• Zveřejněno: 25.10.2018

Po dvou letech intenzivního vyjednávání v sektoru bankovnictví a pojišťovnictví byla v minulém týdnu dosažena shoda mezi zaměstnavateli a odbory - nová Kolektivní smlouva vyššího stupně začne platit k 1. 12. 2018. Stalo se tak 11 měsíců od vyhlášení stávkové pohotovosti v celém sektoru. Tu nyní odbory ukončily.

      banka

 

„Kolektivní vyjednávání nebylo jednoduché, dokonce jsme museli použít i nástroje, které v našem sektoru zatím nebylo nikdy nutné využít, ať už se jedná o samotnou stávkovou pohotovost, snahu informovat a zapojit všechny zaměstnance či řešení sporu pomocí zprostředkovatele z ministerstva práce. Děkuji všem našim vyjednávačům i představitelům ČMKOS za aktivní podporu, médiím za objektivní zprávy a veřejnosti za pochopení a porozumění,“ uvedl předseda Odborového svazu pracovníků v bankovnictví a pojišťovnictví František Hupka.

„Protože kolektivní smlouvy na sektorové úrovni, ale i v ČSOB a.s., kde byla stávková pohotovost od letošního května, byly podepsány, tuto formu protestu končíme. Věříme, že už ji nebudeme muset po této zkušenosti opět použít,“ dodal F. Hupka

 

moderní odbory v ČSOB

Moderní odbory v ČSOB, které jsou součástí Odborového svazu pracovníků v bankovnictví a pojišťovnictví, vydaly k úspěšnému kolektivnímu vyjednávání v  ČSOB i vlastní tiskovou zprávu.

Stávková pohotovost, kterou v bance vyhlásily v květnu Moderní odbory ČSOB, byla ukončena. Minulý týden totiž došlo k podpisu podnikové Kolektivní smlouvy. Díky ní zaměstnanci získají řadu benefitů, ale také jim budou zvýšeny mzdy.

Ze společného prohlášení odborů a zaměstnavatele: Součástí jednání byla i diskuse o navýšení mezd pro letošní rok. Například manažeři Operations a Retail potvrdili, že se v rámci říjnového navyšování mezd zaměřili především na skupinu zaměstnanců se základní mzdou do 30 tisíc korun. V této skupině zaměstnanců je odhadované průměrné navýšení mzdy při započtení i říjnových úprav v letošním roce 11,2 %. Již nyní můžeme potvrdit, že v rámci celé banky dojde za rok 2018 k navýšení základních mezd o více než 7,6 % a o více než 8 % po započtení navýšených benefitů.

„Jsem ráda, že se podařilo vyjednat velmi slušné podmínky pro zaměstnance. Naše vyjednávání bylo účinné a kromě podpisu Kolektivní smlouvy mám především velkou radost z podpory a zájmu většiny zaměstnanců o průběh našeho vyjednávání,“ uvedla k tomu předsedkyně Moderních odborů v ČSOB Ladislava Spielbergerová.

Čistý zisk skupiny ČSOB loni stoupl o 16 procent na 17,5 miliardy korun. Za roky 2012 až 2016 vydělala ČSOB přes 70 miliard korun, upozornili odboráři. Skupina ČSOB měla ke konci loňského roku zhruba 3,7 milionu klientů. Členskou základnu odborových organizaci v ČSOB tvoří přibližně pětina zaměstnanců.

  • Zdroj: OSPPP + Moderní odbory v ČSOB