Pracovní úrazy odborových funkcionářů

  • 16.04.2015 15:28

Jak se pohlíží na úraz, který se funkcionáři přihodí při výkonu funkce odborového orgánů, při výkonu jiné odborové činnosti a při účasti na školení – tedy při činnostech, na které pamatují ustanovení § 203 odst. 2 písm. a), b) a c) zákoníku práce?

Může vnitřní předpis obejít kolektivní smlouvu?

  • 16.04.2015 15:24

Kolektivní smlouva uzavřená mezi naší odborovou organizací a zaměstnavatelem upravuje, že zaměstnavatel v každém roce valorizuje tarifní mzdy zaměstnanců nejméně o částku, která odpovídá inflaci za loňský rok. Zaměstnavatel teď odborovou organizaci vyzval, aby toto ujednání bylo v kolektivní smlouvě změněno (chce, aby spodní hranicí valorizace bylo pouhé 1 %, nikoliv výše inflace), a oznámil, že pokud nedojde k dohodě, vydá bez souhlasu odborové organizace vnitřní předpis a v něm tuto valorizaci upraví bez jejího souhlasu. Argumentuje tím, že po nálezu Ústavního soudu ve věci zákoníku práce může zaměstnavatel vydávat vnitřní předpisy i bez souhlasu odborů. Má pravdu?

Musím se písemně hlásit o svůj dlužný nárok?

  • 16.04.2015 15:23

Prý platí nějaká nová první úprava, podle které musí věřitel písemně upozornit dlužníka (například zaměstnavatele, který mi neposlal výplatu či několik výplat), že mu něco dluží. Pokud tak neučiní, v případě soudního sporu bude jeho žaloba zamítnuta. Je tomu skutečně tak?

Promlčení nároků ve sporu o neplatnost výpovědi

  • 20.02.2015 14:13

Už tři roky se soudím se zaměstnavatelem o neplatnost výpovědi. Žaloba se týká pouze určení, že výpověď je neplatná. Nyní mám obavu, že by v případě úspěchu mohlo dojít k promlčení některých nároků. Jeden právník mě sdělil, že nemusím mít obavu, že běh promlčecí lhůty začne běžet až po právní moci rozsudku, kde bude určeno, že výpověď je neplatná. Jiný právník mně však sdělil, že to není pravda. Kdy tedy začne běžet promlčecí lhůta?

Pracovní doba matky samoživitelky

  • 20.02.2015 14:12

Po mateřské dovolené nastupuje matka samoživitelka zpět do zaměstnání, kde před nástupem na mateřskou pracovala na směny. Zaměstnavatel jí určil dvousměnný provoz. Má na to právo? Nebo jí musí umožnit ranní směnu, aby mohla o dítě pečovat?

Nevyčerpaná dovolená budoucí matky

  • 20.02.2015 14:11

Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou a momentálně jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jak je to s nárokem na dovolenou?

Náhradní volno za přesčasovou práci

  • 20.02.2015 14:10

Pracuji jako uklízečka v základní škole. Moje pracovní doba je od 6.00 do 14.30. Když odešla jedna kolegyně na nemocenskou, musely jsme si my zbývající uklízečky rozdělit její pracovní úsek. Ten jsem uklízela každý den od 16.00 do 17.00. Za dobu její nemocenské jsem odpracovala ve svém osobním volnu 16 hodin. Tyto hodiny mi nebyly proplaceny. Můžu si je vybrat jako náhradní volno, je ředitel povinen mi tohle volno umožnit?

Mzda u zkráceného úvazku

  • 20.02.2015 14:09

Zdravotní sestra pracuje rovnoměrně 2 dny v týdnu po 6 hodinách a je odměňována měsíční mzdou. Je správné, že tato mzda zůstává stejná, když sestra odpracuje jeden měsíc např. 8 dnů a jiný měsíc 9 dnů? A jaký je nárok na dovolenou?

Doprovod příbuzného k lékaři a náhrady mzdy

  • 20.02.2015 14:07

Zaměstnanec žije v rodinném domku s babičkou, má družku (toho času na mateřské dovolené) a s ní vychovává syna. Žije s nimi i vnučka družky. Má tento zaměstnanec nárok na poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy, pokud doprovází babičku k lékaři? A má na totéž nárok, pokud doprovází k lékaři svou družku, její vnučku nebo svou matku, která s ním nežije?