• Zveřejněno: 02.06.2009

Co za medikamenty proti krizi jste naordinoval sám sobě?

Snažím se na věci dívat detailněji a co nejpečlivěji vyhodnocovat možná rizika. Současná situace je zároveň jedinečnou příležitostí ke kritické revizi sebe sama. Člověk zjistí, že k životu nepotřebuje luxus v podobě drahých aut a dalších zbytečností. Proto jsem si snížil plat a prosadil ve firmě výměnu drahých aut za lacinější, ale stejně praktická. Reprezentovat přece můžeme výrobky a přístupem, nikoliv auty. Myslím, že je potřeba, aby si každý manažer uvědomil, jakou část svého života obětoval práci nejen on, ale hlavně zaměstnanci ve výrobě. Ti před rokem pracovali i o víkendu, abychom splnili závazky a nedostali jsme penále. Ale dnes je to přesně naopak. Nicméně chybu je třeba hledat ve vedení společnosti. Manažer má šance na nalezení jiného zaměstnání poměrně velké. Náklady na něho uživí tři až čtyři rodiny zaměstnanců, kteří představují pro některé lidi ve vedení jen číslo v tabulce Náklady na zaměstnance a pojištění. Protože jsme nikdy nezaměstnávali cizí státní příslušníky, každý zaměstnanec pro nás má osobní hodnotu. Abychom nemuseli propouštět, snížili jsme osobní režii a razantně změnili vedení společnosti. Sice jsme zvyklí na složitá jednání s řetězci a dalšími zákazníky, ale ani to dnes nestačí. Pomoc bychom potřebovali v podobě zakázek od tuzemských společností.

Čeká ozdravná kúra i vrcholné manažery?

Musí se více soustředit na klíčové zákazníky a lépe vnímat jejich potřeby, aby si uvědomili, že na naši firmu se mohou skutečně spolehnout. Ozdravnou kúrou jim určitě bude, jako u většiny z nás, také aktivní oddych, při kterém nemají příležitost myslet na práci.

Vaše firma dodává do obchodní sítě také kojeneckou vodu z okolí Radiměře. V obrazném příměru se nabízí otázka, zda stejně čistý přístup, jaký představuje tato voda, uplatňujete vůči všem zaměstnancům v rámci firemní kultury...

Samozřejmě ano, protože bez toho bychom kvalitní zaměstnance brzo ztratili. Důkazem je mimo jiné nulová fluktuace. Myslím, že každý zaměstnanec současnou situaci chápe a cítí se být členem týmu. Přitom platí jednoduchá pravda: Daří se společnosti - daří se všem, co pro to něco udělali. Někomu se to možná nebude zamlouvat, ale i to představuje firemní kulturu, která se může stát konkurenční výhodou. My jsme jí využili a teď díky tomu bojujeme dál.

Jak nahlížíte na firmy, které využívají, či spíše zneužívají krize k tomu, aby se zbavili zaměstnanců?

Je velice obtížné rozpoznat, kdo propouštět musí a kdo zneužívá situace. Je to na svědomí každého zaměstnavatele. Řekl bych, že skutečně reálná krize ještě přijde. Zbytečné propouštění ji jen urychluje, neboť snižuje kupní sílu obyvatelstva a poptávku a zvyšuje obecnou nervozitu. Jsou odvětví, jako železárny, ocelárny a firmy ve stavebním průmyslu, kde skutečně nastal problém a kde se nepropouští, nýbrž rovnou krachuje. Podle mého názoru zbytečné propouštění probíhá hlavně v zahraničních společnostech. Rozhodují o něm lidé tisíce kilometrů odtud.

Je těžké pro českou firmu vyvinout a uvést na trh nový výrobek?

Česká firma má většinou omezené zdroje a nemá zázemí silného nadnárodního vlastníka. A tak si nesmí dovolit omyl, protože pokud nový produkt neuspěje, může to mít na existenci firmy katastrofální dopad. Na druhou stranu české firmy nemají tak složité rozhodovací mechanizmy jako mamutí konglomeráty, a jsou tedy schopné mnohem pružněji reagovat na aktuální situaci.

Jaký návod k použití proti krizi doporučujete aplikovat ve firmách a v rámci státu?

Všechny společnosti by se měly dostat na reálný předpoklad nákladů a výnosů, v co nejnižší možné míře zvyšovat provozní úvěry a faktoringové závazky. V mnoha případech zbytečně zvyšují náklady, které nakonec stejně nepřinášejí dlouhodobá řešení. Pokud jsou schopné rozšířit nabídku výrobků či služeb, proč nevyužít peněz ze strukturálních fondů, ať už národních, nebo financovaných EU? Následně je třeba, aby ČNB důrazně upozornila stávající banky na trhu, ať přestanou platit za problémy svých mateřských společností. Nechápu drzost bank, které reagují na snížení úrokových sazeb zvýšením marže. Jsem také proti propouštění ve státních firmách a plně souhlasím se zmrazením platů. Možná mnozí politici a vlivní průmyslníci zapomněli, že stát jsme my všichni a lobbistické podněty, jako šrotovné a odpočet DPH u automobilů, nás budou stát víc, než se na první pohled zdá.

Z šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR o účinnosti některých protikrizových opatření Topolánkovy vlády vyplynulo, že nepřinášejí dostatečný efekt nebo se projevuje časový posun v seznámení se s výhodami opatření. Jak se na to díváte?

Nejsem přesvědčen o tom, že vládní opatření mohou být účinná, pokud bankovní sektor zdraží a omezí financování trhu. Je potřeba už skutečně začít něco dělat a ne se NERVOVAT. Naše země už prošla mnoha krizemi, které nás poučily. Když otevřeme všechny programy, které ministerstva nabízí, zjistíme, že nám spíše chybějí informace než řešení. Například existuje program na podporu zaměstnanců nad 50 let a mnohé další. Pokud se společnosti budou zajímat o řešení, nemusí propouštět a udrží kupní sílu obyvatelstva. Následně samozřejmě souhlasím se snížením daňové zátěže pro zaměstnance, a to výrazně.
 

testesondy123