Žádnou firmu jsme nepoložili

  • 08.11.2019 10:46
Rozhovor předsedy ČMKOS Josefa Středuly pro časopis Ekonom 
 
Rekordně nízká nezaměstnanost, rychlé tempo růstu mezd. Výrazně poskočila minimální mzda. V červenci pak zanikla karenční doba, firmy opět musí platit lidem již od prvního dne nemoci. Odbory v poslední době skutečně nemají špatné časy. Vše pod vedením Josefa Středuly...

Stávka, která se nemusela uskutečnit …

  • 07.11.2019 12:36
Komentář Jany Kašparové ke stávce učitelů
 
… kdyby se ministr Plaga zachoval moudře a prioritu školství si vzal k srdci. Školské odbory vždy za Plagou stály, několikrát se za něho postavily. Konečně rozumný ministr, zaznívalo. Vkládaly velké naděje v současnou vládu, která se jako první k prioritě školství přihlásila v programovém prohlášení, zatímco v minulosti kabinety o ní jen hovořily a skloňovaly ve všech pádech.

Deset dnů ke generální stávce

  • 05.11.2019 14:49
Akce ČMKOS ke 30. výročí generální stávky  
 
Vážené odborářky, vážení odboráři, pojďte si s námi připomenout události před 30 lety, klíčovou roli zaměstnanců v roce 1989 a stávkových výborů, které se společně s odborovými organizacemi významně podílely na přípravě generální stávky.

Školské odbory: stávka bude

  • 04.11.2019 17:54
Vedení svazu se omluvilo rodičům
 
Na tiskové konferenci v pondělí (4. 11.) v Praze vyhlásily školské odbory oficiálně důvody stávky, která se bude konat ve středu 6. 11. 2019. „Chtěli bychom se omluvit rodičům i zřizovatelům, že jim zkomplikujeme život,“ řekl na úvod konference předseda školských odborů František Dobšík.

Exkluzivně pro Sondy: víme o nových benefitech

  • 24.10.2019 17:03
Ministerstvo financí navrhuje optimalizaci nabídky benefitů 
 
Ministerstvo financí odeslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky, která upravuje čerpání benefitů zejména pro zaměstnance organizačních složek státu a příspěvkových organizací. Exkluzivně zveřejňujeme výtah z jejího obsahu. Od nového roku by tak zaměstnavatelé mohli svým zaměstnancům v rámci stávajících rozpočtů přispívat třeba na dentální hygienu, dioptrické brýle, kontaktní čočky nebo očkování. Zvýšit se mají také maximální částky pro zápůjčky na bytové nebo sociální účely. Snahou je zefektivnit využívání fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP) jak organizacemi, tak jejich zaměstnanci.

Ocenění Dagmar Žitníkové

  • 22.10.2019 14:39
Předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče ČR obdržela Řád Elišky Přemyslovny  
 
V kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla v Praze na Karlově se uskutečnilo 5. předávání Řádu Elišky Přemyslovny. Prezident Nadačního fondu Elišky Přemyslovny Augustin Karel Andrle Sylor předal řád vybraným ženám, které se pohybují v charitativní, kulturní nebo sociální oblasti. Tohoto cenění se dostalo i Dagmar Žitníkové.

Účastníme se evropské kampaně "Together at Work"

  • 22.10.2019 13:34
Příprava zasedání Rady Odborového svazu KOVO
 
Plněním obsahu "Strategie OS KOVO na období 2017 - 2021" se bude ve středu 23. října zabývat sedmé zasedání Rady Odborového svazu KOVO. Mezi aktuální témata jednání patří mj. účast svazu v mezinárodní kampani, vyhlášené federací nezávislých a demokratických odborových svazů industriAll European Trade Union a deklarace ocelářů ke krizi evropského ocelářského průmyslu.

Konec levné práce v ČR rozjely odbory

  • 18.10.2019 11:04
Komentář předsedy ČMKOS Josefa Středuly
 
Už i respektovaná zahraniční média si začínají všímat snahy některých středoevropských států zbavit se pověsti zemí s levnou pracovní silou. Naposledy to byly Financial Times, které upozornily na tyto snahy v Polsku, Maďarsku a České republice. Já si ze své čerstvé cesty na Slovensko odvážím informaci, že tamní poslanci schválili ústavní většinou výši minimální mzdy od roku 2021 na 60 procentech průměrné mzdy, pokud se sociální partneři nedohodnou jinak...

Kdo se přiživuje na krizovém stavu ve zdravotnictví?

  • 15.10.2019 12:09
Prohlášení OSZSP ČR a LOK-SČL
 
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů považují za nezbytné reagovat na Prohlášení Koalice soukromých lékařů a Sdruženi soukromých gynekologů ČR.
 

Gentlemanská dohoda k novele zákoníku práce

  • 14.10.2019 16:42
Koalice, odbory i zaměstnavatelé si podali ruce
 
Spravedlivější výpočet dovolené nebo sdílené pracovní místo. To jsou některé ze změn, které obsahuje novela zákoníku práce z dílny MPSV. Aby byla cesta tohoto návrhu parlamentem co nejsnazší, tak 14. 10. 2019 na Úřadu vlády došlo k podpisu „Gentlemanské dohody“ mezi zástupci vládní koalice, odborů i zaměstnavatelů. Všechny strany se dohodly, že budou podporovat návrh právě v této aktuální podobě. Jedná se o čestnou dohodu a její plnění není právně vymahatelné. Za odbory svůj podpis připojil Josef Středula, předseda ČMKOS.