• Zveřejněno: 24.02.2014

Důkazy o „novodobém otroctví“ přinesla už i řada respektovaných médií jak v USA, tak v Evropě. Americká investigativní reportérka Mac McClellandová se nechala přes agenturu v Amazonu zaměstnat jako skladnice. Pracovní agentura, která jí místo zprostředkovala, jí dopředu řekla, aby se odnaučila plakat a nebrala si osobní věci. Ve své reportáži pak detailně popsala, jak se stala novodobým otrokem v ohromném skladišti se 4 tisíci zaměstnanci, které připomínalo pracovní tábor. V USA se Amazonu podařilo ve všech pobočkách zlikvidovat odbory. Stejný styl se snaží zavádět i v Evropě.

Britská televizní stanice Chanel Four přinesla interview s deseti bývalými zaměstnanci Amazonu v Anglii. Museli pracovat deset hodin s jednou třicetiminutovou pauzou na oběd, z čehož jim 20 minut zabralo dojít do kantýny, před kterou se museli podrobovat osobní prohlídce, na jídlo zbývalo pouhých 10 minut. Zaměstnavatel jim uděloval trestné body za to, že byli dlouho na toaletě, vzali si nemocenskou, když onemocněli, či promluvili s kolegou. Za tři trestné body následoval vyhazov. Firma využívala velmi kontroverzních pracovních smluv tzv. „zero hours contracts“, podle níž je sice zaměstnanec najat, ale smlouva nezaručuje vůbec žádnou práci. Ani plat. Firma podle této prekérní pracovní smlouvy využívá zaměstnance, jen když ho potřebuje. Prostě ideál – zaměstnanec na písknutí. Reportér veřejnoprávní BBC, který se rovněž nechal zaměstnat jako skladník, pořídil ze svých směn záznam ze skryté kamery. Přední britský expert na problematiku pracovního stresu v BBC prohlásil, že tento typ práce vystavuje zaměstnance vyššímu riziku duševní nemoci. Amazon se brání tím, že firma předem upozorňuje, že některé pozice mohou být fyzicky náročné.
Americké odbory AFL-CIO upozorňují své zahraniční kolegy, že všude, kam Amazon přijde, provází ho do očí bijící zaujatost proti odborům. S touto zaujatostí narazil Amazon na vlivné a vládou respektované odbory v Německu. V pobočce v Lipsku se situace stávala neúnosnou a odborový svaz VER.DI vyzval zaměstnance ke stávce. Zkušenost nakonec ukázala, že Amazon je ochoten částečně ustoupit a zlepšit pracovní a mzdové podmínky, až když si to zaměstnanci vybojují. Odboráři v Lipsku přitom čelili veřejnému „citovému“ obviňování, že chtějí zničit a zkazit Vánoce německým dětem. AFL-CIO statečné odboráře z německého odborového svazu VER.DI podpořila a společně s nimi uspořádali 16. prosince loňského roku protestní akci před sídlem Amazonu v Seatlu .
Mezinárodní solidarita pokračuje. Prvního února letošního roku se uskutečnila v Drážďanech konference německé odborové centrály DGB, která na ni pozvala zástupce odborů z ČR a Polska. Důvod je jasný, němečtí odboráři chtějí své kolegy připravit na příchod Amazonu. Že si s sebou přiveze nechvalně známé způsoby, je snad nad slunce jasné. Ostatně to potvrdil i šéf evropských operací Amazonu Tim Collins, který s předstihem uvedl, že nevidí potřebu pro zakládání odborových organizací jak v Česku, tak Polsku. Sklady Amazonu jsou standardizované, takže není pochyb o tom, že stejné pracovní prostředí mohou okusit i zaměstnanci u nás, uvedla předsedkyně OS obchodu Renata Burianová, jejíž odborový svaz měl svého zástupce v Drážďanech a na příchod Amazonu se začal připravovat.
Představitel DGB Michal Sommer na zmíněné konferenci vyzval odbory v EU ke společnému postupu proti snahám uplatňovat na území EU americké pracovněprávní „standardy“. Zmínil se i o tom, že v USA sílí snahy o možnost podávat žaloby na EU pro poškození hospodářské soutěže - to, že v EU musí respektovat normy bezpečné práce, činnost rad zaměstnanců, kolektivní vyjednávání, je velká brzda rozvoje amerických investic. 
Amazon se sice může chlubit tím, že je nejstarším a největším internetovým obchodem na světě, působí již od roku 1995 a zaměstnává 97 tisíc lidí. Ale jak ukazují zkušenosti amerických, německých i britských odborů, patří mezi zaměstnavatele s „drsnými“ pracovními podmínkami, důkazy o tom velmi opatrně naznačují média už i u nás. 
Je důležité vzít v úvahu fakt, že Amazon většinou využívá tzv. zaměstnávání přes agentury, což v českých podmínkách může znamenat menší výdělky. Sklady firmy Amazon.com v anglické Rugeley jsou v oblasti s vysokou nezaměstnaností, kde dříve byly uhelné doly. Avšak pracovní podmínky tak odrazují, že se tam nehrnou ani místní dlouhodobě nezaměstnaní.
Nedopadne česká anabáze nakonec tak, že kromě zvýšeného množství kamionů na našich dálnicích přibude i autobusů přivážejících zahraniční dělníky?
Je povinností odborů důrazně upozornit veřejnost i odpovědné politiky na to, jaké prekérní pracovní podmínky může zaměstnání v Amazonu přinést. Na prvním jednání předsednictva tripartity se Sobotkovou vládou o tom hovořil Josef Středula, předseda OS KOVO. Podle slov Václava Pícla, místopředsedy ČMKOS budou odbory v nejbližších dnech na toto téma jednat s odpovědnými politiky. Zdůraznil, že odbory vítají každé nově vytvořené pracovní místo, ale ne za ztrátu lidské důstojnosti.
testesondy123