Sondy REVUE 06/2018

  • 04.06.2018 13:42

Chvályhodný cíl, pro mnoho domácích firem však neúnosná zátěž

  • 04.06.2018 12:32

Evropským parlamentem schválené konečné znění legislativy týkající se vysílání pracovníků do jiných členských států EU má za cíl zvýšit ochranu vysílaných pracovníků a zajistit spravedlivější hospodářskou soutěž pro podniky na vnitřním trhu unie. Podle odborníků na oblast pracovního trhu však nová směrnice přináší i úskalí, kterým budou muset zaměstnavatelé čelit. Půjde nejen o vyšší náklady, ale i o značnou administrativní zátěž.

Kern-Liebers zvedá od července mzdy a vyplácí odměnu

  • 04.06.2018 12:28

Více než pěti stovkám zaměstnanců českobudějovické strojírenské firmy Kern-Liebers CR se od července zvýší platy, a to o sedm procent. Na nové kolektivní smlouvě se dohodlo vedení firmy s odboráři. Ve mzdě za červen už navíc pracovníci dostanou mimořádnou jednorázovou věrnostní odměnu ve výši deset tisíc korun. Podnik na odměnách vyplatí asi čtyři milióny korun.

Komu je dlouhodobé ošetřovné určeno a kdo novou dávku může čerpat

  • 04.06.2018 12:26

Letos od 1. června si lze poprvé požádat o novou dávku nemocenského pojištění – dlouhodobé ošetřovné. Tato až 90denní dávka umožní lidem zůstat doma v situaci, kdy budou pečovat o člena rodiny, který byl hospitalizován po dobu nejméně 7 dní a u kterého ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči (zpravidla nemocnice) rozhodl, že jeho zdravotní stav vyžaduje po propuštění z hospitalizace domácí celodenní péči po dobu nejméně 30 dní. 

Počet ukončených „neschopenek“ v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl

  • 04.06.2018 12:21

Za leden až březen letošního roku evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) 595 881 ukončených případů dočasné pracovní neschopnosti (DPN), tedy o bezmála 30 tisíc více než za stejné období loňského roku (567 037 případů). Lidé však letos stonali v průměru kratší dobu, a to 33,20 dne, což je o 3 dny méně oproti stejnému období předcházejícího roku (36,46).

Bezpečnost práce pro děti? Žádná nuda!

  • 04.06.2018 12:18

Už před více než 30 lety se členské státy Evropské unie dohodly na společném postupu při stanovování pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Tato problematika má dnes své místo pochopitelně na každém pracovišti, ale je začleňována například také do výuky na základních a středních školách, kde děti a mladí získávají povědomí o významu bezpečnosti nejen v práci, ale i v běžném životě stejně jako o správné a účinné prevenci před poškozením zdraví.

Platební neschopnost nejčastěji přežijí zemědělské firmy

  • 04.06.2018 12:16

Šance, že si firma dokáže poradit se situací, kdy není schopna splácet své závazky, silně závisí na oboru jejího podnikání. Zemědělské firmy nebo subjekty z oblasti ubytování, stravování a služeb, se dokáží po dočasné platební neschopnosti opět vzchopit a dále fungovat s výrazně vyšší pravděpodobností, než firmy podnikající ve stavebnictví nebo zpracovatelském průmyslu.

Cla na ocel jsou útokem na světový systém volného obchodu

  • 04.06.2018 12:12

Americký prezident Donald Trump uvalením cel na ocel z Evropské unie pokračuje v útoku na světový systém volného obchodu. V reakci na včerejší rozhodnutí Bílého domu to uvedla Ocelářská unie. Hospodářská komora ČR a podotkla, že volnému obchodu vděčí za svůj rozkvět a ekonomickou sílu mimo jiné i samotné Spojené státy americké. Ochranářství je krokem zpět, dodala.

Unii zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb povede prezidentka Renáta Burianová

  • 31.05.2018 12:40

Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) mění své jméno. Nově se zaměstnanci budou sdružovat pod zkratkou UZO (Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb). Chtějí tak nalákat další členy i z oborů navazujících na práci v prodejnách. Nový název a nové vedení si zvolili delegáti VII. řádného sjezdu OSPO, který se konal 30. – 31. května v Praze.

Vláda neřeší platy státních zaměstnanců systémově

  • 30.05.2018 14:16

Odbory kvůli tomu svolají protestní akce
Vláda v demisi musí řešit neshody s odbory, které protestují proti tomu, že kabinet Andreje Babiše chce zvýšit platy jen určitým profesím. Odboráři si zároveň stěžují, že vláda není schopna problematiku systémově řešit. Na polovinu června tak svolávají protestní akci, na které by se měla setkat zhruba stovka odborářů. O navyšování platů bude vláda jednat už zítra. S odbory má o penězích mluvit ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.