• Zveřejněno: 02.06.2015
"

I proto šéf Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík pozval předsedu ČMKOS Josefa Středulu, který s díky pozvání nejen přijal, ale 18. března do Dolu ČSM fáralo za asistence televizních kamer celé vedení odborové centrály. Do podzemní sjeli těžní klecí rychlostí 10 metrů za vteřinu kromě Středuly i místopředsedové ČMKOS Radka Sokolová a Vít Samek, předseda Odborového svazu PHGN Jan Sábel, hostitelé Jaromír Pytlík, výkonný ředitel OKD Dale R. Ekmark, ředitel Důlního závodu 2 Bronislav Batorek a další doprovod.

Fárání do dolu bylo pro Středulu, ale i další první v jejich životě. Před nedávnem si „naostro“ vyzkoušel být hasičem, nyní se chtěl proměnit v horníka a poznat alespoň na chvíli na co to obnáší.
Po nezbytném školení z bezpečnosti práce všichni sfárali do porubu sedlových vrstev 401-200 karvinského souvrství. Porub se nachází v absolutní hloubce necelých 1000 metrů pod povrchem a pracuje v něm kolektiv předáka Kovala, který těží denně až 2400 tun uhlí s německým kombajnem SL 300. Účastníci zažili kombajn v plném chodu v mikroklimatických podmínkách nepředstavitelně členitého pracovního prostředí při teplotách mezi 30 až 40 oC, za uhelného prachu a hluku, nehledě na fyzickou dřinu. Byl to úžasný, i když vyčerpávající zážitek, který se těžko dá popsat slovy.
Po vyfárání mohl Josef Středula s klidným svědomím novinářům říct: „Chci poděkovat vedení společnosti a hornickým odborům, že jsme mohli osobně poznat nejtěžší profesi, kterou u nás máme. Požadujeme změnu důchodového systému, aby byla navrácena možnost horníkům a posléze těžkým profesím, aby odcházeli dříve do důchodu, nebo aby zaměstnavatel k tomu přispíval výrazným příspěvkem v rámci třetího důchodového pilíře.“
Pro zavedení dřívějších odchodů podle odborářů hovoří také statistiky. „Střední délka života u horníků je v průměru o osm let kratší oproti průměru celé populace,“ zdůvodnil uspíšení předseda Odborového svazu PHGN Jan Sábel. „U horníků je navíc prokazatelné, že mají desetinásobek chorob z povolání, než jaký je běžný průměr u ostatních profesí,“ uvedl Jaromír Pytlík.
Po vyfárání následovalo pracovní jednání s vedením OKD a vhodnost zavedení předčasných odchodů horníků do důchodu nikdo nezpochybňoval, a to ani na závěrečné tiskové konferenci, kterou skončila návštěva vedení ČMKOS v důlní společnosti OKD.
Poslední instrukce před vstupem do těžební klece
"Kdo sfárá plně pochopí, že horníci nemohou vydržet tyto extrémní podmínky a dřinu do 65 let," řekl Josef Středula. Ředitel dolu Bronislav Batorek (vlevo) si podpory ČMKOS váží.
Ze tmy se najednou vynořil permoník...
Vít Samek třetí zleva, vedle Radka Sokolová a Josef Středula po třech hodinách opět na povrchu   
"
testesondy123