července 2019 začít část neschopenek vyplňovat elektronicky. Ministerstvo práce označilo změnu za první etapu zavádění e-neschopenek. Právě v červenci má skončit tzv. karenční doba a zaměstnanci budou mít opět proplacené i první tři dny nemocenské. Zaměstnavatelé to ale podmiňovali právě zavedením e-neschopenek, aby mohli své nemocné lépe kontrolovat.

Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí zbytečně vystrašila veřejnost

  • 08.11.2018 11:58

Josef Středula: Po odborné stránce dokument zklamal

Před týdnem zveřejnila Národní rozpočtová rada (NRR) svou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí. Vzhledem k tomu, že se jedná o první zásadní dokument tohoto nově zřízeného nezávislého orgánu dohledu, očekávala Českomoravská konfederace odborových svazů se zájmem jeho výsledek. Bohužel první dokument očekávání zklamal.

Ekonomika zpomaluje, vzniká méně firem

  • 07.11.2018 13:28

Přes určité zpomalení nových podniků stále přibývá vysokým tempem

Letos bylo v ČR založeno 22 896 nových firem, což je 1 103 méně než ve stejném období loňského roku. Přitom v roce 2017 vzniklo nejvíc firem od předkrizového roku 2007. Roste poměr mezi vzniklými a zaniklými společnostmi, celkový počet firem se tak letos zvýšil jen o 13 771 na 489 389.

"Skleněný strop" bránící vývoji mezd

  • 01.11.2018 10:55

O sbližování výše mezd v EU debatovala ministryně Jana Maláčová v Bratislavě

O mzdové konvergenci, budoucnosti Evropské unie a o podobě Evropského pilíře sociálních práv debatovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s odborníky z tzv. V4 na Regionálním fóru pro sociální a hospodářskou politiku „Sociální Evropa – jediná cesta ke konvergenci?“. Konferenci v Bratislavě uspořádala Nadace F. Eberta v pondělí 29. října 2018.

Češi si v práci přivodí desítky tisíc úrazů a nemocí

  • 31.10.2018 16:45

V Česku roste výše vyplaceného pojistného plnění kvůli pracovním úrazům

V Česku roste celková výše pojistného plnění kvůli pracovním úrazům a nemocem z povolání, vyplývá to z údajů pojišťoven. Zvedají se i tak zvané renty, například pojišťovna Kooperativa vyplácí v průměru 18 tisíc korun měsíčně. Další navýšení peněz, vyplácených lidem, má přinést nový zákoník práce, který začal platit letos v říjnu.

Stávková pohotovost v sektou bankovnictví a pojišťovnictví končí

  • 25.10.2018 15:53

Po dvou letech intenzivního vyjednávání v sektoru bankovnictví a pojišťovnictví byla v minulém týdnu dosažena shoda mezi zaměstnavateli a odbory - nová Kolektivní smlouva vyššího stupně začne platit k 1. 12. 2018. Stalo se tak 11 měsíců od vyhlášení stávkové pohotovosti v celém sektoru. Tu nyní odbory ukončily.