• Zveřejněno: 07.04.2014

Programová averze vůči odborům

Je všeobecně známo, že největší internetový obchod na světě Amazon je pověstný velmi drsnými pracovními podmínkami a asi právě proto i silnou averzí k odborům. Odborová centrála ČMKOS a Odborový svaz obchodu mají od svých kolegů z Německa, Velké Británie i USA podrobné informace o praktikách, které v Amazonu panují. Důkazy o „novodobém otroctví“ přinesla už i řada respektovaných médií jak v USA, tak v Evropě. Americká investigativní reportérka Mac McClellandová se nechala přes agenturu v Amazonu zaměstnat jako skladnice. Pracovní agentura, která toto místo zprostředkovala, jí dopředu řekla, aby se odnaučila plakat a nebrala si osobní věci. Ve své reportáži pak McClellandová detailně popsala, jak se stala novodobým otrokem v ohromném skladišti se 4 tisíci zaměstnanci, které připomínalo pracovní tábor. V USA se Amazonu podařilo ve všech pobočkách zlikvidovat odbory. Stejný styl se snaží zavádět i v Evropě.
Zaměstnanec na písknutí
Britská televizní stanice Channel 4 přinesla interview s deseti bývalými zaměstnanci Amazonu v Anglii. Museli pracovat deset hodin s jednou třicetiminutovou pauzou na oběd, z čehož jim 20 minut zabralo dojít do kantýny, před kterou se museli podrobovat osobní prohlídce, na jídlo zbývalo pouhých 10 minut. Zaměstnavatel jim uděloval trestné body za to, že byli dlouho na toaletě, že si vzali nemocenskou, když onemocněli, či za to, že promluvili s kolegou. Za tři trestné body následoval vyhazov. Firma využívala velmi kontroverzních pracovních smluv, tzv. zero hours contracts, podle níž je sice zaměstnanec najat, ale smlouva nezaručuje vůbec žádnou práci ani plat. Firma podle této prekérní pracovní smlouvy využívá zaměstnance, jen když ho potřebuje. Prostě ideál – zaměstnanec na písknutí. Reportér veřejnoprávní BBC, který se rovněž nechal zaměstnat jako skladník, pořídil ze svých směn záznam ze skryté kamery. Přední britský expert na problematiku pracovního stresu v BBC prohlásil, že tento typ práce vystavuje zaměstnance vyššímu riziku duševní nemoci. Amazon se brání tím, že firma předem upozorňuje, že některé pozice mohou být fyzicky náročné.
Statečné německé odbory
Americké odbory AFL-CIO upozorňují své zahraniční kolegy, že všude, kam Amazon přijde, ho provází do očí bijící zaujatost proti odborům. S touto zaujatostí narazil Amazon na vlivné a vládou respektované odbory v Německu. V pobočce v Lipsku se situace stávala neúnosnou a odborový svaz VER.DI vyzval zaměstnance ke stávce. Zkušenost nakonec ukázala, že Amazon je ochoten částečně ustoupit a zlepšit pracovní a mzdové podmínky, až když si to zaměstnanci vybojují. Odboráři v Lipsku přitom čelili veřejnému „citovému“ obviňování, že chtějí zničit a zkazit Vánoce německým dětem. AFL-CIO statečné odboráře z německého odborového svazu VER.DI podpořila a společně s nimi uspořádali 16. prosince loňského roku protestní akci před sídlem Amazonu v Seattlu.
ČMKOS ve střehu
Mezinárodní solidarita pokračuje. Prvního února letošního roku se uskutečnila v Drážďanech konference německé odborové centrály DGB, která na ni pozvala zástupce odborů z ČR a Polska. Důvod je jasný: němečtí odboráři chtějí své kolegy připravit na příchod Amazonu. Že si s sebou přiveze nechvalně známé způsoby, je snad nad slunce jasné. Ostatně to potvrdil i šéf evropských operací Amazonu Tim Collins, který s předstihem uvedl, že nevidí potřebu pro zakládání odborových organizací jak v Česku, tak Polsku. „Sklady Amazonu jsou standardizované, takže není pochyb o tom, že stejné pracovní prostředí mohou okusit i zaměstnanci u nás,“ uvedla předsedkyně OS obchodu Renata Burianová, jejíž odborový svaz měl svého zástupce v Drážďanech a na příchod Amazonu se začal připravovat.
Představitel DGB Michal Sommer na zmíněné konferenci vyzval odbory v EU ke společnému postupu proti snahám uplatňovat na území Evropské unie americké pracovněprávní „standardy“. Zmínil se i o tom, že v USA sílí snahy o možnost podávat žaloby na EU pro poškození hospodářské soutěže - to, že v EU musí respektovat normy bezpečné práce, činnost rad zaměstnanců a kolektivní vyjednávání, je velká brzda rozvoje amerických investic.
Amazon se může chlubit tím, že je nejstarším a největším internetovým obchodem na světě - působí již od roku 1995 a zaměstnává 97 tisíc lidí. Ale jak ukazují zkušenosti amerických, německých i britských odborů, patří mezi zaměstnavatele s opravdu drsnými pracovními podmínkami, což velmi opatrně naznačují média už i u nás.
Je důležité vzít v úvahu fakt, že Amazon většinou využívá tzv. zaměstnávání přes agentury, což v českých podmínkách může znamenat menší výdělky. Sklady firmy Amazon v anglickém Rugeley jsou v oblasti s vysokou nezaměstnaností, kde dříve byly uhelné doly. Avšak pracovní podmínky natolik odrazují, že se tam nehrnou ani místní dlouhodobě nezaměstnaní.
Nedopadne česká anabáze nakonec tak, že kromě zvýšeného množství kamionů na našich dálnicích přibude i autobusů přivážejících zahraniční dělníky.
Je povinností odborů důrazně upozornit veřejnost i odpovědné politiky na to, jaké prekérní pracovní podmínky může zaměstnání v Amazonu přinést. Na prvním jednání předsednictva tripartity se Sobotkovou vládou o tom hovořil Josef Středula, předseda OS KOVO. Podle slov Václava Pícla, místopředsedy ČMKOS, budou odbory v nejbližších dnech na toto téma jednat s odpovědnými politiky. Zdůraznil, že odbory vítají každé nově vytvořené pracovní místo, ale ne za ztrátu lidské důstojnosti.
Prožil jsem na vlastní oči
O informace zevnitř se semnou podělil Jiří Kvasnička (skutečné jméno redakce na jeho přání neuvádí), který pracuje ve společnosti Menlo prostřednictvím pracovní agentury Randstad, která prakticky zajišťuje všechny důležité procesy pro společnost Amazon. Zde je jeho svědectví: „Jak už ze zmiňovaného zaměstnavatelského propletence (Randstad-Menlo-Amazon) vyplývá, je velmi těžká již samotná komunikace se zaměstnavatelem, protože v případě jakýchkoliv stížností se jedna společnost vymlouvá na druhou, případně na třetí. Díky agenturnímu zaměstnávání může navíc společnost prakticky na hodinu (resp. s pětidenní výpovědní dobou) ukončit pracovní poměr pouze z důvodu, ukončení dočasného přidělení ze strany ´uživatele‘, tedy i po skončení zkušební doby. To je permanentní hrozba, která nad absolutní většinou pracujících ve skladech Amazonu visí. Společnost si např. dělá rešerše nemocnosti zaměstnanců a delší nemoc bývá důvodem okamžitého vyhazovu. To je ještě posíleno skutečností, že údajně až dvě třetiny obratu firmy se uskutečňují v období dvou měsíců kolem Vánoc a pak nastává silný útlum, takže přestože agenturní zaměstnanci dostávají smlouvy na delší dobu, fakticky je polovina z nich po Vánocích okamžitě propuštěna. Jak? Před koncem směny za dotyčným přijde manažer a sdělí mu, ať si uklidí pracoviště a odejde do kanceláře a víc se s ním už nevidíme. Je to permanentní strach o práci na straně zaměstnanců a zároveň neuvěřitelná zpupnost na straně zaměstnavatele, kdy sebemenší provinění je považováno za hrubé porušení pracovních povinností.
Zároveň je zde porušována rovnost mezi agenturními a kmenovými zaměstnanci a zákoník práce v oblasti výše odměny nebo proplácení svátků, avšak velmi těžko to lze prokázat - Menlu stačí, když pracovní pozice kmenových zaměstnanců označí jiným názvem (např. místo, operátor skladu použije operátor skladu-senior) a už se podle určitého právního výkladu nejedná o stejnou pracovní pozici, ačkoliv prakticky vykonávají úplně totožnou práci.
O dalších ´detailech‘ jako například že přesčasové směny jsou nařizovány 24 hodin dopředu, takže třeba před Vánocemi místo 4 desetihodinových směn týdně jich bylo 6. O nařízení mimořádné směny jsme se dozvěděli někdy i na poslední řádné směně, takže v případě, že se jednalo o denní směnu, si zaměstnanci po dobu několika týdnů prakticky nemohli ani zajít např. na poštu. Ráno po šesté hodině odjíždí svozová doprava a večer po šesté zase přijíždí. Pověstnou třešničkou na dortu toho všeho je neustálé zvyšování pracovních norem. Píšu vaší redakci Sondy Revue proto, aby se odbory pracovními podmínkami v této společnosti, respektive v najatých společnostech zabývaly. Podle toho, co se mezi zaměstnanci povídá, na úřadech inspekce práce není vůle toto řešit - možná i proto, že je politický zájem takovéto nadnárodní firmy do ČR přilákat. Důsledkem je však neuvěřitelné ponižování lidí. A co se týká odborů, už na pohovorech je zdůrazňováno a ve smlouvě explicitně uvedeno, že u společnosti nepůsobí odbory. Není sice uvedeno, že nemůžou působit, protože to by bylo protiústavní, ale větu, že ve firmě nepůsobí odbory, si většina zaměstnanců vykládá, jako že ani nemůžou působit.“
testesondy123