Ryanair zruší každý den 300 letů

  • 24.07.2018 15:53
Nová stávka palubního personálu se dotkne 50 tisíc cestujících
Do minulého roku si irský nízkonákladový dopravce Ryanair hlasitě stěžoval hlavně na stávky řídících letového provozu ve Francii, které vedly k rušení stovek letů. Loni musel zakladatel Ryanairu Michael O'Leary pod hrozbou stávky pilotů ve firmě akceptovat existenci odborů. Vztahy s nimi však nejsou ideální. Na pracovní podmínky si stěžují i letušky a stevardi.

Za obědy si připlatíme o 13 korun víc než před dvěma lety

  • 24.07.2018 15:30

Nejdražší jsou v Praze a Brně

Průměrná útrata za oběd v pracovním týdnu v červnu dosáhla 115 korun. To je o skoro sedm korun více než loni a o třináct korun vyšší částka než před dvěma lety. Nejdráže vyjde oběd v metropoli, kde cena šplhá ke 130 korunám. Vyplývá to ze statistik společnosti Edenred, která vydává stravenky Ticket Restaurant. Zprávu zveřejnily novinky.cz

Social Watch: Česko má největší problémy s bydlením a růstem exekucí

  • 20.07.2018 14:33

Rostoucí počet exekucí, nedostupné bydlení a nerovné postavení žen a mužů jsou podle Národní zprávy české koalice Social Watch v současné době nejpalčivějšími problémy české společnosti. Autoři analýzy upozornili také na opomíjení strategického dokumentu OSN Agenda 2030, která se týká plnění cílů udržitelného rozvoje. Podrobnosti přinesl server euro.cz. 

Musí absolventi platit pojistné na sociální zabezpečení hned po skončení studia?

  • 20.07.2018 14:31

Čerství absolventi středních, vyšších a vysokých škol, nebo jejich rodiče, se odborníků správ sociálního zabezpečení často ptají, zda musí hned po ukončení studia začít platit pojistné na sociální zabezpečení. Odpověď na tuto otázku není univerzální, povinnost odvádět pojistné závisí na konkrétní situaci. Na vybraných příkladech z praxe to vysvětluje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

V červnu pobíralo penzi 457 sto a víceletých důchodců

  • 20.07.2018 14:26

Ve věku sto a více let pobíralo k letošnímu červnu důchod od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 399 žen a 58 mužů. Dvěma ženám bylo přitom 108 let, další dvě ženy byly 107leté a 106letých bylo jedenáct. Z osmnácti 105letých důchodců byl jeden muž. Ročník narození 1918 a tedy šanci dožít se letos sta let má celkem 203 seniorů, z toho 172 žen a 31 mužů.

V úterý stávkovaly tisíce zaměstnanců Amazonu v Německu, Polsku a Španělsku

  • 19.07.2018 15:40

Odbory žádají zdravé pracovní podmínky v evropských centrech

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší pracovní podmínky. Připojí se tak k protestům kolegů ve Španělsku a v Polsku, které se shodují se dnem, kdy začíná ve firmě její velká prodejní slevová akce. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Odbory Českých drah se obávají znevýhodnění proti soukromým dopravcům

  • 19.07.2018 15:37

Ze společného prohlášení deseti odborových organizací působících v rámci Českých drah (ČD) vyplývá, že obměna vedení ČD je neopodstatněná a může vést k destabilizaci společnosti. Podle odborů nová dozorčí rada navíc není sestavena nezávisle. Odboráři se s tímto stavem nehodlají smířit a jsou připraveni využít všech právních prostředků, aby zabránili krokům ze strany státu, které by mohly vést k destabilizaci celé společnosti.

Babiš jednal s generálním tajemníkem OECD Gurríou o hospodářském vývoji ČR

  • 19.07.2018 15:35

Předseda vlády Andrej Babiš se setkal s generálním tajemníkem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángelem Gurríou. V Hrzánském paláci spolu jednali u příležitosti vydání pravidelného Hospodářského přehledu OECD pro ČR. Generální tajemník Gurría přijel do České republiky prezentovat pravidelný Hospodářský přehled OECD pro ČR, který vydává každé dva roky. Součástí prezentace je také hodnocení výsledků, kterých ČR dosáhla v oblasti životního prostředí. Letošní přehled se kromě tradičních ekonomických oblastí a rozvoje země zaměřil na oblast zdravotnictví a pracovně-sociální tématiky.

Stávka tlumočníků v Evropském parlamentu skončila kompromisem

  • 19.07.2018 15:32

Před dvěma týdny obsadilo deset poslanců kabinu tlumočníků v Evropském parlamentu, vypnulo mikrofony a půl hodiny zdržovalo schůzi. Upozornit chtěli na špatné podmínky, ve kterých tlumočníci pracují. Přitom právě jim vděčí poslanci za to, že se mohou mezi sebou při zasedání dorozumět, přestože mluví 24 různými jazyky. O vylepšení podmínek jednají tlumočníci s administrativou parlamentu už delší dobu. Od června stávkují a teprve minulý týden se dohodli na kompromisu, napsaly Hospodářské noviny.