Musí absolventi platit pojistné na sociální zabezpečení hned po skončení studia?

  • 20.07.2018 14:31

Čerství absolventi středních, vyšších a vysokých škol, nebo jejich rodiče, se odborníků správ sociálního zabezpečení často ptají, zda musí hned po ukončení studia začít platit pojistné na sociální zabezpečení. Odpověď na tuto otázku není univerzální, povinnost odvádět pojistné závisí na konkrétní situaci. Na vybraných příkladech z praxe to vysvětluje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

V červnu pobíralo penzi 457 sto a víceletých důchodců

  • 20.07.2018 14:26

Ve věku sto a více let pobíralo k letošnímu červnu důchod od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 399 žen a 58 mužů. Dvěma ženám bylo přitom 108 let, další dvě ženy byly 107leté a 106letých bylo jedenáct. Z osmnácti 105letých důchodců byl jeden muž. Ročník narození 1918 a tedy šanci dožít se letos sta let má celkem 203 seniorů, z toho 172 žen a 31 mužů.

V úterý stávkovaly tisíce zaměstnanců Amazonu v Německu, Polsku a Španělsku

  • 19.07.2018 15:40

Odbory žádají zdravé pracovní podmínky v evropských centrech

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší pracovní podmínky. Připojí se tak k protestům kolegů ve Španělsku a v Polsku, které se shodují se dnem, kdy začíná ve firmě její velká prodejní slevová akce. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Odbory Českých drah se obávají znevýhodnění proti soukromým dopravcům

  • 19.07.2018 15:37

Ze společného prohlášení deseti odborových organizací působících v rámci Českých drah (ČD) vyplývá, že obměna vedení ČD je neopodstatněná a může vést k destabilizaci společnosti. Podle odborů nová dozorčí rada navíc není sestavena nezávisle. Odboráři se s tímto stavem nehodlají smířit a jsou připraveni využít všech právních prostředků, aby zabránili krokům ze strany státu, které by mohly vést k destabilizaci celé společnosti.

Babiš jednal s generálním tajemníkem OECD Gurríou o hospodářském vývoji ČR

  • 19.07.2018 15:35

Předseda vlády Andrej Babiš se setkal s generálním tajemníkem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángelem Gurríou. V Hrzánském paláci spolu jednali u příležitosti vydání pravidelného Hospodářského přehledu OECD pro ČR. Generální tajemník Gurría přijel do České republiky prezentovat pravidelný Hospodářský přehled OECD pro ČR, který vydává každé dva roky. Součástí prezentace je také hodnocení výsledků, kterých ČR dosáhla v oblasti životního prostředí. Letošní přehled se kromě tradičních ekonomických oblastí a rozvoje země zaměřil na oblast zdravotnictví a pracovně-sociální tématiky.

Stávka tlumočníků v Evropském parlamentu skončila kompromisem

  • 19.07.2018 15:32

Před dvěma týdny obsadilo deset poslanců kabinu tlumočníků v Evropském parlamentu, vypnulo mikrofony a půl hodiny zdržovalo schůzi. Upozornit chtěli na špatné podmínky, ve kterých tlumočníci pracují. Přitom právě jim vděčí poslanci za to, že se mohou mezi sebou při zasedání dorozumět, přestože mluví 24 různými jazyky. O vylepšení podmínek jednají tlumočníci s administrativou parlamentu už delší dobu. Od června stávkují a teprve minulý týden se dohodli na kompromisu, napsaly Hospodářské noviny.

Přibývá nemocí z povolání

  • 16.07.2018 15:00

Nejohroženějšími jsou zaměstnanci automobilek, oceláren, zdravotní sestry a horníci  

Nemocí z povolání loni přibylo meziročně bezmála o šest procent, postihly více než tisícovku lidí. Může za to zřejmě i rekordní zaměstnanost. Nejohroženějšími jsou podle statistiky ti, kdo pracují ve výrobě aut a také zdravotníci, napsal server ct24.cz.

Prezident Zeman urazil úředníky

  • 16.07.2018 14:57

Úředníci se nemnoží dělením, ale díky politikům, napsaly na Hrad odbory

„Úředníků je příliš. Algoritmizujme státní správu,“ pronesl prezident Miloš Zeman ve středu ve sněmovně, kam přišel podpořit vládu Andreje Babiše. Jmenovaní teď na jeho vyjádření reagují. Odbory zaměstnanců působících ve veřejné správě a službách poslaly na Hrad dopis.

Banky v Česku shání stovky lidí

  • 16.07.2018 14:53
Zaměstnanci odcházejí za lepší mzdou a menším tlakem
Banky v Česku potřebují nutně nové zaměstnance. Nábor běží napříč bankovním trhem a prakticky ve všech regionech. U jednotlivých velkých bank jde o stovky volných pracovních míst. Hledají hlavně pracovníky do poboček, ale i specialisty IT a kandidáty na další pozice. Největší nábor je na pozice zaměřené na obchod a kontakt s klienty. Jde o náhradu za zaměstnance, kteří odešli, a banky potřebují jejich pozice obsadit, aby mohly bez zhoršení služeb dál fungovat. Česká spořitelna uvedla, že nyní hledá zhruba 300 lidí.

Letos ubylo frirem, které mají vlastníka v daňovém ráji

  • 16.07.2018 14:14

Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, se nepřetržitě snižuje již od roku 2015. Ke konci června jejich počet dosáhl 12 970 a od začátku letošního roku klesl o 61 firem. Majitelé z destinací považované za daňový ráj kontrolují 2,7 procent českých firem, a do jejich základního kapitálu celkem investovali 354 miliard korun. Statistiky za první pololetí zveřejnila poradenská společnost Bisnode, jednička ve sledování vazeb a propojení mezi subjekty.