• Zveřejněno: 01.11.2018

Firmy začínají nabírat zaměstnance, aby zvládly vánoční nápor

Konec roku se tradičně nese ve znamení předvánočního shonu a horečného shánění dárků na poslední chvíli. Už teď ale můžeme pozorovat zvyšující se počet brigád všeho druhu, které nabízejí báječný přivýdělek před Vánocemi – a tím i možnost obdarovat své blízké bohatou nadílkou. Jaká je letos situace na pracovním trhu a budou na něm mít vánoční brigády vůbec místo?

Vánoce

Říjen je každoročně měsícem, kdy firmy začínají přibírat zaměstnance, aby byly schopné zvládnout předvánoční nápor. Obvyklým řešením je nábor brigádníků či jiných dočasných pracovníků. Brigády jsou dobrou volbou i pro člověka, který potřebuje finančně zvládnout období Vánoc – jde totiž o flexibilní a často dobře placenou formu přivýdělku, která není nikterak závazná a dokáže se vhodně přizpůsobit potřebám konkrétního člověka. Brigádně tak mohou bez problémů pracovat i studenti, maminky na mateřské dovolené nebo důchodci.

Z pohledu zaměstnavatelů je přelom října a listopadu klíčový pro zajištění potřebných kapacit. Je nutné mít na paměti, že úspěch projektu závisí na kvalifikaci týmu a jeho schopnosti spolupracovat. Adaptace nováčků proto často trvá i několik týdnů. Uchazeč o brigádu tedy udělá nejlépe, když nebude hledání odkládat.

Největší poptávka po brigádnících každoročně vzniká v logistických centrech elektronických e-shopů, které mají za úkol zajistit včasné doručení zásilek do domácností. Jedná se tedy o skladníky a expedienty, pickery, pracovníky balicích linek, kurýry a další profese. Brigádníci jsou velmi vítáni také v maloobchodech, které se snaží ustát předvánoční nápor zákazníků; tam jde zejména o pozice pokladních a pracovníky na doplňování zboží. Značnou poptávku monitorujeme i v oblasti zákaznického servisu a prodeje, kde jsou velmi žádaní telefonní konzultanti či asistenti prodeje. S tím souvisí i typicky předvánoční nabídka pozic prodavačů ve stáncích na vánočních trzích a hostesek či promotérů na specializovaných akcích v nákupních centrech.

Čechy jsou k brigádníkům o něco štědřejší než Morava a Slezsko. Mzdy se tu pohybují v průměru v rozmezí 120–130 Kč za hodinu. V Praze a okolí jsme zaznamenali roční růst průměrné mzdy brigádníka ze 130 na 150 Kč za hodinu. Není však výjimkou, že kvalifikovaný zaměstnanec získá mzdu výrazně vyšší než 200 Kč za hodinu. Na Moravě si brigádník v průměru vydělá cca 120 Kč za hodinu a Slezsko nabízí průměrnou hodinovou mzdu 100–110 Kč.

Aktuálně je v nabídce přes 2000 brigád a jejich počet se zvyšuje každým dnem. Pracovní portály se pomalu zaplňují.

  • Zdroj: Komunikační agentura SETEVA + Manpower