• Zveřejněno: 03.02.2020
  • Autor: Text a foto: ANDREA CERQUEIROVÁ

Měli byste vědět

Thajská polévka z kokosového mléka, silný zázvorový čaj nebo třeba domácí hranolky s majonézou z citronové kůry. Ve vegetariánské kavárně Mlsná kavka, která se nachází se na pražské Florenci, je šrumec. Mezi zaměstnanci jsou i lidé s duševním onemocněním.
 
„Dáváme příležitost těm, kteří potřebují na své cestě životem pomoc. Návštěvou u nás jim pomáháte i vy,“ uvádí kavárna na svém webu. Zároveň však nijak prvoplánově informaci neprezentuje. Někteří zaměstnanci mají duševní onemocnění, jiní ne. „Jde nám o to, aby všichni byli bráni stejně,“ uvedla pro Sondy Revue tamní pracovní asistentka Gabriela Dorazilová, která s lidmi s duševním onemocněním pracuje, seznamuje je s prací v rámci podniku, následně jim pomáhá s přípravou pro vstup na otevřený trh práce. „Vidím v tom smysl, vnímám posuny, je to příjemná práce,“ řekla.
Mlsná kavka je součástí organizace Green Doors, jejíž motto zní „Pomáháme lidem s duševním onemocněním chytit balanc“. Organizace provozuje tři podniky – vedle Mlsné kavky, kde je nejnáročnější provoz, V. kolonu v Bohnicích a Café Na půl cesty na Pankráci.